Wakacje na wyspie Ilovik – domy wakacyjne

Wyspa Ilovik położona jest na Adriatyku, na południe od wyspy Losinj. Jest to najbardziej na południe wysunięta wyspa archipelagu wysp Losinj. Największa na Ilovik osada nazywa się tak samo jak wyspa. Znajdziecie tu pocztę, sklepy oraz restauracje. Do niedawna Ilovik nazywane było Sveti Petar i utożsamiane w pobliską wyspą Sveti Petar – pomiędzy wysepkami przepływa naturalny kanał. Można tu zacumować łódź. Wyspa jest stosunkowo niewielka, ma bowiem trochę ponad 5 km powierzchni. Panują na niej doskonałe warunki do wypoczynku na łonie przyrody. Tutaj możecie zapomnieć o codziennych troskach i odnaleźć spokój. W NOVASOL wiemy jak ważny jest odpoczynek. mamy tu dla Was obiekty z katalogu "Chorwacja apartamenty i domy", które są idealne na rodzinne wakacje. Zakwaterowanie na wyspie Ilovik umożliwi Wam poznanie historii i kultury tego szczególnego miejsca. Ze względu na bogatą roślinność śródziemnomorską występującą na wyspie jest ona często nazywana wyspą kwiatów. Zachwycą tu Was zielone pola i gaje oliwne.

Ilovik

Historia i zabytki

Pierwsze wzmianki o wyspie Ilovik pochodzą z końca XI wieku. Jednakże przedmioty odnalezione podczas wykopalisk archeologicznych wskazują, iż wyspa była zamieszkała dużo wcześniej. Jako pierwsi mieszkali tu Liburnowie. W XI wieku wybudowano tu klasztor Benedyktynów, natomiast w wieku XVI wieżę obronną, mającą chronić mieszkańców wyspy przed piratami. Na wyspie znajdują się pozostałości budynków z okresu panowania rzymskiego. Na dnie morza niedaleko wyspy leży wrak zatopionego statku oraz przedmioty z czasów panowania rzymskiego. W kolejnych wiekach na wyspie mieszkali obywatele wyspy Losinj, którzy pracowali dla opactwa. Obecnie wszyscy stali mieszkańcy wyspy, a jest ich ok. 100, są rodowitymi Chorwatami. Początkowo Ilovik nosiło nazwę Tovarnjak. Obecna nazwa wzięła się od rodzaju gleby, występującego na wyspie. Na historię tego miejsca w dużej mierze wpłynęło spore oddalenie od stałego lądu. Ilovik to doskonały początek na Wasze wakacje w Zatoce Kvarner. Na wyspie odnaleziono przedmioty z antyku i średniowiecza. W przeszłości przez Ilovik przebiegał bursztynowy szlak.

Ilovik

Atrakcje na wyspie

Wyspa Ilovik to wymarzone miejsce na wypoczynek dla każdego. Można tu uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne, zwiedzać zabytki jak i leniuchować na plaży lub przy basenie. Niektóre domy wakacyjne na Ilovik dysponują prywatnymi basenami, inne z kolei położone są w pobliżu plaż. Na południowo – wschodnim krańcu wyspy znajduje się urocza plaża piaszczysta - Parzine. Wasze dzieci z pewnością, będą zachwycone możliwością zabawy na plaży i kąpieli w morzu. Wasze wakacje w Chorwacji, na wyspie Ilovik będzie niezapomnianym doświadczeniem. Jeżeli podróżujecie samochodem, należy go pozostawić na parkingu na wyspie Losinj i skorzystać z taksówki wodnej. Na Ilovik nie ma dobrze rozwiniętej sieci dróg, nie zobaczycie tu również samochodów. Wyspa ma stałe połączenie morskie z Rijeką i wyspą Mali Losinj, dzieki czemu możecie urządzać jednodniowe wycieczki do tych miejsc. Zachęcamy do odwiedzenia lokalnych restauracji, serwujących tradycyjne dania. Na wyspie zachwycą Was cudowne krajobrazy i niezwykle gościnni mieszkańcy. Nie zwlekajcie więc dłużej i już dziś wybierzcie dom lub apartament wakacyjny z oferty "Chorwacja noclegi" na pełne słońca wakacje.