NOVASOL Coastal Care

Pomóż nam posprzątać nasze wybrzeża i ocal nasze wody!

Stoimy w obliczu wielu złożonych problemów, jeśli chodzi o czystość oceanów i wód, ale jednym z największych problemów są śmieci. Według National Geographic, na tę chwilę ponad 100 milionów ton plastiku dryfuje w naszych wodach i oceanach. To bardzo zła wiadomość dla zdrowia tego istotnego zasobu naturalnego, lokalnej gospodarki, jak również naszego własnego zdrowia i bezpieczeństwa. Jest bez wątpienia w interesie nas wszystkich, aby mieć pod kontrolą ten „plastikowy” problem - i jako NOVASOL chcemy uczestniczyć w tej pracy mającej na celu zmniejszenie zanieczyszczeń. Z tego powodu, w ostatnim tygodniu kwietnia 2019 roku jesteśmy gospodarzem naszych czwartych już przybrzeżnych porządków, NOVASOL Coastal Care 2019 - potrzebujemy jednak waszej pomocy i wsparcia!

sprzątanie wybrzeża

Jak możesz pomóc?

NOVASOL Coastal Care jest zjednoczoną siłą, a wsparcie ze strony wolontariuszy ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia działalności. Oznacz zatem ten dzień w swoim kalendarzu, zaproś swoją rodzinę i przyjaciół oraz rozpowszechniaj tę wiadomość światu!

W Polsce – w Szczecinie - NOVASOL Coastal Care 2019 odbędzie się dnia 27 kwietnia przy kąpielisku nad jeziorem Głębokim. Tutaj czekać na Was będą liczne atrakcje dla dzieci, a także konkursy i nagrody.

Podczas NOVASOL Coastal Care w 2016 wolontariusze zebrali ponad 2,5 tony, w 2017 ponad 6,5 tony, a w 2018 roku ponad 10 ton śmieci na wybrzeżach i wzdłuż dróg wodnych w 11 różnych krajach w całej Europie – pomóż nam upewnić się, że tegoroczna impreza sprawi jeszcze większą różnicę dla naszego środowiska.

Weź udział w NOVASOL Coastal Care – i wygraj swoje kolejne wakacje

 

W podziękowaniu za Wasze zaangażowanie, zorganizowany będzię konkurs, w którymk nagrodą jest voucher o wartości 1.000 Euro do wykorzystania na rezerwację dodowlnego obiektu wakacyjnego z naszej oferty.

Jak wziąć udział:

 • Zapisz się do wydarzenia NOVASOL Coastal Care 2019 na Facebooku.
 • Zrób zdjęcie lub nakręć film podczas wydarzenia
 • Umieść je na Instgramie, używająć hashtaga #novasolcoastalcare lub na stronie wydarzenia na Facebooku.

* Zwycięzca zostanie ogłoszony na Facebooku w tygodniu następującym po wydarzeniu i skontaktujemy się z nim bezpośrednia na Facebooku lub na Instagramie. Biorąc udział w konkursie, zgadzasz się na prztwarzanie i wykorzystywanie przez nas sowich zdjęć/filmów w celach marketingowych. 

Jeśli masz jakieś pytania, śmiało skontaktuj się z nami: lilia.brzozowska@novasol.com

Nie krępuj się i dziel się ze światem swoimi zdjęciami używająć hashtaga: #novasolcoastalcare

 

 

coastal care

 

Mamy nadzieję, że udzielisz nam wsparcia i podejmiesz tę słuszną inicjatywę.

NOVASOL Coastal Care to nie tylko wielkie sprzątanie raz w roku, ale głównie starania, aby zmienić nasz sposób myślenia. Dlatego też, bez względu na wszystko, poświęć chwilę i przeczytaj poniżej więcej o tym problemie z którym NOVASOL Coastal Care chce się uporać – to bardzo ważne! 

Dlaczego to robimy?

Ilość zanieczyszczeń morskich - czyli wszelkich sztucznych materiałów, które wyrzucane są na plaże, w rzekach, które prowadzą do oceanu lub w samym oceanem - rośnie z każdym rokiem. Motywacją dla NOVASOL jest wspieranie prac w celu zapewnienia zdrowia i czystości zasobów naturalnych.

5 faktów o problemie zanieczyszczenia

 1. Szacuje się, że każdego roku około 8 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych wpada do oceanu.
 2. Ponieważ tworzywo sztuczne nie ulega rozkładowi może dryfować po oceanie nawet do 500 lat.
 3. W 2015 roku National Geographic stwierdził, że kawałków plastiku w oceanie było więcej niż 5,25 biliona- czyli więcej niż 100.000.000 ton plastiku.
 4. Ponad 80% zanieczyszczeń mórz pochodzi z działań lądowych.
 5. Szacuje się, że łącznie 640.000 ton narzędzi połowowych jest corocznie utraconych w morzu

Ta ogromna ilość śmieci jest poważnym zagrożeniem dla człowieka, środowiska wodnego i dzikich zwierząt – udokumentowano, że szczególnie szkodliwe są plastikowe śmieci , które zagrażają życiu aż 700 gatunków zwierząt.

5 faktów o zagrożeniu dla zwierząt:

 1. Każdego roku ponad 100.000 zwierząt morskich i ptaków morskich umiera w męczarniach po spożyciu plastiku.
 2. Wiele gatunków, takich jak foki, delfiny i żółwie morskie, mogą zaplątać się w odpadach z tworzywa sztucznego, a następnie stać się łatwym celem dla drapieżników, utonąć lub umrzeć z głodu.
 3. Inne zwierzęta, takie jak wieloryby, mogą mylić żywność z tworzywami sztucznymi. Przy narażeniu na plastik w kawałeczkach, które są mikroskopijnej wielkości, zwierzęta z łatwością mylą go z planktonem. W niektórych rejonach oceanu jest do sześciu razy więcej plastiku niż planktonu.
 4. Gdy zwierzęta jedzą plastik wypełniają swoje żołądki dając im fałszywe poczucie pełni. Oznacza to, że nie dostarczają sobie prawidłowych składników pokarmowych, które są niezbędne do życia i w ten sposób umierają z powodu głodu przez żołądek pełen tworzywa sztucznego - inne zwierzęta cierpią z powodu pękania jelit spowodowanego uszkodzeniem przez tworzywa sztuczne.
 5. W styczniu 2016 roku, 29 Kaszalotów został wypuszczonych na basen Morza Północnego. 13 z nich zostało osieroconych w Niemczech, a gdy były badane, u wszystkich z nich wykryto w żołądkach pełno śmieci z tworzywa sztucznego.

Zagrożenie

Głównym zagrożeniem dla człowieka jest spożywanie toksyn zawartych w owocach morza. Cząsteczki tworzyw sztucznych mogą absorbować wysokie stężenie toksyn rolnych i przemysłowych, które odkładają się w rybach i innych zwierzętach morskich, które je zjadają i ostatecznie kończą na naszych talerzach. Bez wspólnego globalnego działania, w 2025 roku możemy doczekać się sytuacji, w której na 3 tony ryb przypadać będzie 1 tona plastiku, co doprowadziłoby do istotnych problemów środowiskowych, ekonomicznych i zdrowotnych. Nie ma wątpliwości, że jest to w interesie wszystkich, aby mieć problem „plastikowego zanieczyszczenia” pod kontrolą. Na szczęście jest nadzieja. Każdego dnia naukowcy pracują nad rozwiązaniem tego problemu, a my jako NOVASOL chcemy wspierać tę ważną pracę – dlatego dokumentujemy śmieci, które zostały usunięte podczas NOVASOL Coastal Care.

W jaki sposób udokumentować zebrane śmieci i pomóc w rozwiązaniu problemu?

Mimo, że jest to tak światłe wydarzenie, niestety, to nie wystarczy. Ważny jest zespół osób chętnych do pomocy i budowanie świadomości o stale rosnących zanieczyszczeniach. Nasze wody są wypełnione odpadami, które nigdy nie dotrą do wybrzeża - i nigdy nie będziemy w stanie oczyścić tego wszystkiego co w nich pływa i jest w nim zatopione. Dlatego też duża część NOVASOL Coastal Care jest dokumentacja zebranych śmieci. Współpracujemy z grupą non-profit będącą swojego rodzaju rzecznikami środowiska grupy Ocean Conservancy, która zbiera informacje na temat problemu zanieczyszczenia. Dane te są wykorzystywane przez naukowców pracujących nad tworzeniem innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań, które, miejmy nadzieję, ostatecznie rozwiążą problem zanieczyszczenia

W NOVASOL można użyć specjalnego formularza do zebranych odpadów lub użyć aplikacji Clean Swell. Informacje, które przekazujesz stają się częścią Ocean Conservancy’s Ocean Trash Index, który jest największą na świecie bazą pozycji i lokalizacji śmieci znalezionych w środowiskach przybrzeżnych. W ciągu 30 lat ponad 225 milionów sztuk śmieci zostało zarejestrowanych czyli tym samym zostały usunięte z naszych wód.

Ze względu na sprzątanie nie tylko nasze plaże są czystsze i zdrowsze, mamy też ten niezwykły zbiór danych, który naukowcy wykorzystują do opracowania rozwiązań, aby upewnić się, że nasze śmieci nigdy nie dotrą na plażę.

Źródła: http://news.nationalgeographic.com/news/2015/01/150109-oceans-plastic-sea-trash-science-marine-debris/

Zobacz nasze domy wakacyjne w 19 krajach