search

Vrbnik - domy wakacyjne i apartamenty

Wakacje w Vrbnik

Vrbnik to niewielkie i malownicze nadmorskie miasteczko położone na wschodnim wybrzeżu największej wyspy Chorwacji - Krk. Ta opiewana w wierszach miejsowość leży na nadmorskim, blisko 50-metrowym klifie, stromo schodzącym ku morzu. Krajobrazu dopełniają tu łagodne wzniesienia oraz urokliwe zatoczki z różnorodnymi plażami otoczonymi bujną, śródziemnomorską roslinnością. Samo miasto zbudowane zostało już w średniowieczu, jako otoczona murami osada warowna. Vrbnik słynie z wąskich uliczek i atmosfery przpominającej o minionych, historycznych czasach. Już z daleka widać widać wieżę kościółka stojącego na jednym ze wzgórz, a widok ten stał się rozpoznawalnną wizytówką miasta.

Domy wakacyjne Vrbnik

Historia miasta Vrbnik

Pierwsze wzmianki o Vrbnik pochodzą już z  XII wieku. Oprócz funkcji warownej, miasto pełniło funkcję centrum duchowego, o czym świadczyć mogą znadujące się tu liczne świątynie i kościoły, m.in. godne zobaczenia XVI-wieczne kościoły Jana Chrzciciela oraz św. Marii, orzy którym znajduje się renesansowa dzwonnica pochodząca z XVI wieku i mieszcząca w sobie muzeum sztuki. Decydując się na zakwaterowanie w Chorwacji będziecie mieć możliwość samodzielnego odkrywania uroku tego malowniczego miasta na wyspie Krk. Wędrując po Vrbnik, oprócz kościołów, murów obronnych oraz malowniczych uliczek warto odwiedzić biblioteke rodziny Vitezić oraz bibliotekę z manuskryptami pochodzącymi z XV i XVI wieku. Ciekawą atrakcją jest także drukarnia głagolitów, która dba o pamięć o najstarszym, IX-wiecznym chorwackim piśmie.

Atrakcje miasta Vrbnik

Dla miasta charakterystyczne są wąziutkie uliczki, niespodziewanie skręcające się i wijące w górę i w dół. Najwęższa z nich to uliczka Klančić i ma szerokość zaledwie 40 cm. Spacerując nimi zwidzicie liczne kościoły i kapliczki, zobaczycie średnioweczne budowle, a także pozostałości murów obronnych miasta. Panuje tu niesamowita atmosfera tajemniczości, która nada wyjątkowego charakteru Twojej wyprawie podczas wakacji w Chorwacji. Zwiedzając miasto i jego okolice koniecznie musicie spróbować lokalnego wina.

Wakacje Vrbnik

Wino prosto z Vrbnik

Vrbnik znane jest z produkcji lokalnego białego wina o nazwie "Vrbnicka Žlahtina", które produkowane jest w praktycznie każdym lokalnym domostwie. Możecie jednak odkryć także niesamowite i wyjatkowe winiarnie, które wykute są w skalnych grotach. O tym, jak ważnym lokalnym przysmakiem jest lokalne wino świadczy nawet specyficzny układ starych domów, które formują kształt kiści winogrona, idealnie wpasowanej w układ otaczających miasto winnic. Jeżeli jesteście smakoszami wina, to spędzajac wakacje na Krk koniecznie weźcie udział w Dniach Wina wypsy Krk. Warto zajrzeć także do loklanych restauracji i knajpek, które obok wina serwują także takie przysmaki, jak wędzona szynka Pršut, czy twardy owczy ser.

Aktywnie i na plaży

Jako nadmorskie miasto, także Vrbnik oferuje wszystko to, czego oczekujemy podczas urlopu w Chorwacji. Możecie tu pływać w czystch wodach i wygrzewać się na lokalnych plażach. Najbardziej popularna, to znajdująca się w centrum miasta plaża Zgribnica oraz oddalona o 15 minut spaceru plaża Kozica.  Inną plażą, do której możecie dotrzeć zarówno samochodem, jak i na pieszo, jest plaża Potovošće. Ponadto w okolica obfituje w  kilka mniejszych, położonych w urokliwych zatoczkach plaż żwirowych. Z urlopu w tej części Krk powinni być zadowoleni amatorzy nurkowania – instruktorzy i przewodnicy pokażą Wam tutaj ukryte przed wzrokiem z lądu jaskinie i tunele skalne. W mieście Vrbnik znajduje się także przystań dla łodzi, a także mały port. Jeżeli jakimś cudem znudzi Was plażowanie i kąpiele w krystalicznie czystej wodzie, możecie wybrać się na spacery po górach, podczas których odkryć możecie liczne ruiny kapliczek oraz zachwycać się zapięrającymi dech w piersiach widokami. Możecie również odkrywać region z poziomu siodełka, dzieki kilku znakomitym trasom rowerowym.

Plaże Vrbnik

Domy wakacyjne w Vrbnik

Wybierając się na samodzielne wakacje w Chorwacji możecie zagwarantować sobie wyjątkowo spędzony czas z najbliższymi. Wyspa Krk obfituje w atrakcje, a miasteczko Vrbnik jest wsród nich wyjatkową, nieodkrytą perłą. Z jednej strony otoczone błękitem, a z drugiej zielenią i aromatem winic, tworzy wyjątkowe tło dla nietuzinkowych wakacji.