Bergamo - domy wakacyjne

Jezioro Idro

Bergamo - domy wakacyjne

Bergamo to jedno z najpiękniejszych włoskich miast, zarówno pod względem architektury, jak i okolicy, która otacza miejscowość. Już sam region, Lombardia, sugeruje, że w bliskim otoczeniu znajdziecie liczne jeziora oraz lasy. Dodatkowym atutem położenia, jest również to, że znajduje się u podnóża Alp Bergamskich. Są to wysokie góry, których większość szczytów osiąga powyżej 2500m n.pm. Wakacje w Bergamo, mogą więc być idealnym połączeniem wakacji miejskich oraz urlopu w górach. Kolejnym atutem miasta, jest świetne połączenie drogowe oraz lotnicze. Z Polski tanio i szybko można dostać się samolotem do Mediolanu, a stąd jest niecała godzina drogi do Bergamo. Również, korzystnie cenowo prezentują się apartamenty wakacyjne NOVASOL, które znajdziecie w okolicy.

Miejskie atrakcje

Urlop w Bergamo, to świetna okazja na poznani niezwykłych walorów i miejsc miasta. Już sama budowa miejscowości jest niestandardowa, bowiem dzieli się na dwie części: zabytkowe Górne Miasto oraz modernistyczne Dolne Miasto. Obie dzielnice połączone są kolejką górską, co jest dodatkową atrakcją dla małych i dużych. Dla osób lubiących piesze eskapady, przygotowano kilka tras turystycznych. Należy przy tym pamiętać, że prowadzą one pod dość strome wzniesienie, dlatego też ta forma zwiedzania polecana jest osobom zaprawionym fizycznie. W Bergamo nie zaleca się podróżowania autem do Górnego Miasta (jest taka możliwość), bowiem liczba miejsc parkingowych jest tu mocno ograniczona. Władze miejskie wyszły z słusznego założenia, że nadmierny ruch samochodowy, może źle wpływać na zabytkowe budownictwo.

Północne Włochy Bergamo

Górne Miasto

Górne miasto, to świetnie zachowane średniowieczne miasto, otoczone XVI-wiecznym murem miejskim. Spędzając wakacje we Włoszech, koniecznie zwróćcie uwagę na:

  • Bazylikę Santa Maria Maggiore – zjawiskowa budowla powstała między XI a XV wiekiem. Budowla romańska, ale z barokowym wnętrzem, pełnym zabytkowych fresków.

  • Piazza Vechia – jeden z najstarszych placów publicznych we Włoszech. Znajdują się na nim dwa pałace: Ragione (z XII wieku) oraz Nuovo (z XVII wieku), w którym znajduje się biblioteka miejska.

  • Katedra Miejska – biała budowla z XVII wieku. 

  • Cytadela z XIV wieku, w której mieści się bogate w eksponaty Muzeum Naturalne.

Przechadzając się wąskimi uliczkami, natkniecie się również na liczne małe, zabytkowe kościółki, fragmenty średniowiecznego budownictwa oraz place, pełne restauracji, kafejek i rodzinnie prowadzonych sklepików.

Dolne Miasto

Dolne Miasto, swoją nazwę zawdzięcza temu, iż pod koniec XIX wieku, rozpoczęto tu stawianie innych budynków niż domy mieszkalne. Dziś jest to nowoczesna dzielnica, której główną ulicą jest Via 20 Settembre. To właśnie przy niej znajdują się eleganckie sklepy i butiki, a także można tu zażyć intensywnego życia nocnego. Rezerwacja obiektu z oferty "domy wakacyjne Włochy", to także możliwość poznania sztuki. W Dolnym Mieście najpopularniejsze są: Galeria Sztuki Nowoczesnej (GAMeC) oraz Accademia Carrara. Akademia owstała w XVIII wieku i można w niej podziwiać obrazy m.in. Tycjana czy Rafaela.

Wakacje pośród natury

Wakacje w Bergamo, to również doskonała okazja na wypoczynek na łonie natury. Już w samym mieście, będziecie mieli okazję na relaks pośród zieleni. Takim miejscem z pewnością jest Parco della Trucca. Jest to duży park, z licznymi trawnikami, na których można zażywać kąpieli słonecznych. W parku znajduje się jezioro, które jest siedliskiem dzikich kaczek oraz łabędzi. Jest tu również wydzielona strefa dla psów, także Wasz odpoczynek nie będzie zakłócony nagle przebiegającym owczarkiem. W Bergamo znajduje się również ogród botaniczny. Jest on podzielony na kilka stref klimatycznych, a różne okazy roślin można podziwiać zarówno na świeżym powietrzu, jak i w szklarniach. Odbywają się w nim liczne prezentacje oraz lekcje na temat ochrony przyrody.  Wstęp do niego jest bezpłatny. Niezapomniane wakacje, to również możliwość poznania atrakcji Parco dei Colli. To potężny obszar zielony, znajdujący się tuż za Beragmo. W skłąd parku wchodzą lasy, zabytki, pola uprawne, winnice oraz tereny górzyste. Różnica wysokości waha się pomiędzy 244 a 1146m n.p.m. W parku spotkać możecie liczne gatunki zwierząt oraz ptaków, tj. dzięcioły, jelenie, sowy, borsuki itp.

Wakacje we włoskich górach

Jak wspomniano wcześniej, Bergamo leży u podnóża Alp Bergamskich. Są one świetnym pomysłem zarówno na letnie, jak i zimowe wakacje we Włoszech. Jest tu świetnie rozwinięta turystyka narciarska. Głównymi ośrodkami są Borno, Selvino oraz Piazzatorre. W nich znajdziecie świetnie przygotowane trasy narciarskie, wyciągi, snowparki i pełną infrastrukturę ułatwiającą uprawianie narciarstwa biegowego i zjazdowego. Również latem, Alpy przyciągają rzesze turystów. Świetnie przygotowane trasy turystyczne o różnych poziomach trudności, możliwość uprawiania wspinaczki, jaskinie udostępniane turystom to główne składniki atrakcyjnego urlopu. Pamiętajcie o tym, aby być dobrze przygotowanym przed wyprawą w góry. Nie zaleca się zbaczania z tras oraz wybierania skali trudności wyższej on umiejętności. Wybierając się na piesze wycieczki, warto być również zaopatrzonym w wygodne obuwie praz zestaw ciepłych ubrań (pogoda w górach, zwłaszcza w wyższych partiach potrafi się zmienić dosłownie w kilka chwil). Podsumowując, wybór kwatery z katalogu "apartamenty Włochy" to możliwość spędzenia udanego urlopu w górach.

Okolice Bergamo

Oprócz bliskości gór, w pobliżu Bergamo znajdują się również i inne, atrakcyjne lokalizacje. Przede wszystkim są to Jeziora Północnych Włoch, takie jak jezioro Como. Maggiore czy jezioro Garda. Znajdziecie przy nich kąpieliska oraz możliwość uprawiania sportów wodnych czy ofertę rejsów po jeziorach. Wakacje w Bergamo, to również możliwość odwiedzenia Mediolanu – światowej stolicy mody i zakupów. Z Bergamo szybko można dostać się pociągiem do samego centrum Mediolanu (ok. 50 minut).