Spodnjeposavska - domy wakacyjne

Spodnjeposavska na wakacje

Spodnjeposavska - domy wakacyjne

Spodnjeposavska to kraina w Słowenii, położona na wschodnim jej krańcu, tuż przy granicy z Chorwacją. Należy do tzw. Styrii Słoweńskiej. Jest to idealne miejsce na wypoczynek z dala od hałasu i zgiełku wielkich miast. Jest atrakcyjnie położona, a to z tego względu, że swobodnie można poznać uroki i ciekawe miejsca, zarówno Słowenii jak i Chorwacji, w tym stolicy tego kraju – Zagrzebia. Atutem krainy, z pewnością będzie wyżynny charakter z licznymi wzniesieniami, pokrytymi, gęstymi lasami. Jest to więc, świetne miejsce na aktywne wakacje. Spodnje psavska, jak i inne regiony Słowenii, są dość słabo znane, a więc jeśli szukacie nowych lokalizacji i ciekawych miejsc, to może właśnie ten region, przypadnie Wam do gustu.

Domy wakacyjne

Jeśli lubicie poznawać nowe miejsca, a także miejscowe zwyczaje, tradycje czy historie, to wakacje w Słowenii, są opcją wartą przemyślenia. Pomoc w wyborze miejsca wypoczynku niesie Wam NOVASOL. W regionie Spodnje psavska, mamy dla Was do zaoferowania domy oraz mieszkania wakacyjne. Jest to oferta unikalna, bowiem mało kto może Wam zaproponować atrakcyjne noclegi w tej krainie. Nasze obiekty to gwarancja, jakości, porządku oraz kompletnego wyposażenia. Dzięki temu nie musicie zabierać ze sobą garnków, talerzy czy śpiworów. W każdym domu i apartamencie wakacyjnym znajdziecie komplet mebli i artykułów gospodarstwa domowego, plus klimatyzację. Część kwater ma dostęp do prywatnego basenu, co znajdziecie w opisach na stronie. Dzięki NOVASOL, Słowenię możecie odkrywać przez cały rok, bowiem nasze kwatery są otwarte dla gości o każdej porze roku. Jeśli wybieracie się swoim autem, to macie zapewnione miejsce parkingowe lub garaż. Nawet kilkunastoosobowe grupy znajdą tu obiekt dla siebie i to bez ścisku czy spania po kilka osób w pokoju. Większe obiekty mają kilka sypialni, dzięki czemu każdy ma sporo miejsca dla siebie.

Kozjanski Park

Kozjanski Park to najstarszy  i największy obszar chroniony w Słowenii. Obejmuje on obszar gór Posavje oraz wzgórza i tereny biegnące wzdłuż rzeki Sotla. Rezerwat ten należy do programu Natura 2000 oraz biosfery UNESCO, jest więc to ważne i unikatowe przyrodniczo i krajobrazowo miejsce. Dość powiedzieć, że 50 procent powierzchni, stanowią lasy. Wakacje w Słowenii to możliwość korzystania z licznych szlaków, przebiegających przez teren parku. W rezerwacie znajduje się kilka charakterystycznych miejsc, które warto zobaczyć, a są to:

 • Wąwóz Bystrzycy – kanion o długości trzech kilometrów. Przepiękne widoki zalesionych wzniesień, przez które przebija się niebiesko-zielona Bystrzyca. W wąwozie można również podziwiać liczne gatunki kwiatów oraz ptactwa wodnego tj. nury czy bociany czarne.

 • Kanion Zelenjak – ten wąwóz został utworzony przez rzekę Sotla i ma długość około 1,5 kilometra. Charakterystyczne są tu strome, skaliste zbocza kanionu, porośnięte drzewami. Dzięki temu, można zaobserwować tu zwierzęta typowe dla regionów wysokogórskich, jak np. kozice. Zaobserwować tu można również wiele zjawisk krasowych, w tym liczne jaskinie, bogato zdobione stalaktytami i stalagmitami.

 • Grota Lurska – powstała około 20 milionów lat temu. Przepiękna grota, wysoka na 17 metrów, jest źródłem wody pitnej. W ubiegłych epokach, nadawano jej znaczenie religijne, a wodzie przyznawano właściwości lecznicze. Dziś, jest to ważny punkt Mariackiej trasy pielgrzymkowej.

 • Gruska – pomnik przyrody, który jest świetnym przykładem, na to jak tworzą się rzeźby krasowe. W miejscu tym, woda nagle wypływa ze skały o wysokości 30 metrów. Obok tej „kieszonki krasowej” znajduje się również długa na 22 metry jaskinia, w której różnica wysokości wynosi aż 2 metry.

W rezerwacie znajdziecie również bardzo stare drzewa, mające nawet 250 lat, liczne wodospady i miejsca, które dokumentują działalność wody, czyli zapadliska, leje krasowe czy jaskinie. Warto również wspomnieć o symbolu parku, którym jest Jabłko Kozjanskie. Co roku odbywa się nawet festiwal, podczas zbioru jabłek, aby ukoronować ich niesamowity smak.

Ciekawe miasta regionu

Urlop w Słowenii, to także możliwość poznania, mało znanych miast i miasteczek, a co za tym idzie, tradycji oraz miejscowych zwyczajów. Tygodniowy wypoczynek w krainie Spodnje psavska, może być ciekawą lekcją historii, a kto wie, może urok tutejszych miejscowości, będzie przyciągał Was tu jeszcze niejeden raz. Podczas wakacji w Słowenii warto odwiedzić:

 • Krsko – miasteczko położone nad rzeką Sawą. W okolicy znajdują się stanowiska archeologiczne, które dowodzą, że osadnictwo było tu obecne już w czasach prehistorycznych. W mieście warto zwrócić uwagę na XV-wieczny kościół Jana Ewangelisty, neoromański kościół św. Ruperta oraz monastyr kapucynów z XVII wieku.

 • Brezice – miasto znane z przepięknego zamku z XVI wieku. W twierdzy, podziwiać można zabytkowe freski oraz poznać tutejszą historię. W mieście, niedaleko zabytkowej starówki, wznosi się wieża wodna z 1914 roku. To najwyższy budynek w mieście (46 metrów wysokości).

 • Sevnica – niewielkie miasteczko, nad którym góruje zamek, położony na zielonym wzgórzu. W miejscowości można podziwiać aż cztery kościoły, w tym kościół św. Mikołaja z 1862 roku.

Okoliczne atrakcje

Region Spodnjeposavska, podobnie jak Słowenia nie jest dużą krainą. Dzięki temu, blisko jest stąd do rozlicznych większych miast Słowenii tj. Lubljana czy Celje. Również blisko jest stąd w słoweńską część Alp, gdzie znaleźć można liczne ośrodki narciarskie. Równie niedaleko są położone nadmorskie kurorty, przy czym najbliżej jest do chorwackiej Rijeki. Wakacje w Słowenii, mają ten atut, że możemy wypoczywać w spokojnej części kraju, z dala od gwarnych kurortów, a korzystać z atrakcji większych ośrodków, które są stosunkowo blisko (ok. 150 kilometrów).

Wakacje w Spodnjeposavska, to doskonała okazja, aby wybrać się na jeden dzień do Zagrzebia – stolicy Chorwacji.  Główna rzeka regionu – Sawa, jest również główną rzeką Zagrzebia. Odwiedzając Zagrzeb, macie okazję poznać podczas jednego wyjazdu, historię i kulturę dwóch krajów. Dodatkowo Zagrzeb, jest cenionym ośrodkiem zabytków i kultury na świecie. Podczas wizyty w Zagrzebiu, koniecznie odwiedźcie:

 • Gornji Grad (Górne miasto) – historyczne centrum stolicy. Jego centralnym punktem jest plac Św. Marka, przy którym wznosi się Kościół św. Marka oraz budynki rządowe.

 • Kaptol – dzielnica miasta, w której centralnym punktem jest katedra Wniebowzięcia NMP, która góruje nad całym miastem. Wokół znajdziecie liczne barokowe obiekty sakralne i mieszkalne.

 • Dolac - miejsce słynące z Targu, który od wieków odbywa się pod gołym niebem.

 • Donji Grad (Dolne Miasto) – centrum współczesnego Zagrzebia z budownictwem z XIX i XX wieku, w tym pałac Vranczanyich czy Dom Stacevica.

W Zagrzebiu, znajdziecie również atrakcje typowo turystyczne, jak zoo, ogród botaniczny czy liczne kawiarenki, knajpki i restauracje. Jednodniowa eskapada do Zagrzebia, może być świetnym punktem podczas urlopu w Słowenii.