search

Domy wakacyjne w Norwegii

Czy warto rozważyć opcję urlopu w Norwegii?

Norwegia jest marką samą w sobie. Podstawowe informacje o Norwegii nie wymagają długiego opisu i długiego wprowadzenia. Norwegia znana jest przede wszystkim z dziewiczej przyrody, gęstych lasów, głębokich fiordów, wysokich gór, a także postrzępionej, długiej linii brzegowej. Po prostu piękne widoki na każdym kroku! Wakacje w takim miejscu, czy spędzane bardziej aktywnie czy pasywnie to odpoczynek dla ciała i duszy - szczególnie w dającym pełną swobodę domu wakacyjnym.

Norwegia na wakacje

Krajobraz Norwegii

Norwegia to górzysty kraj charakteryzujący się różnorodnym krajobrazem. Znajdą tu Państwo zarówno strome i dzikie formacje górskie, jak i szerokie i wąskie doliny oraz wzgórza i płaskowyże. Wybrzeże jest długie z wieloma fiordami oraz wysepkami w otoczeniu szkierów. Jedynie 3% powierzchni zajmują powierzchnie uprawne, 25% to lasy, Pozostała powierzchnia to przede wszystkim wysokie góry i wyżyny. 20% kraju leży ponad 900 m lub więcej ponad poziomem morza.

Różnorodność przyrody

Podstawowe informacje o Norwegii nie wymagają długiego opisu i długiego wprowadzenia. Norwegia znana jest przede wszystkim z dziewiczej przyrody, gęstych lasów, głębokich fiordów, wysokich gór, a także postrzępionej, długiej linii brzegowej. W Norwegii znajdą Państwo wspaniałe, różnorodne krajobrazy. W lasach skryte są cudowne jeziora i rzeki, gdzie występuje wiele gatunków ryb - ta wiadomość ucieszy z pewnością wędkarzy. Jednak i pozostałe osoby znajdą tu coś dla siebie - błękitne morze, wspaniałe plaże piaszczyste, nagie skały, poprzecinane dolinami łańcuchy górskie i potężne lodowce. Z pewnością znajdą tu Państwo idealne warunki do wypoczynku na łonie przyrody, z dala od zgiełku wielkich miast. Jeżeli myślą Państwo o Norwegii na zimę, dobrze Państwo trafili. NOVASOL ma w swojej ofercie wiele wspaniałych domów i apartamentów w całej Norwegii.

Zorza polarna podczas wakacji w Norwegii

Cuda natury

Ale oprócz tego fantastycznego połączenia gór i wody, Norwegia oferuje jeszcze cały szereg atrakcji przyrdoniczych, w tym jedne z najbardziej fascynujących: Zorza Polarna oraz białe noce wypełnione Polarnym Słońcem. Zorza Polarna to wyjątkowe zjawisko przyciągające ludzi z całego świata, a najbardziej widoczne jest pomiędzy późną jesienią a wczesną wiosną, przy czym historia dowiodła, że najlepszymi miesiącami do oglądania tego niezwykłego spektaklu światła są październik, luty i marzec. Natomiast w miesiącach wiosenno-letnich na północ od Koła Podbiegunowego słońce nigdy nie zachodzi. Taki 24-godzinny dzień daje jeszcze więcej możliwości do odkrywania uroków północnej Norwegii . Zjawisko Słońca Polarnego jest najbardziej odczuwalne na najbardziej wysuniętych na północ terenach Norwegii w czerwcu.

 

Norwegia - tam, gdzie zima jest piękna

Powody, dla których zima w Norwegii jest piękna, widać gołym okiem: świetne warunki narciarskie, brak lub bardzo małe kolejki do wyciągów narciarskich, wspaniałe stoki narciarskie, przytulne wieczory przy kominku oraz wypoczynek w czystej postaci. Tych z Państwa, którzy chcą nauczyć się kochać zimową porę, zapraszamy do odwiedzenia Norwegii najpóźniej od listopada. Wtedy następuje czas, kiedy norweskie góry pokrywa śnieg, który potrafi utrzymać się aż do Wielkanocy. Norweska zima ma dla Państwa różnorodną ofertę: można jeździć na nartach, sankach, łyżwach, lepić bałwana lub urządzać wycieczki saniami.

Dodatkowo mogą tu Państwo uprawiać sporty zimowe. Tutaj nikt nie wie, co oznacza czekanie w kolejce na wyciąg. Najbardziej popularne jest tutaj narciarstwo biegowe: ok. 30.000 km tras biegowych rozciąga się przez cały kraj. Odpowiada to trzykrotnej odległości od Niemiec do Australii. Jeszcze bardziej interesująca jest turystyka „na własną rękę“. Norwegia to interesujący kraj do uprawiania zimowych pieszych wędrówek. Czekają tu na Państwa bajkowe widoki oraz niezapomniane krajobrazy! Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia wspaniałej Norwegii na zimę oraz zamieszkania w cudownych domach wakacyjnych!

Ferie zimowe w Norwegii

Wakacje z tradycją i trollami w tle

Najbardzie znane stworzenia z mitologii norweskiej to trolle i gnomy. Były to istoty mroczne, brzydkie i nieprzyjemne dla ludzi. Zamieszkiwały ciemne jaskinie i gęste lasy. Trolle były złośliwe i często zdarzało im się spłatać człowiekowi figle. Również gnomy znane są w mitologii - w przeciwieństwie do trolli, są to istoty pomocne, przypominające trochę nasze krasnale. Wierzono, że pomagają w gospodarstwie, często mieszkały w oborze. Jeżeli dobrze się je traktowało i karmiło były sympatyczne. Natomiast, w innym przypadku potrafiły być naprawdę złośliwe. W Norwegii to gnom przynosi prezenty na Boże Narodzenie. Figurka trolla będzie fantastycznym prezentem z wakacji w Norwegii. Norwegia bogata jest w różnorodne tradycje. Kulturę Norwegii warto poznać jeszcze przed wyjazdem na wakacje.

Najważniejsze fakty o Norwegii

Przed wyjazdem do Norwegii, zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami o tym niezwykłym kraju. Dzięki tym informacą będą Państwo mogli dokładnie zaplanować swoje domach i apartamentach wakacyjnych w całej Europie. Poniżej przedstawiamy naszym zdaniem najważniejsze informacje o Norwegii.

  • Powierzchnia: 323 758 km² (Norwegia - stały ląd) – tzn. prawie 8 większa niż Dania
  • Ludność: 4,5 Miliona, ok. 14 mieszkańców na km²
  • Dni świąteczne: 1.1. Nowy Rok, Wielki Czwartek do Poniedziałku Wielkanocnego, 1.5. , 17.5., Wniebowstąpienie Chrystusa, Zielone Swiątki, 25.-26.12.
  • Godziny otwarcia: Godziny otwarcia są zróżnicowane, ale standardowo w ciągu roku banki otwarte są w godz: 09.00 – 15.00 (w soboty i niedziele nieczynne) i sklepy w godz: 10.00 – 17.00 lub dłużej (częściowo do 22.00), w niedziele zamknięte. W soboty najczęściej sklepy i urzędy otwarte są krócej. Prosimy mieć na uwadze, iż w miejscowościach położonych poza ścisłym centrum urzędy pocztowe mogą znajdować się w lokalnych sklepikach.
  • Język urzędowy: Norweski, Pierwszy jêzyk obcy: angielski, Drugi język obcy: niemiecki.
  • Napięcie: 220 V
  • Waluta/środek płatniczy: Korona norweska.
  • W większości sklepów i restauracji płacić można kartami kredytowymi: Mastercard, Visa i Diners. Czeki podróżne realizować można w bankach, urzędach pocztowych oraz kantorach.
  • Telefon alarmowy: Straż pożarna: 110 / Policja: 112 / Pogotowie: 113
  • Klimat: Norwegia nie jest tak zimnym krajem, jak może się wydawać. Oczywiście klimat w poszczególnych regionach Norwegii uzależniony jest od położenia geograficznego. Dzięki ciepłemu golfsztromowi, który występuje na większości norweskich wybrzeży, temperatura panująca w Norwegii jest porównywalna z temperaturą w innych miastach, położonych na tej samej szerokości geograficznej w Kanadzie lub Rosji, ok. 20 stopni wyższa. Na długim norweskim wybrzeżu panuje klimat nabrzeżny, który charakteryzuje się niewielkimi różnicami temperatur (łagodna zima i chłodne lato), relatywnie dużymi opadami i dużą wilgotnością powietrza. Południowo-wschodnia część Norwegii charakteryzuje się niewielkimi opadami, zimną zimą oraz cieplejszym latem. W Norwegii najwięcej opadów jest na jesieni. a najmniej w tygodniach następujących po zimie oraz wiosną.
Relaks podczas wakacji w Norwegii

Informacje dla wędkarzy

Od 1 stycznia 2021 roku, w Norwegii, zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące wędkarstwa turystycznego. Najprawdopodobniej będzie to miało konsekwencje dla Twojej planowanej wyprawy na ryby do Norwegii. Nowe zasady będą miały wpływ zarówno na połów ryb, jak i na Twoje plany przewozu go do domu.

Norweska Dyrekcja ds. Rybołówstwa wprowadziła nowe przepisy mające na celu zapobieganie marnotrawstwu i przemytowi poprzez wędkarstwo turystyczne. Celem tych regulacji, jest spowodowanie tego, iż ​​turyści wędkarscy skoncentrują się na samym w sobie doświadczeniu połowowym i bardziej zrównoważonym sposobie eksploatacji zasobów oceanu. Celem również jest zabezpieczenie norweskich zasobów rybnych na przyszłość.

Nowe przepisy dotyczące wędkarstwa turystycznego w Norwegii

Od 1 stycznia 2021 roku, będziesz mógł wywieźć tylko ryby złowione w zarejestrowanym punkcie rybnym. Maksymalna ilość wywożonych ryb to 18 kg filetowanej ryby - dwa razy w roku na osobę. Zarejestrowany punkt rybny jest zobowiązany do rejestrowania i zgłaszania wszystkich wypraw połowowych do Norweskiej Dyrekcji Rybołówstwa. Musi również zgłosić ilość wyładowanych, jak i wypuszczonych ryb.

Ponadto będą obowiązywać również i te zasady:

·         Należy używać wyłącznie ręcznego sprzętu wędkarskiego

·         Połowy są dozwolone w odległości minimum 100m od najbliższej hodowli ryb

·         Obowiązuje zakaz sprzedaży złowionych ryb

·         Zakazane jest łowienie ryb, które nie osiągnęły zalecanego minimalnego wymiaru (https://www.fiskeridir.no/English/Fishing-in-Norway/Minimum-sizes)

W Norwegii wciąż jest sporo ryb do złowienia

Nowe przepisy nie mają zastosowania, jeśli chodzi o ryby kupowane od zarejestrowanych handlowców lub kiedy można udokumentować, że ryba została złowiona na statku rybackim, który jest zarejestrowany w Norweskiej Dyrekcji Rybołówstwa.

Przepisy nie mają też zastosowania przy łowieniu ryb słodkowodnych. Oznacza to, że jeśli spróbujesz szczęścia w łowieniu na wodach lub jeziorach w Norwegii, zostaniesz zwolniony z nowych kwot, a jeśli zdecydujesz się na wędkarstwo słodkowodne w Norwegii, masz zapewnione przyjemne i zróżnicowane możliwości połowu pstrąga, golca, szczupaka i okonia. Jeśli chcesz, możesz przewieźć swój połów do domu.

Więcej informacji znajdziesz w opisach domów wakacyjnych

Chcesz pojechać na wakacje do Norwegii na ryby i zastanawiasz się, czy dom wakacyjny, który chcesz wynająć, jest zarejestrowanym punktem rybnym? Więcej informacji znajdziesz w prezentacji domu. W sekcji Informacje o rybołówstwie będzie napisane „Zarejestrowany punkt/obóz rybny”, jeśli właściciel domu zarejestrował się w Dyrekcji ds. Rybołówstwa.

Życzymy Ci udanych połowów w Norwegii!