Słowenia Centralna - domy wakacyjne

Słowenia centralna położona jest w regionie Krainy. Jej tereny obejmują zarówno Górną Krainę, Wewnętrzną Krainę oraz Dolną Krainę. Takie położenie geograficzne sprawia, że jest to świetne miejsce jako baza wypadowa po całej Słowenii. Blisko stąd do ośrodków narciarskich, położonych w Alpach Julijskich, na obszar Styrii słoweńskiej, do nadmorskich kurortów, a nawet do stolicy Chorwacji (ok. 170 kilometrów). W regionie centralnej Słowenii, położone są duże miasta, w tym stolica kraju – Lublana. Jest to idealne miejsce na miejskie wakacje w Słowenii. Ale oczywiście nie tylko. Region środkowej Słowenii pełen jest gór oraz wzniesień, lasów i punktów widokowych, z których podziwiać można piękne krajobrazy. Dojazd w te miejsce nie jest trudny, bowiem znajduje się przy autostradzie łączącej Austrię i Chorwację, a w stolicy jest duże lotnisko, obsługujące loty międzynarodowe.

Słowenia Centralna

Popularne domy wakacyjne w Osrednjeslovenska

Loading...

Domy wakacyjne z elastyczną datą przyjazdu w Osrednjeslovenska

Loading...

Domy wakacyjne

Już dziś możecie zarezerwować noclegi w centralnej Słowenii i odkryć jej uroki. Dzięki ofercie NOVASOL, urlop w Słowenii z pewnością będzie udany. Nasze domy i apartamenty wakacyjne są gotowe Was przyjąć o każdej porze roku. Obiekty z naszej oferty, doskonale sprawdzają się jako bazy wypadowe po bliższej i dalszej okolicy. Dzięki temu można połączyć przyjemne z… przyjemnym. Macie możliwość odwiedzania wielkich miast i kurortów słoweńskiej Istrii, ale jednocześnie Wasza kwatera wakacyjna, położona jest w sielskim krajobrazie, wśród ciszy i spokoju. Wszystkie domy wakacyjne są w pełni wyposażone we wszelkie sprzęty i meble, także nie musicie zabierać ze sobą garnków, talerzy itp. Możecie również wybrać obiekt z dodatkowymi udogodnieniami, tj. kilka sypialni, prywatny basen czy garaż. Jedno jest pewne, mając świetne warunki mieszkaniowe, waszym jedynym zmartwieniem będzie rozplanowanie wypoczynku i zwiedzania.

Centralna Słowenia

Wypoczynek wśród natury

Wakacje w Słowenii, to możliwość spędzenia przyjemnych chwil pośród dzikiej przyrody i naturalnych krajobrazów. Już przy samej stolicy, Lublanie macie sposobność wędrówek w dwóch bardzo atrakcyjnych miejscach. Pierwsze to Dolomity Polhograjskie. Są to zalesione wzniesienie, osiągające około 1000 m n.p.m. Został tu utworzony park krajobrazowy, pełen szlaków o różnych poziomach trudności. Dolomity, zachęcają do wędrówek o każej porze roku, i każda taka wizyta będzie unikalna. Zapowiada się bardzo aktywny urlop w Słowenii.

Na południe od miasta, położony jest park naturalny lublańskich bagien. Jest to największy kompleks na Słowenii, gdzie znajdziecie gęste lasy, mokradła, liczne rzeki oraz tereny bagienne. Na obszarze parku, żyją też różne gatunki zwierząt i ptaków tj. czaple czy żurawie. Jest to bardzo rozwinięty turystycznie rezerwat. Oprócz tras krajoznawczych, znajdują się tu również zabytki, muzeum techniczne i galerie. Występuje tu także możliwość przejażdżki konnej, rejsów po rzekach oraz lot balonem.

Położenie regionu, pozwala również na odwiedziny w dwóch najbardziej znanych parkach Słowenii, a mianowicie:

 • Tryglavski park narodowy - jest to jedyny rezerwat pod ścisłą ochroną w Słowenii. W parku tym znajdziecie przepiękne krajobrazy skłądające się z wysokich, strzelistych gór, jezior, strumyków, łak i wąwozów. Jest to idealne miejsce na całodzienne wędrówki.

 • Park Kozjanski - najstarszy  i największy obszar chroniony w Słowenii. Obejmuje on obszar gór Posavje oraz wzgórza i tereny biegnące wzdłuż rzeki Sotla. Piękne widoki będziecie mogli podziwiać w wąwozie Bystrzycy oraz Kanionie Zelenjak.

Centralna Słowenia

Lublana

Na osobny akapit zasługuje stolica Słowenii, czyli Lublana. To przepiękne miasto, położone na licznych wzgórzach, między którymi przepływa rzeka Lublanica. Wakacje w Słowenii, to możliwość poznania tutejszych atrakcji, zabytków i ciekawych miejsc, takich jak:

 • Plac Presernov – na nim stoi franciszkański kościół z XVII wieku, gdzie można podziwiać freski oraz barokowe zdobienia.

 • Zamek Lublana – średniowieczna twierdza, górująca nad miastem z Wzgórza Zamkowego. Powstał w XII wieku i dziś jest ważnym miejscem kulturalnym. Dodatkową atrakcją jest możliwość dostania się do niego, poprzez kolejkę linową.

 • Plac Miejski – na którym pośród zabytkowych kamienic, warto wyróżnić miejską Katedrę św. Mikołaja oraz Ratusz Miejski z XV wieku.

 • Neboticnik – „drapacz chmur” – niby wieżowiec jakich wiele, ale ten powstały w 1933 roku kolos, był prze lata najwyższym budynkiem mieszkalnym w Europie. Dziś, oprócz mieszkań, znajdują się w nim kafejka, bar oraz punkt widokowy.

 • Mosty miejskie – prezentujące różne style oraz zdobienia.

W Lublanie warto odwiedzić również park miejski Tivoli, który oprócz pięknych terenów zielonych, pozwala na zwiedzenie zamku Tivoli oraz Muzeum Historycznego. Rodziny z dziećmi z pewnością wybiorą się do miejscowego  zoo oraz ogrodu botanicznego. Wakacje w Lublanie, to także dostęp do wydarzeń  kulturalnych, za sprawą filharmonii, teatrów, kin oraz imprez plenerowych o międzynarodowym zasięgu.

Centralna Słowenia

Ciekawe miasta regionu

Oprócz stolicy, w regionie znajdziecie liczne miasta i miasteczka oferujące liczne atrakcje. Urlop w Słowenii to możliwość poznania walorów miast takich jak:

 1. Skofja Loka – miasto o długiej i burzliwej historii. Pierwsze wzmianki pochodzą już z X wieku. Miasteczko ukryte jest pośród gór i słynie z dwóch rzeczy. Pierwsza to Zamek Skofja Loka, a druga to najstarsza droga krzyżowa w Słowenii (pierwsza miała miejsce w 1715 roku).

 2. Kamnik – jedno z najstarszych miast Słowenii. Okrążony przez zalesione góry, skrywa zabytkowe domy oraz dwa zamki: Zaprice oraz Maly.

 3. Kranj – miasto z monumentalnym kościołem św. Konstantego oraz XVI-wiecznym zamkiem Kieselstein.

Ciekawe miejsca w Słowenii i nie tylko

Z racji swojego położenia, z centralnej Słowenii blisko jest do Włoch, Austrii oraz Chorwacji. Wakacje w Słowenii, to w takim przypadku możliwość odwiedzenia ciekawych miejsc w tych krajach. W promieniu 200km znajdziecie takie miasta jak:

 • Triest – miasto we Włoszech, położone nad Morzem Adriatyckim. Oprócz plaż i pięknych klifowych wybrzeży, znajdziecie w nim liczne zabytki tj. Zamek San Giusto, liczne kościoły z XVII wieku, budowle z czasów Cesarstwa Rzymskiego oraz muzea. W okolicy warto udać się do pięknych jaskiń i parku narodowego Val Rosandra.

 • Rijeka – nadmorski kurort, w którym warto odwiedzić Katedrę św. Wita, Stadion Kantrida oraz Sanktuarium Matki Boskiej.

 • Zagrzeb – stolica Chorwacji z zabytkowymi dzielnicami, miejskim zoo oraz ogrodem botanicznym.

 • Klagenfurt – miasto położone na południu Austrii. Położone jest pośród gór, gdzie znajdują się liczne resorty narciarskie. W samym Klagenfurcie, uwagę przyciąga zabytkowe Stare Miasto z renesansową zabudową, barokowa katedra miejska, park miniatur Minimundus oraz monastyr Viktring.

Jeśli 3-godzinne trasy są dla Was zbyt męczące, to możecie również (jako propozyjca), odwiedzić miasta słoweńskie, położone w innych regionach. Warto poznać ciekawe miejsca w miasteczkach takich jak Bled, Novo Mesto, Celje czy Velenje.

Wszystkie te miasta i miasteczka, to oczywiście propozycje spędzenia wolnego czasu. Jeśli wolicie spędzić je tylko w najbliższej okolicy, to nic nie stracicie, a nawet zyskacie, ponieważ poznacie bardzo dobrze miejscowe zwyczaje oraz kulturę i historię. Sprawdźcie całą ofertę 'Słowenia noclegi'.