Urlop w Alentejo – domy wakacyjne

Alentejo na wakacje

Urlop w Alentejo – domy wakacyjne

Jeżeli planujecie wakacje w Portugalii, to praktycznie każdy region będzie wyborem trafionym. Dlaczego więc warto wybrać Alentejo? Jeżeli cenicie sobie spokój, jeżeli lubicie odkrywać to, co jeszcze nieodkryte, jeżeli pragniecie spędzić nietuzinkowy urlop w oryginalnym, niezadeptanym jeszcze przez turystów miejscu, to powinniście wybrać właśnie Alentejo. Mimo swojej dość znacznej powierzchni, nie spotkacie tu tabunów turystów. Spotkacie natomiast wszystko, co niezbędne podczas wakacji: zabytki i atrakcje godne odwiedzenia, plaże i krystaliczną wodę, infrastrukturę i możliwości aktywnego spędzania czasu. To wszystko okraszone regionalną kuchnią, zapewni Wam autentyczne doznania i barwne wspomnienia.

Alentejo – kraina za Tagiem

Tag, po portugalsku Tejo, to rzeka, którą należy przekroczyć zmierzając z Lizbony do regionu Alentejo, czyli dosłowenie "za Tagiem". Przejedziecie najdłuższym w Europie, bo 17-kilometrowym mostem. Region, mimo swojej wielkości (zajmuje 1/3 powierzchni kraju), jest on bardzo słabo zaludniony. Głównym źródłem dochodu jest tu rolnictwo, a najczęściej uprawiane jest tu dąb korkowy i oliwki. Oczywiście uprawiane są tu także winorośle, a z nich regionalne wino. Cały region utkany jest wieloma miastami i wioskami, ma których swoje piętno odcisnęli Maurowie. Region Alentejo to także raj dla golfistów. Nie można pominąć oczywiście cudownych piaszczystych plaże i krystalicznego wybrzeża. Alentejo to najcieplejszy region Portugali – klimat jest dość suchy, a temperatury sięgają tu nawet 40 stopni Celsjusza.

Liczne atrakcje

Region zamieszkały był już nawet 8 tys. lat p.n.e. Na każdym kroku natkniecie się na budowle z czasów mauretańskich i rzymskich. Panuje tu niesamowity klimat przenikających przez siebie czasów i historii. Koniecznie zobaczyć musicie:

  • Evora – świątynia z czasów rzymskich, a także wiele innych zabytków. Miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest historyczną stolicą tego regionu.

  • Santiago do Cacém – arabski zamek, odbudowany przez chrześcijan w XIII wieku; kaplica San Pedro z XVII wieku.

  • Troia – ruiny z czasów rzymskich

  • Beja – Zamek ze starówką oraz Muzeum Wizygotów

  • Estremoz, Borba i Vila Vicosa – marmurowe miasta

Aktywnie i plażowo

Portugalia to m.in. piękne plaże. Słyną z nich głównie te bardziej popularne regiony, np. Algarve czy wyspa Madera. Jednak również w regionie Alentejo znajdziecie cudowne wybrzeże. Plaża w pobliżu miejscowości Troia wyróżniona została Błękitną Flagą, co świadczy o jej wyjątkowej czystości. Poza takimi plażami z pełną infrastrukturą znajdziecie także mniejsze, dzikie plaże. Nad wodą panują idealne warunki do uprawiana  sportów wodnych, szczególnie windusrfingu. Amatorom tego sportu polecamy miejscowość Santo André. Jeżeli jednak będziecie mieli ochotę odpocząć trochę o piasku i szumu fal, zachęcamy do wycieczek po okolicy. Pieszo, rowerem czy konno – krajobrazy z pewnością Was urzekną.