Madera - wakacyjny raj

Madera - wyspa możliwości

Madera - wakacyjny raj

Wyspa Drewna – tak na samym początku została nazwana Madera przez jej hiszpańskich odkrywców – Joao Zarco i Tristao Teixeira. Nazwa wzięła się stąd, że wśród licznych wysp Makronezji, nie miała pustynnego charakteru, a wręcz przeciwnie – pełna jest drzew i bujnej roślinności. Archipelag ten nazywany jest również Wyspami Szczęśliwymi, i chyba coś w tym jest, ponieważ wczasowicze udający się tu na wakacje, wracają szczęśliwi i pełni wiary w szybki powrót. Do archipelagu Makronezji, należą również wyspy Kanaryjskie, które oddalone są o około 400 kilometrów. Madera jest wyspą wulkaniczną, dzięki czemu występują tu wysokie wulkaniczne góry.

Na Maderze występuje specyficzny klimat, który powoduje, że praktycznie przez cały rok trwa tu wiosna. Nie ma tu męczących upałów, a temperatury w dzień i w nocy przez cały rok praktycznie zawsze wynoszą minimum 14 stopni (średnia roczna temperatura to 22 stopnie w dzień i 16,5 stopni w nocy). Wakacje w Portugalii to szansa na urlop bez opadów, bowiem w ciągu roku deszcz występuje tu 80 dni, z czego najwięcej w grudniu i styczniu.

Z racji tego, że Madera znajduje się na Oceanie Atlantyckim, w dość znacznej odległości od Europy, dostać można się na nią drogą powietrzną. Nie jest to jednak jakieś trudne wyzwanie, bowiem rosnąca z roku na rok popularność wyspy, spowodowała, że w kierunku wyspy lata mnóstwo linii lotniczych, w tym tanie linie.

Także jeśli szukacie, ładnej pogody i pięknych krajobrazów, to nie ma sensu dłużej się zastanawiać i wybrać urlop na Maderze.

Domy wakacyjne na Maderze

Już teraz możecie wynająć dom lub apartament wakacyjny z oferty NOVASOL. Nasze obiekty są dostępne przez cały rok, dlatego to od Was zależy wybór czy chcecie odwiedzić wyspę w wakacje letnie (gdy ruch turystyczny jest większy), czy np. wiosną lub jesienią. Wtedy jest tu mniej turystów, a warunki do zwiedzania i plażowania są również bardzo dobre. Nasze kwatery wakacyjne, są w pełni wyposażone i mają własne kuchnie. Możecie dzięki temu, samemu przygotować posiłki z miejscowych produktów lub skorzystać z bogatej oferty miejscowych restauracji i barów. Jakże miła to odmiana od jedzenia podawanego w ciasnych, hotelowych stołówkach. Apartamenty wakacyjne w Portugalii są również na bieżąco sprzątane i w razie potrzeby remontowane przez właścicieli lub miejscowy serwis. Nasze obiekty urlopowe rozsiane są po całej wyspie, zarówno w dużych, tętniącym życiem kurortach, jak i w spokojnych lokalizacjach wśród dzikiej natury.

Madera - wyspa możliwości

Plaże Madery

Wakacje na Maderze, to możliwość wypoczęcia na jednej z kilkunastu przepięknych plaż. Na wyspie dominują plażę żwirowe, kamieniste oraz z czarnego, wulkanicznego piasku. Typowo złote plaże znajdziecie w Machico i Cahlecie, jednak są to plaże sztucznie utworzone, a piasek sprowadzono z Maroka. Wody opływające Maderę są dość ciepłe (ich temperatura nie spada poniżej 18 stopni). Tutejsze plaże są w pełni wyposażone w infrastrukturę turystyczną, taką jak przebieralnie, natryski czy opiekę ratownika. Duża część plaż jest odznaczona Błękitną Flagę, która przyznawana jest najczystszym plażom. Wstęp na większość plaż jest bezpłatna, jednak leżaki i parasole są już płatne.

Na południu wyspy plaże są bardziej i częściej odwiedzane, od tych na północy. Także zależnie od preferencji, sami wybierzcie która forma wypoczynku odpowiada Wam najbardziej. Jednak zarówno na południu i północy wyspy, zaleca się korzystanie z obuwia ochronnego, przy wchodzeniu do wody. Dno oceanu pełne jest kamieni i podwodnych skał, szkoda więc zmarnować wymarzony urlop w Portugalii na wizytę u lekarza.

Madera - wyspa możliwości

Atrakcje Madery

Madera to pełna atrakcji wyspa, która czekają by je odkryć. Najwięcej, znajdziecie ich oczywiście w miastach, rozsianych wzdłuż wybrzeża: Funchal, Santa Cruz, Santana, Porto Moniz czy Ponta Delgada. Urlop na Maderze, to doskonała okazja na:

  • Odwiedziny w oceanarium w Porto Moniz.

  • Zakupy na targu rolników w Funchal.

  • Przejazd kolejką linową i zjazd wiklinowym koszem na trasie Funchal-Moniz.

  • Poznanie tradycyjnego budownictwa, krytego strzechą w Santanie.

Te i inne atrakcje, co roku przyciągają tu turystów z całego świata.

Na wyspie pełno jest też naturalnych atrakcji. Duże wrażenia na pewno zrobią na Was klifowe, majestatyczne wybrzeża i ukryte wśród nich zatoczki oraz jaskinie. Wzdłuż wybrzeża, znajdują się również, nagle wychodzące z wody, formacje skalne, które z pewnością uwiecznicie na fotografiach. Środek wyspy to góry wulkaniczne i park narodowy Laurissilva. Rezerwat ten obejmuje unikalne lasy laurowe wraz z towarzyszącą im florą oraz fauną. Park należy do programy Natura 2000, chociażby ze względu na występowanie tu aż 66 gatunków endemicznych roślin, czyli takich które występują tylko w tym miejscu na świecie. Rezerwat można odwiedzać, należy jednak stosować się do regulaminu parku.

Madera - wyspa możliwości

Aktywnie na Maderze

Wypoczynek w Portugalii to nieograniczone możliwości i okazje do uprawiania sportów. W północnej części wyspy, panują idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, tj. surfing, kitesurfing czy windsurfing. Corocznie odbywają się tu również profesjonalne zawody sportowe o randze międzynarodowej. Wokół wyspy wody są bardzo czyste i przejrzyste, co sprzyja nurkowaniu. Wody Oceanu Atlantyckiego pełne są ryb i ssaków, a prądy opływające wyspę i ciepła woda, powodują, ze podczas zanurzenia możemy natknąć się nawet na żółwie morskie czy wieloryby. Wybrzeże morskie, pełne jest również podwodnych jaskiń, które są celem nurków.

Przyjemny klimat i liczne szlaki, prowadzące wśród wzniesień, gór i punktów widokowych, sprzyja wędrówkom lub rowerowym wycieczkom. Najpopularniejsze trasy prowadzą wzdłuż lewad. To kolejna atrakcja tej wyspy. Lewady to kanały nawadniające, przeprowadzone wzdłuż wyspy, które pomagały rolnikom przy uprawach. Wzdłuż lewad znajdują się ścieżki, które dawniej służyły do oczyszczania kanałów, a dziś służą jako szlaki turystyczne. Podczas takich wypraw należy mieć ze sobą wygodne obuwie sportowe oraz dodatkowe, ciepłe ubrania, bowiem pogoda w górach bywa kapryśna.

Madera - wyspa możliwości

Sąsiednie wyspy

Madera leży w archipelagu, którego jest główną wyspą. Rezerwując dom wakacyjny w Portugalii, można, a nawet trzeba koniecznie wybrać się w rejs wśród innych wysp tej części Makronezji. Tutejsze porty, mają bogatą ofertę rejsów zarówno na wyspy, a także wokół Madery. Podczas nich można z wody obserwować majestatyczne góry i klify, a także wieloryby, delfiny i żółwie morskie. Podczas takiej morskiej wyprawy, warto udać się na wyspę Porto Santo. To nieduża wyspa, pełna wulkanicznych skał i tworów wyprodukowanych przez wulkan właśnie. W stolicy wyspy Vila Baleira, znajduje się zabytkowy dom, w którym ponoć przebywał Krzysztof Kolumb.  Pozostałe wyspy są praktycznie niezamieszkałe i maja często charakter pustynny. Na wielu z nich nie można przebywać, ponieważ mają swoje unikalne ekosystemy i są siedliskiem licznym dzikich zwierząt i ptaków. Niemniej jednak rejs wśród nich będzie niezapomnianą przygodą tak jak i cały pobyt na Maderze będzie niesamowity.