Wyspa Susak - domy wakacyjne

Wyspa Susak jest jedną z najbardziej wysuniętych na zachód wysp Chorwacji (z koeli pełną ofertę znajdziecie pod hasłem "Chorwacja noclegi"). Położona jest w Zatoce Kvarner i jest dość specyficzną wyspą, ponieważ ma całkiem odmienną budowę geologiczną od pozostałych wysp zatoki. Susak składa się z drobnego piasku, ułożonego na wapiennej skale i do tej pory nie wyjaśniono jak i kiedy wyspa została uformowana w ten sposób. Równie ciekawa jest nazwa wyspy, która pochodzi z greckiego słowa „Sansegus”, co oznacza oregano. Jak się zapewne już domyślacie, wyspa jest bogata w tą roślinę, która później jest przetwarzana na popularną przyprawę.

No dobrze, ale czy warto wybrać się tu na wakacje? Oczywiście, że tak! Choćby z racji swojego położenia, możecie spędzić wakacje w Chorwacji wśród ciszy i spokoju. Dostać się tu można drogą promową (z wysp Mały Losinj lub Unije) lub prywatnym statkiem. Dzięki temu, na wyspie nie ma ogromnego ruchu turystycznego, co sprzyja wypoczynkowi z dala od gwaru wielkich kurortów. Do tego należy dodać plaże, czyste wody Adriatyku i bogatą historię wyspy,  a otrzymacie idealną propozycję na niezapomniany urlop w Chorwacji.

Wyspa Susak

Popularne domy wakacyjne w Wyspa Susak

Loading...

Domy wakacyjne z elastyczną datą przyjazdu w Wyspa Susak

Loading...

Plaże

Rezerwując kwatery z katalogu "domy i apartamenty Chorwacja", będziecie mieli okazję wypocząć na dość rzadkich w tym kraju, plażach piaszczystych. Oczywiście, warto pamiętać, że w tej części Europy, plażą piaszczysta wygląda całkiem inaczej niż np. u nas nad Bałtykiem. Tutejsze kąpieliska mają ciemne piaski, wymieszane z drobnymi kamieniami oraz żwirem, dlatego warto mieć ze sobą ochronne obuwie, które nie przeszkadza w pływaniu.

Wybrzeże wyspy Susak, można podzielić na dwie części. Część od strony chorwackiej (mniej wietrznej) oraz część od strony włoskiej – stwarzającej warunki do uprawiania sportów wodnych. Różnią się one również rodzajem podłoża: pierwsze są piaszczyste a drugie kamieniste, a wręcz skaliste. Do najbardziej popularnych należą:

  • Spiaza – największa plaża na wyspie, a więc i najbardziej popularna. Zejście do wody jest łagodne, a więc bezpieczne dla najmłodszych.

  • Nasuzanski – plaża skalista, której nazwa oznacza „na łzach” – tak czysta i przejrzysta jest tu woda. Świetne miejsce do nurkowania i snorkelingu.

  • Obis – kamienista plaża, położona u stóp wysokich klifów. Popularne są tu skoki do wody prosto ze skały.

  • Bok – piękna piaszczysta plaża. Jest tu specjalny odcinek dla nudystów.

Wyspa Susak

Atrakcje wyspy

Wynajmując dom lub apartament w Zatoce Kvarner, czas spędzicie głównie na plaży. Nie ma w tym nic złego, bowiem wakacje służą wypoczynkowi i chwili oddechu. Warto jednak udać się na wycieczkę krajoznawczą po wyspie. Tutejsze miasteczka prezentują śródziemnomorską architekturą, na którą składają się białe budynki postawione wzdłuż wąskich uliczek. To właśnie tu można zapoznać się z charakterystyczną kulturą i historią wyspy, która jest bardzo długa i interesująca. Wśród zabytkowych budowli, warto zobaczyć kościół św. Mikołaja z XVIII wieku, latarnią morską z XIX wieku oraz schody, które kiedyś były jedyną drogą łączącą miejscowości. Wyspiarze mają swoje specyficzne stroje, dialekt oraz kuchnię. Warto wybrać się do miejscowych plantacji winogron, gdzie produkowane są regionalne wina oraz na plantacje oregano. To, z pewnością, będą niezapomniane wakacje w Chorwacji.