Goriska – domy i apartamenty wakacyjne

Wakacje w regionie Goriska w Słowenii

Goriska – domy i apartamenty wakacyjne

W Goriska, regionie usytuowanym w zachodniej części Słowenii spotykają się trzy kultury – słowiańska, germańska i romańska. Urokliwe krajobrazy wzgórz i winnic ściągają tu z roku na rok coraz więcej turystów, i to niezależnie od pory roku. Goriska to jednak nie tylko zachwycające krajobrazy, ale także bogactwo kulturowe i historyczne, które koniecznie trzeba poznać planując urlop w Słowenii.

Popularne domy wakacyjne w Goriska

Loading...

Przyjazne dla zwierząt domy wakacyjne w Goriska

Loading...

Domy wakacyjne z basenem w Goriska

Loading...

Domy wakacyjne z elastyczną datą przyjazdu w Goriska

Loading...

Bogactwo darów ziemi

Jak inne regiony Słowenii, także Goriska znana jest z produkcji wina. Okolice Brda są  domem dla wielu szczepów winorośli, które do regionu zawitały przywiezione przez Włochów. Jednakże coraz bardziej poularne i doceniane są lokalne szczepy. Wakacje w Słowenii warto spędzić późną jesienią – wówczas w listopadzie odbywa się święto wina, przypadające na Dzień Świętego Marcina. Nie jest to święto przeznaczone jedynie dla produkujących trunek, odbywa się tu wtedy wiele atrakcji, festynów i zabaw dla całej rodziny. Prócz wina, warto także skosztować lokalnie uprawianych owoców. Uprawiane na zboczach nasłonecznionych wzgórz nabierają niezwykłego aromatu i słynne są w całym kraju.

Goriska kulinarnie

Podstawę kuchni region Goriska i Brda stanowią warzywa, które dzięki panującemu tu, łagodnemu klimatowi dostępne są przez okrągły rok. Regionalna kuchnia nie jest wolna od wpływów śródziemnomorskich. Nie można przejść obojętnie obok aromatycznej suszonej szynki wieprzowej pršut czy licznych odmian suszonego salami. Wszelkie dania, nawet w nowoczesnych restauracjach, przyrządzane są według tradycyjnych receptur. Oczywiście do każdego posiłku warto wybrać odpowiednie lokalne wino.

Krajobraz regionu

W regionie znajduje się wiele szlaków, zarówno pieszych jak i rowerowych. Jest to idealne miejsce dla kochających spędzać czas aktywnie podczas wakacji. Szlaki wznoszą się i opadają, na każdym kroku odkrywając przed zwiedzającymi inny, zapierający dech w piersiach krajobraz. Wzgórza poprzecinane siatką strumieni i utkane romantycznymi wioskami czynią region Goriska i Brda jednym z najurokliwszych w Europie. Aby móc zachwycać się tymi niepowtarzalnymi widokami nie trzeba czekać do lata. Warto wybrać się tam wiosną, gdy drzewa owocowe kwitną i okalają krajobraz feerią barw.

Dziedzictwo kulturowe

Region Brda określany jest często regionem pałaców. Te robiące największe wrażenie znajdują się w Vipolže i Dobrovo. Warto także odwiedzić miejscowość Šmartno, wioskę będącą w całości zabytkiem kultury. Region bogaty jest jednak nie tylko w zabytki architektoniczne, ale odbywają się tu liczne wydarzenia kulturowe, takie jak Festiwal Czereśni, międzynarodowy festiwal poetów, czy wspomniane wcześniej Dni Świętego Marcina.