Słowenia Południowo-wschodnia

Słowenia południowo-wschodnia jest regionem z trzech stron otoczonym granicą z Chorwacją.  To przepiękna kraina pełna wzniesień oraz lasów. Idealne miejsca na wypoczynek na łonie natury. Jeśli Waszym pragnieniem jest cisza i sielskie krajobrazy, to ten region Słowenii z pewnością Was usatysfakcjonuje. Ta część kraju należy do historycznej dzielnicy, a mianowicie Dolnej Krainy. Miejsce to, z roku na rok, cieszy się coraz to większą popularnością wśród turystów. Wiele osób, odwiedza ten region, mieszkając jednak w jednym z chorwackich kurortów nadmorskich. Jest to oczywiście jakieś rozwiązanie, jednak w kurortach tych jest gwarno i tłoczno przez całą dobę, a więc o ciszy i spokoju nie ma mowy. Możecie być sprytniejsi i mieszkać w spokojnej okolicy, a raz czy dwa udać się nad morze (odległość to niecałe 100 kilometrów).

Słowenia

Popularne domy wakacyjne w Jugovzhodna Slovenija

Loading...

Domy wakacyjne z elastyczną datą przyjazdu w Jugovzhodna Slovenija

Loading...

Domy wakacyjne

Jeśli podany powyżej wariant Wam odpowiada, to możecie spędzić wakacje w Słowenii za pośrednictwem NOVASOL. W części południowo-wschodniej mamy bardzo bogatą ofertę domów i apartamentów wakacyjnych na każdą kieszeń. Niewątpliwą zaletą naszych obiektów jest czystość, pełne wyposażenie oraz bardzo często przydomowe, prywatne baseny. Ten słoweński region, możecie odwiedzić o każdej porze roku, bowiem  nasze domy wakacyjne są gotowe na przyjęcie gości, przez cały rok. Wybierając kwaterę z katalogu NOVASOL, macie możliwość wyboru, jak bardzo daleko od miasta chcecie mieszkać. Część obiektów znajduje się w samych centrach tutejszych miejscowości, a część na skraju lasu, pośród ciszy i naturalnych krajobrazów. Ponieważ Słowenia, cieszy się coraz większą popularnością, podejmijcie decyzję w miarę szybko, ponieważ nasze mieszkania wakacyjne są rezerwowane z dużym wyprzedzeniem.

Słowenia

Wakacje pośród natury

Cały region południowo-wschodniej Słowenii, pełen jest lasów, zagajników oraz terenów zielonych. Jest jednak jedno miejsce, które podlega ścisłej ochronie. Znajduje się ona na samym krańcu regionu, tuż przy granicy z Chorwacją, a jest to Krajobrazowy Park Kolpa. Obszar tego rezerwatu, który powstał w 1998 roku, pokrywa się z biegiem rzeki Kolpa oraz jej dopływów. Tworzy ona przepiękne krajobrazy, a już w szczególności jej dolina oraz kanion, który z dwóch stron otoczony jest skalnymi, wręcz klifowymi brzegami. Przez teren parku biegną liczne szlaki turystyczne z wydzielonymi punktami widokowymi. Jako, ze obszar parku należy do programu Natura 2000, przed wędrówką należy zapoznać się z regulaminem rezerwatu. Dzięki temu unikniecie nieporozumień oraz będziecie wiedzieć co wolno, a czego nie wolno w tym miejscu. Wakacje w Słowenii, to również możliwość poznania tutejszej flory i fauny oraz pełnych folkloru miasteczek, w których poznać można miejscowe, celebrowane przez wieki, tradycje i zwyczaje.

Spędzając urlop w Słowenii, macie również niepowtarzalną okazję, na odwiedzenie Parku narodowego Risnjak, który położony jest na terenie Chorwacji. To bardzo ciekawe miejsce, chociażby z tego względu, że na stosunkowo niewielkim obszarze, różnica wysokości wynosi prawie kilometr. Obszar parku to głównie zalesione pasmo górskie. To właśnie stąd wypływa rzeka Kolpa, o której wspomniano powyżej. Rezerwat ten ( również pod ścisłą ochroną) ma bardzo bogatą florę i faunę. Występują tu tzw. Endemity, czyli w tym przypadku rośliny, które nie rosną nigdzie indziej. Park jest ostoją takich zwierząt jak rysie, kozice górskie, niedźwiedzie brunatne i jelenie. W tym rezerwacie również, należy stosować się do regulaminu.

Słowenia

Poznaj miasta regionu

Wypoczynek w Słowenii, to świetna okazja na poznanie miast i miasteczek w południowo-wschodniej części tego kraju. Nie są one zbyt znane, nie pojawiają się też na pierwszych stronach gazet, ale mają w sobie to coś, co sprawi że zechcecie tu wrócić, a na pewno zachęcicie znajomych do ich poznania.

Spędzając urlop na Bałkanach, uwzględnijcie w swoich planach takie lokalizacje jak:

  • Kocevje – urocze miasteczko nad rzeką Rinza. Pierwsze wzmianki i nim pochodzą już z XIV wieku. Dziś, podziwiać można w nim neoromantyczny kościół św. Bartłomieja z XIX wieku.

  • Crnomelj – malownicza miejscowość z trzema zabytkowymi kościołami: św. Piotra z XVII wieku, św. Sebastiana z XVI wieku oraz św. Ducha z XV wieku.

  • Novo Mesto – największe miasto regionu. Zabytkowa starówka mieści się na zakolu rzeki Krka. Ponad charakterystycznymi czerwonymi dachami, góruje barokowa katedra Sw. Mikołaja z XVII wieku. Szczególne wrażenie, robi wysoka, strzelista wieża kościelna, w której mieści się dzwon.

  • Metlika – niewielka miejscowość nad rzeką Kolpa.w mieście podziwiać można zabytkowe budowle, które odbudowywano w XVII wieku, po wielkim pożarze, który był konsekwencją trzęsienia ziemi.  W starej części miasta stoi odrestaurowany w XVIII wieku zamek Metlika, w którym dziś mieści się muzeum miejskie.

Jeśli nasycicie swoje oczy pięknymi zabytkami, to koniecznie udajcie się do miejscowych kawiarenek i restauracji, serwujących tutejsze dania. Dzięki temu, Wasze wakacje będą doznaniem również dla kubków smakowych.

Rijeka

Na jeden dzień do Chorwacji

Umiejscowienie geograficzne regionu, sprzyja do odwiedzenia Chorwacji. Wakacje na Bałkanach, nie muszą przecież oznaczać, kurczowego trzymania się jednej lokalizacji. Oczywiście, taka propozycja skierowana jest do osób aktywnie wypoczywających oraz do amatorów zwiedzania. Sam region południowo-wschodniej Słowenii, jest na tyle urozmaiconym, że i tydzień to mało, aby zapoznać się ze wszystkimi jego walorami. Jednak są osoby, które chciałyby podczas jednego niezapomnianego urlopu, zobaczyć jak najwięcej. I jest ku temu okazja, właśnie dzięki umiejscowieniu regionu. Podczas urlopu w Słowenii macie możliwość poznania:

  1. Karlovac -  miasto, które swoją nazwę zawdzięcza jej założycielowi – austriackiemu arcyksięciu Karolowi II. Nad miastem góruje Zamek Dubovac z XII wieku. W samym mieście oprócz zabytkowej starówki, możecie odwiedzić jeden z miejskich parków, które zachwycają widokami i zielenią. w centrum warto zobaczyć ekspozycję Muzeum Wojny Ojczyźnianej, gdzie podziwiać można liczne pojazdy bojowe oraz czołgi. Co roku w Karlovac odbywa się Festiwal Pianistyczny, podczas którego można usłyszeć wirtuozów tego instrumentu.

  2. Rijeka – miasto, które odwiedzić można na kilka sposobów. Można udać się na plażę i spędzić cały dzień na kąpielach morskich i słonecznych. Można również zimą, udać się tu na narty lub snowboard. No i oczywiście, można się tu pojawić celem poznania miasta i zabytków. A zobaczyć tu warto:

  • Stadion Kantrida – jeden z najpiękniejszych i najoryginalniejszych stadionów na świecie. Sami przekonajcie się dlaczego.

  • Katedra św. Wita – okrągły, biały budynek z XVII wieku.

  • Sankturaium Matki Boskiej – położone 135 metrów nad poziomem morza w średniowieczu.

  • Łuk triumfalny – pozostałość po Cesarstwie Rzymskim. Do dziś zachowany w świetnym stanie.

Wybrzeże chorwackie kusi również, licznymi nadmorskimi kurortami. Bogato wyposażone w infrastrukturę turystyczną, są o dziwo znacznie bliżej niż wybrzeże Słowenii, które jest równie śliczne i dobrze wyposażone. Wybór będzie już należał do Was.