Gorenjska - domy wakacyjne

Gorenjska (pol. Górna Kraina), jest regionem położonym w centralno-północnej części Słowenii. Jest jednym z trzech fragmentów historycznego regionu  - Krainy. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że jest krajobraz stanowią wysokie pagórki i góry. Jest to zasługa występowania w tym regionie Alp Julijskich,  Alp Kamnickich oraz pasma Karawanek. Jest to więc świetne miejsce na wakacje w górach oraz ferie w górach. Ciepłe lato, sprzyja wędrówkom po wzniesieniach, a mroźna i śnieżna zima, co roku przyciąga tysiące narciarzy. Dodatkowym atutem jest bliskie położenie z ośrodkami narciarskimi w Austrii oraz Włoszech, jednak w Słowenii ceny karnetów i atrakcji turystycznych są znacznie niższe. Jest to spowodowane tym, że jest to w miarę nowy region i władze starają się zachęcić turystów do spędzania urlopów po słoweńskiej stronie Alp. Liczni turyści odwiedzający przez cały rok region Gorenjska są potwierdzeniem, że jest to strzał w dziesiątkę.

Region Gorenjska na wakacje

Domy wakacyjne

Jeści chcenie spędzić niezapomniane wakacje w Słowenii,  to już dziś zarezerwujcie jeden z domów lub apartamentów wakacyjnych z oferty NOVASOL. Lista naszych obiektów w regionie Gorenjska, a także w całej Słowenii jest bardzo długa. Zaletą Słowenii, jst to, że jest niedużym krajem, więc nawet rezerwując dom nad morzem, będziecie mieć stosunkowo blisko region Gorenjska. I odwrotnie. Nasze domy wakacyjne są w pełni wyposażone (również kuchnie) we wszelkie niezbędne sprzęty oraz meble. Część obiektów, posiada własne baseny, co może stanowić dodatkowy atut przy wyborze miejsca noclegu. Nasze kwatery są gotowe do wynajęcia przez okrągły rok, dlatego Wy również będziecie mieli okazję poznać, jakie atrakcje przygotowane ma region w zimie. Ponieważ zainteresowanie w Europie Słowenią  jest coraz większe, warto jak najszybciej podjąć decyzję.

Aktywnie latem

Wakacje w górach, to idealna okazja na wstanie z leżaka czy łóżka i wykorzystanie dobrodziejstw górzystego terenu. Alpy idealnie nadają się do pieszych wędrówek, pośród lasów, rzek, strumyków, gór, skał i jaskiń. Tutejsze szlaki, z pewnością dostarczą Wam wielu wrażeń, a widoki i krajobrazy na długo pozostaną w Waszej pamięci. Trasy w słoweńskich górach, mają różne poziomy trudności. Te łatwe, są zalecane rodziom z dziećmi oraz osobom, które zbyt długo przez cały rok spędzają czas przy biurku. Z kolei te najtrudniejsze, zalecane są doświadczonym wędrowcom, którzy umieją korzystać z takich atrakcji jak drabiny czy liny, rozwieszone przy stromych zboczach. Spędzając urlop w Słowenii, zawsze przed wyprawą sprawdzajcie aktualne prognozy pogody, bowiem aura w górach bywa kapryśmna i momentalnie zmienna. Na wyprawy, warto zabrać ze sobą drugą parę ubrań, wygodne obuwie oraz aparat fotograficzny, aby uchwycić piękne widoki na zdjęciach.

Alpy idealnie nadają się do uprawiania wspinaczki skałkowej oraz wysokogórskiej. Mniejszy ruch turystyczny niż w Austrii czy Włoszech,daje możliwość uprawiania tych sportów w miejscach, które nie zostały „zadeptane” przez innych amatorów wspinaczki. O zasadach bezpieczeństwa, nie ma nawet co wspominać, bowiem uprawiający te dyscypliny doskonale je znają.

Trasy biegnące wśród wzniesień i ostrych szczytów, są również przystosowane do jazdy na rowerze. Tutejsze szlaki rowerowe mają kilkanaście , a nawet kilkadziesiąt kilometrów. Jest to idealne miejsce na rodzinne przeprawy rowerowe. Atrakcją dla młodscych, z pewnością będą odcinki, gdzie rowerem trzeba przeprawić się przez leniwy potok lub strumyk. Wakacje na rowerze, to również możliowść uprawiania kolarstwa górskieho oraz zjazdów typu down hill.

Prez region Gorenjska, przepływa rzeka Sawa, która swietnie sprawdza się pod kątem spływów raftingowych i kajakowych. W miasteczkach regionu, znajdziecie bogatą ofertę spływów z przewodnikiem.

Aktywnie zimą

Urlop w Słowenii, już niedługo będzie się kojarzył głównie z narciarstwem. Tutejsze ośrodki rozwijają się bardzo prężnie, i z roku na rok przyjmują coraz więcej amatorów zimowych szaleństw. Kurorty narciarskie, oprócz świetnie przygotownaych tras i wyciągów, oferują bogatą gastronomię i atrakcje wieczorne. Dodatkowym atutem będą z pewnością ceny. Jest tu dużo taniej niż w Austrii czy we Włoszech, a nie ma tu tak dużego tłoku na zboczach. Dość powiedzieć, że ceny są nawet niższe niż w naszych Tatrach. W osrodkach narciarskich, znajdziecie rónież miejsca do uprawiania snowboardu, tory saneczkowe czy lodowiska.  Do spędzanie zimy w Słowenii, zachęcają również zawody sportowe, które się odbywają. Pośród licznych, regionalnych czy krajowych, odbywają się tu imprezy o randze Pucharu Świata, jak np. skoki narciarskie w Planicy czy biathlon w miejscowości Pokljuka.

Do najbardziej znanych kurortów narciarskich należą:

  • Kranjska Gora – potężny ośrodek narciarski. Ma w ofercie 19 wyciągów i trasy o długości 20 kilometrów. W okolicy jest rónież możliwość uprawiania narciarstwa crossowego, wspinaczki zimowej, narciarstwa biegowego, jazdy na rowerze po śniegu oraz wiele innych. Po całodniowych szaleństwach, w mieście mozecie skorzystać z bogatej oferty barów, restauracji, knajpek, a nawet kasyna czy spa.

  • Krvavec – ośrodek z 30 kilometrami tras. Dodatkową atrakcją jest śnieżny hotel – nazwyany wioską igloo.

  • Poklujka – to idealne miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego.  W tej miejscowości znajduje się również specjalny wyciąg dla dzieci i szkółka narciarska, jest to więc świetne miejsce dla rodzin.

  • Vogel – ośrodek w którym na nartach można szusować nawet w maju. Oferuje trasy o długości 22 kilometry i możliwość skorzystania z kolejki linowej

Ciekawe miejsca

Wakacje w Słowenii, to nie tylko uprawianie sportów. Tutejszy region ma w swojej ofercie również możliwość poznania tutejszej kultury, zwyczajów oraz historii kraju. Podczas urlopu w regionie Gorenjska, warto udać się do:

  • Park narodowy Triglav – jest to jedyny rezerwat pod ścisłą ochroną w Słowenii. Utworzono go w 1928 roku ,a jego zadaniem była ochrona najwyższego szczytu kraju – Triglav o wysokości 2864 m n.p.m. W parku tym znajdziecie przepiękne krajobrazy skłądające się z wysokich, strzelistych gór, jezior, strumyków, łak i wąwozów. Jest to idealne miejsce na całodzienne wędrówki.

  • Lublana – stolica kraju, położona blisko regionu Gorenjska. Miasto bogate w zabytki, muzea oraz pałace. Obowiązkowe miejsce do odwiedzenia podczas niezapomnianych wakacji.

  • Kranj – urokliwe, zabytkowe miasto ze świetnie zachowaną starówką. Warto przespacerować się krętymi, wąskimi uliczkami bowiem skrywają wiele atrakcji i ciekawostek.

W miejscowościach takich jak Domzale, Kamnik czy Jesenice rónież znajdziecie ciekawe miejsca i zabytki. Głównym atutem miejscowości położonych w regionie Gorijska są krajobrazy, które je otaczają. Większość z nich jest otoczona wysokimi, zalesionymi górami, co robi naprawdę wielkie wrażenie. Na obszarze regionu poznać mozecie również unikatowy foklor. Tutejsi mieszkańcy, bardzo są przywiązani do wiekowych tradycji, więc na licznych festynach będziecie mieli możliwość poznania strojów, zwyczajów oraz muzyki słoweńskiej. Podsumowując, wakacje w Gorenjska to świetny pomysł na ciekawy i udany urlop.