Wakacje na wyspie Rava – domy wakacyjne

Wyspa-Rava

Wakacje na wyspie Rava – domy wakacyjne

Wyspa Rava położona jest w archipelagu wysp Zadaru (pełną ofertę miasta i okolicy, znajdziecie pod katalogiem "Zadar noclegi"), między wyspami Dugi Otok i Iz. Na stałe zamieszkuje ją niewiele ponad 100 osób, które utrzymują się głównie z rybołostwa i uprawy oliwek. Również turystyka stanowi źródło dochodu mieszkańców Ravy. Na wyspie znajdują się tylko 2 miejscowości: Vela Rava i Mala Rava. Dzięki stałemu połączeniu statkiem z Zadarem, wyspa jest łatwo dostępna. Jest to wspaniałe miejsca dla wszystkich, którzy poszukują spokoju i ucieczki od hałasu dużego miasta. Tutaj można odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał. Na wyspie obowiązuje zakaz jazdy samochodami. W tym prawdziwym wakacyjnym raju NOVASOL przygotowała ofertę domów i apartamentów wakacyjnych. Nasze Apartamenty wakacyjne to dobry początek pełnych słońca wakacji.

Historia

Mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, wyspa Rava może pochwalić się ciekawą historią. Jest to dobra destynacja na urlop w Dalmacji. Pierwsze wzmianki o wyspie Rava pochodzą z XIII wieku, kiedy wyspa nazywana była Raua. Z początkiem kryzysu gospodarczego w latach 30- tych XX wieku coraz więcej mieszkańców przenosiło się do Zadaru lub wyjeżdżało za granicę, przede wszystkim do Ameryki i Australii. Spowodowało to znaczne zmniejszenie liczby ludności na wyspie z 491 w 1921 do 305 w 1961. W przeszłości wyspa Rava znana była z wyplatanych tu koszyków. W miejscowości na placu Kolesce znajduje się znak, że tu jest centrum świata. Na placu można zobaczyć symetryczny okrąg. Jest kilka wersji tej legendy, opowiadającej o kręgu. Zgodnie z jedną z nich, aby ziemia lepiej krążyła mieszkańcy wyspy nalewali do kręgu oliwy z oliwek. Tekst na znaku można przetłumaczyć następująco:

„Odwiedzający

Głosem moich fal, chcę Ci powiedzieć

Przed moim pięknem nie można uciec

Jestem Rava – centrum świata

Bóg mnie stworzył.”

Wyspa-Rava

Atrakcje w okolicy

Spędzając wakacje w Chorwacji, na wspaniałej wyspie Rava, koniecznie powinnście odwiedzić również pobliskie wyspy. Odnajdziecie na nich doskonałe warunki do relaksu, piękne plaże oraz interesujące miejsca o znaczeniu historycznym. I tak na przykład wyspa Dugi Otok poza pięknymi plażami, jeziorem Mir ze słoną wodą i uroczymi zatoczkami może pochwalić się kościołem Św. Marii i kościołem Św. Pelegrina. Ponadto na wyspie wydobywany jest kamień, który posłużył do budowy gmachu ONZ w Nowym Jorku. Wyspa Iz z kolei znana jest z pięknych wyrobów garncarskich – jest to doskonały pomysł na prezent z wakacji.

Wypoczywając na Ravie zachęcamy także do odwiedzenia Zadaru z jego zabytkami i imprezami kulturalnymi. Koniecznie trzeba tu zobaczyć ruiny rzymskiego forum, budynek ratusza, kościół Św. Donata, romańską katedrę Św. Anastazji czy klasztor Franciszkanów. W Muzeum Archeologicznym można podziwiać m.in. przedmiotu z czasów prehistorycznych. Znajduje się tu również Muzeum szkła antycznego, gdzie wystawionych jest ok. 2000 przedmiotów wykonanych ze szkła. Najstarsze pochodzą z I w.n.e. Na terenie muzeum jest również pracownia dmuchania szkła oraz sklepik z pamiątkami. To tylko kilka interesujących miejsc, które warto odwiedzić podczas urlopu na wyspie Rava. NOVASOL zaprasza na słoneczne wakacje w kwaterach z katalogu "Chorwacja apartamenty".