search

Wakacje na wyspie Evia – domy wakacyjne

Wyspa przybrzeżna

Evia (Eubea) jest wyspą grecką znajdującą się w zachodniej części Morza Egejskiego. Jest drugą co do wielkości grecką wyspą. Od lądu odzielona jest , w najwęższym miejscu, jedynie wąską cieśniną Ewripos, przez którą przebiegają mosty. W wodach cieśniny ystępują bardzo silne prądy morskie, które powodują, ze tutejsze wody zmieniają kierunek biegu kilka razy w ciągu dnia. Ze względu na swoje ukształtowanie (jest to dość górzysta wyspa), cieszy się mniejszą popularnością wśród turystów. Jednakże, dla osób ceniących ciszę, spokój i dużo zieleni, domy wakacyjne w Centralnej Grecji, będą idealnym rozwiązaniem. Nasze domy oraz mieszkania rozsiane są po całej wyspie. Znajdą w nich Państwo ciszę i chwilę oddechu od codzienności. Podczas długich spacerów czy to wybrzeżem, czy to górami odkryją Państwo przepiękne miejsca i krajobrazy.Evia jest nawet wskazywana dla osób preferujących wędrówki oraz jazdę autami terenowymi po lasach.   Wyspa Evia to również dobre miejsce dla amatorów sportów wodnych oraz paralotniarstwa.

 Evia

Ciekawe miasta

Na Evii znajduje się kilka zabytkowych miast, które warto odwiedzić spędzając urlop na wyspach greckich. Znajdą w nich Państwo wiele zabytków, pochodzenia greckiego i włoskiego (rzymskiego).

  • Eretria – drugie co do wielkości miasto na wyspie. Oprócz pięknych plaż i urokliwych zatoczek, znajdą w nim państwo ruiny amfiteatru, łaźnie portowe oraz Świątynię Izydy (opiekunka rodzin – wiara w nia pojawiła się w starożytnym Egipcie).  W centrum miasta znajduje sie Muzeum Archeologiczne oraz rynek z mnóstwem sklepików i straganów z miejscowymi specjałami. Ciekawostką jest fakt, że było to jedne z pierwszych miast, które zaczęło bić własną monetę.

  • Chalkida – stolica wyspy. W tym mieście znajdują się dwa potężne mosty łączące wyspę z kontynentem europejskim. Miasto jest też siedzibą Kościoła Św. Paraskevy i warto w nim obejrzeć charakterystyczne dominikańskie rozwiązania architektoniczne i zdobienia.

  • Edipsos – miasteczkouuzdrowisko z gorącymi źródłami. Jest to jedno z najbardzeij popularnych uzdrowisk leczniczych w Grecji, a zachwalali je już Arystoteles i Strabon.

  • Avlonari – miasteczko z ruinami dwunastu wież powstałych podczas okupacji weneckiej w XV wieku.

 Evia

Wokół wyspy

Oprócz wypoczynku na jednej z licznych piaszczystych plaż, czy też podczas całodziennych spacerów po wzgórzach, warto również skorzystać z bliskości innych regionów i wysp. Wakacje w Grecji, to świetna okazja do zwiedzenia okolicznych miast na kontynencie oraz licznych wyspach. Warto wybrać się w jeden z wielu oferowanych przez miejscowych żeglaży rejsów. Można na przykłąd wybrać się w rejs po Zatoce Sarońskiej i zobaczyć tzry piękne wyspy: Eginę, Poros oraz Hydrę. Poniżej Evii znajduje się wyspa Andros, która w czasach starożytnych służyła jako miejsce zesłań spiskowców. Wyspa Evia znaduje sięteż w miarę blisko Aten, Nafplionu (pierwsza stolica niepodległej Grecji), Myken oraz Meteorów (masywy skalne z wybudowanymi na szczytach monastyrami i klasztorami).