Notranjska – Domy wakacyjne

Notranjska na wakacje

Notranjska – Domy wakacyjne

Notranjska to część większego regionu Słowenii – Krainy. Zwany Wewnętrzną Krainą słynie ze zróżnicowanego krajobrazu, bogatego w jaskinie krasowe. Znajdziecie tu także okresowe jeziora, takie jak Cerknica i Planina. Nie uświadczycie tu turystycznego zgiełku, dzięki czemu urlop spędzony tutaj naładuje Wasze wewnętrzne baterie, wyciszy Was i zapewni przepiękne wspomnienia z urlopu w Słowenii. Nie bez powodu Notranjska nazywana jest krainą baśni i legend.

Postojna

Za stolicę turystyczną tego niewielkiego regionu uznaje się miasto Postojna, w pobliżu którego znajduje się najsłynniejsza jaskinia w Słowenii o tej samej nazwie. Jaskinia Postojna otworzyła swoje podwoje dla turystów już w XIX wieku. Znajduje się niej ponad 20 km podziemnych korytarzy i sal, jednak trasa wycieczkowa obejmuje odcinek liczący 5,5 km, z czego znaczącą większość (4 km) pokonuje się specjalną kolejką elektryczną. Pozostały odcinek zwiedza się pieszo. W jaskini możecie opbsewrwować nie tylko atrakcyjne i pełne barw nacieki skalne. Jaskinia jest domem dla wielu, w tym także unikatowych, gatunków fauny i flory.

Jezioro Cerknickie

Jezioro Cerknickie to jezioro okresowe. Woda pojawia się tutaj późną jesienią i obenca jest czasami aż do czerwca. W zależności od obfitości opadów, jezioro można zobaczyć czasami róznież latem. Zjawisko to stanowiło nie lada zagwozdkę dla dawnej miejscowej ludności i przez to urosło wokół niego wiele legend. Wokół jeziora powstał park regionalny, który ma na celu ochronę lokalnej przyrody. W pobliżu jeziora znajduje się miasto o tej samej nazwie, warto zajrzeć tu pochodzącego z XV wieku kościoła Nawiedzenia Matki Boskiej.

Snežnik

Tuż przy samej granicy z Chorwacją leży Snežnik - najwyższym grzbiet płaskowyżu wapiennego, będący jednocześnie najwyższym szczytem regionu Notranjska. Wysoki Płaskowyż Snežnika porośnięty jest gęstym lasem świerkowo-bukowym, co czyni go drugim największym obszarem leśnym Słowenii. Pod ziemią natomiast rozciągają się rozległe korytarze licznych, połączonych ze sobą jaskiń. Snežnik słynie z bogatej roślinności i dlatego został objęty ochroną rezerwatową już w 1964 r. Płaskowyż będzie idealnym cele letnich wypraw pieszych, jak i zimowych szaleństw na stoku. Najdogodniejszym punktem wypadowym i ośrodkiem narciarskim są położone w centrum płaskowyżu Sviščaki.

Domy wakacyjne w Słowenii

Wakacje w Słowenii mogą być takie, jakie sobie po prostu wymarzycie. Cały kraj, mimo swojego niewielkiego rozmiaru ma do zaoferowania tak dużo, że i tak nie będziecie w stanie doświadczyć wszystkiego podczas jednego urlopu – tu po prostu trzeba wrócić! Dom wakacyjne w regionie Notranjska będzie stanowił zarówno idealną bazę wypadową na wszelkie Wasze wycieczki, jak i bezpieczny azyl i miejsce relaksu po pełnych wrażeń eskapadach.