Jeziora Plitwickie - domy wakacyjne

Jeziora Plitwickie

Jeziora Plitwickie - domy wakacyjne

Park Narodowy Jeziora Plitwickie to jeden z najstarszych rezerwatów w Chorwacji (założony w 1949 roku). Położony jest w Górach Dymarskich, w środkowo-wschodniej części kraju. Znajduje się niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną. Miejsce to jest jedną z największych atrakcji turystycznych Chorwacji i to właśnie tutaj można znaleźć jedne z najpiękniejszych widoków w Europie. Tworzy je 16 jezior położonych na różnych wysokościach i łączących się ze sobą licznymi wodospadami. Jeziora są typu krasowego, a więc są wąskie i długie. Jeziora o idealnie turkusowej barwie, a przede wszystkim czyste i przejrzyste, położone pośród lasu, zapierają dech w piersiach. Jako że, rezerwat położony jest w górach, znajdziecie tu również liczne formacje skalne oraz jaskinie. Nazwa tego kompleksu jezior pochodzi od nazwy rzeki Plitvica, która zasila wody Jezior Plitwickich.

Popularne domy wakacyjne w Jeziora Plitwickie

Loading...

Przyjazne dla zwierząt domy wakacyjne w Jeziora Plitwickie

Loading...

Domy wakacyjne z basenem w Jeziora Plitwickie

Loading...

Domy wakacyjne z elastyczną datą przyjazdu w Jeziora Plitwickie

Loading...

Jak zwiedzać rezerwat

W okresie letnim miejsce to odwiedzane jest każdego dnia przez tysiące osób. Do parku prowadzą cztery wejścia, w pobliżu których znajdują się parkingi oraz centra turystyczne. Park narodowy jest świetnie przygotowany na odwiedziny turystów. Wstęp do parku jest płatny, a ceny są zależne od pory roku. Na terenie rezerwatu wytyczonych jest kilka szlaków, po których można się swobodnie przemieszczać. Szlaki składają się ze ścieżek pośród gór oraz drewnianych kładek pośród jezior i wodospadów. Spacer tuż nad powierzchnią wody dostarczy mnóstwo wspomnień. Jako że, jeziora umiejscowione są na różnych wysokościach, na szlakach wędrownych znajdziecie mnóstwo schodów (mniejszych lub większych). Należy więc być przygotowanym na wysiłek fizyczny. Dodatkowo, można skorzystać z specjalnych turystycznych pociągów drogowych oraz statków, którymi można odbyć krótkie rejsy. Środki transportu są wliczone w cenę biletu, ale ważne jest aby okazać bilet przy wsiadaniu.  Na trasach znajdują się liczne przystanki z ławeczkami oraz toaletami. Wszystko jest również bardzo dobrze oznakowane, a w kilkunastu punktach znajdują się duże mapy, pokazujące w którym miejscu jesteśmy. W parku znajdują się również punkty gastronomiczne oraz niewielkie sklepy, jednak nie zakłócają one widoków i harmonii tego miejsca. Wybierając się na całodzienne podziwianie widoków, należy wziąć ze sobą wygodne obuwie, prowiant, napoje oraz dobry humor.

Jeziora Plitvickie

Kilka rad na zwiedzanie Parku Jezior Plitwickich

  • Teren rezerwatu jest bardzo rozległy, dlatego najlepiej przyjechać tutaj rano, aby móc spokojnie wejść i w niepośpiesznym tempie odbyć kilkugodzinny spacer. Dla osób, które za cel obrały sobie ten region, NOVASOL ma w ofercie domy i apartamenty wakacyjne położone blisko rezerwatu.

  • Park dla zwiedzających otwarty jest do godziny 20. Otwarty jest przez cały rok, jednak najlepszym okresem są miesiące maj-wrzesień, ponieważ w pozostałych miesiącach może być dużo śniegu oraz niskie temperatury. Oczywiście, nie oznacza to że zniechęcamy Was do odwiedzin, bowiem i w porze zimowej to miejsce wygląda niesamowicie (na wpół zmrożone wodospady pośród śniegów).

  • Rezerwat jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. I właśnie to m.in. oznacza, że zwiedzając park należy stosować się do kilku ważnych zasad. Najważniejszą z nich jest zakaz schodzenia z wytyczonych tras. Wiadomo, że pokusa zrobienia jak najlepszego zdjęcia jest wielka, pamiętajmy jednak, że jest to teraz górzysty i skalisty. Jeden nieodpowiedni krok, może skończyć się wizytą u lekarza, a przecież nie o to w wakacjach chodzi.

  • Na terenie jezior obowiązuje zakaz kąpieli oraz łowienia ryb. Władze parku bardzo proszą o nie zrywanie roślin, płoszenia zwierząt i śmiecenia. Na trasach ustawionych jest mnóstwo śmietników, do których można wrzucić niepotrzebne resztki. Podczas wycieczki należy również zachować ostrożność, zwłaszcza w miejscach skalistych, gdzie ietrudno o wypadek.

  • Do parku można wejść z psem. Za psa nie ponosi się żadnych opłat, ale musi być na smyczy przez cały pobyt.

Okolice Jezior Pliwickich

Wybierając się do rezerwatu, macie dobrą okazję na poznanie wschodniej części Chorwacji. Atrakcyjne są tu zwłaszcza piesze wycieczki po górach Mała Kapela. Są to góry średniej wielkości (około 1000-1200m n.p.m.), a liczne trasy są przygotowane zarówno dla amatorów, jak i bardziej wprawionych miłośników uprawiających wycieczki po górach. W okolicznych lasach również znajdują się ciekawe szlaki turystyczne, które mogą być ciekawą opcją spędzania wakacji. Warto również poświęcić dzień lub dwa plażowania nad pięknym wodami Zatoki Kvar, aby poznać lokalną historię i miasteczka tj. Grabovac czy Korenica. Wybierając apartamenty w Zatoce Kvarner koniecznie powinni Państwo odwiedzić Jeziora Plitwickie. Znajduje się tu największy w Chorwacji wodospad – Veliki Slap. Są tu również jaskinie, m.in. Supljara i Golubinjaca.

Domy na wakacje w Chorwacji

Wakacje w Chorwacji, dają również możliwość podpatrzenia tutejszej flory i fauny, różniącej się od tego co znajdziemy w miejscowościach nadmorskich. Jeziora są schronieniem licznych ryb, płazów (ropuchy, żaby, traszki) oraz gadów (żółwie i węże).  Wśród drzew można podpatrzeć orły, bociany, sowy oraz głuszce.  W lesie spotkamy wilki, borsuki, wydry (zagrożony gatunek) oraz niedźwiedzie. Należy pamiętać aby zachować stosowną odległość od ssaków i o tym że one boją się nas bardziej niż my ich.  Całość pozostawi niezapomniane wrażenia oraz setki zdjęć. NOVASOL przygotowała dla Państwa atrakcyjną ofertę kwater wakacyjnych. Znajdą tu Państwo miedzy innymi wspaniałe, w pełni wyposażone domy wakacyjne nad Jeziorami Plitwickimi. Wybierając zakwaterowanie z NOVASOL wybierają Państwo prywatność i indywidualność.  Zachęcamy Państwa do odwiedzenia tego wspaniałego miejsca, gdzie oczarują Państwa wspaniałe widoki oraz cudowna przyroda.