Najpiękniejsze miasta Toskanii

Miejski urlop we Włoszech

Wakacje we Włoszech to doskonała okazja na poznanie miast Toskanii. A jest w nich co podziwiać. Liczne zabytki, galerie, muzea, rozrywkowe miejsca, eleganckie restauracje serwujące miejscowe specjały oraz wiele, wiele innych. Nic więc dziwnego, że Toskania jest jedną z najważniejszych destynacji turystycznych na świecie. Urlop we Włoszech możecie teraz spędzić razem z NOVASOL. Szeroka oferta domów wakacyjnych pozwoli Wam na poznanie miast Toskanii oraz atrakcji, które mają one przygotowane.

Florencja

Stolica Toskanii, a w XIX wieku była nawet stolicą Królestwa Włoch. Miasto o wielkim znaczeniu w historii Europy. W średniowieczu było to najważniejsze miasto handlowe, stolicą oraz miejscem narodzin renesansu, natchnieniem artystów oraz najzdrowszym miastem w historii. Dziś, Florencja jest ważnym centrum ekonomicznym, turystycznym oraz modowym. Wakacje w Toskanii, to świetna okazja na zapoznanie się z zabytkami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród nich warto wyróżnić: Katedrę Miejską „Duomo”, Dzwonnica Giotta, Pałac Bargello, Most Złotników i wiele innych. Dodatkową atrakcją jest bogata oferta muzeów, galerii oraz teatrów. Jeśli odczujecie przesyt zabytków, koniecznie odwiedźcie jeden z parków lub ogrodów, w których podziwiać można przeróżne gatunki roślin. Podczas pobytu we Florencji warto również udać się na zakupy, bowiem swoje butiki mają tu wszystkie domy projektanckie świata. Specjalnym „smaczkiem” są liczne ślady historycznej działalności Polaków we Florencji. Należą do nich m.in. grób Stanisława Poniatowskiego czy relikwie Św. Kazimierza.

Florencja wakacje

Piza

Miasto, które słynie oczywiście z „Krzywej wieży”. Ta położona nad rzeką Arno, miejscowość, również jest domem wielu zabytków i ciekawych budowli. Wspomniana wieża wraz z Katedrą, baptyserium i nekropolią Camposanto, położone są na Campo dei Miracoli (Pole cudów). Cały obszar został wpisany na listę UNESCO i choćby z tego powodu wart jest podziwu. Urlop w Pizie, to także możliwość odwiedzenia licznych kościołów z X i XI wieku, pałaców prezentujących różne style architektoniczne oraz najstarszego ogrodu botanicznego w Europie. Piza słynie również z muzeów o statusie narodowym: San Matteo (prezentującego malarstwo od XII do XV wieku), Sinopie (szkice fresków, które kiedyś ozdabiały mury miejskie), Palazzo Reale (z bogatą kolekcją obrazów, rzeźb, zbrój należących do rodzin, które niegdyś zamieszkiwały pałac) oraz wiele innych, niemniej ciekawych.

Piza wakacje

Lukka

Położone pośród zielonych wzniesień miasto, które słynie ze świetnie zachowanych, renesansowych murów obronnych. Ciekawie prezentuje się tu również starówka w kształcie koła, która powstała na bazie rzymskiego amfiteatru z I wieku p.n.e. Urlop w Toskanii to okazja na zapoznanie się z: Katedrą Miejską z charakterystyczną, wysoką dzwonnicą, wieżą Gunigi z czerwonej cegły (z której można podziwiać panoramę miasta), ogrodem botanicznym z 1820 roku czy z XIX-wieczną operą Giglio. W mieście Lukka, corocznie odbywają się liczne festiwale tj. „Lucca Summer Festival” (wydarzenie muzyczne”, festiwal gier i komiksów, „Lucca Jazz Donna” oraz „Lucca Film Festival”.

Siena

Miasto, które również wpisało się na karty historii i kultury Europy. Jest tu jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, a także działała tu sieneńska szkoła malarska. Sienę wyróżnia również to, że miasto zachowała swoją antyczną strukturę, dzięki czemu można poznać jak wyglądały miasta w kulturze antycznej. Turystów przyciąga zabytkowe centrum, które zostało wpisane na listę UNESCO. Atrakcyjne wakacje w Sienie nie mogą się obyć bez odwiedzenia Katedry Miejskiej z XII wieku (w stylu romańsko-gotyckim), Piazza del Campo z pałacem Publicco i wieżą Mangia oraz wielu innych zabytkowych i atrakcyjnych miejsc i budowli. Siena słynie również z wyścigów konnych „Palio di Siena”. Turniej ten, odbywający się corocznie od czasów średniowiecza, ma swoje miejsce drugiego lipca i szesnastego sierpnia.

Siena wakacje

Livorno

Jedno z najważniejszych miast na przestrzeni wieków. Ważny port handlowy oraz drugie co do wielkości miasto w Toskanii. Położone nad morzem Liguryjskim, dodatkowo poprzecinane jest licznymi kanałami wodnymi, co uatrakcyjnia zwiedzanie miasta. Wakacje w Livorno, to możliwość zwiedzenia licznych zabytkowych placów, kościołów (m.in. Katedra św. Franciszka z Asyżu), miejskiej synagogi, nadmorskich fortec (Vecchia i Nuova). Poza zabytkami, warto zapoznać się z miejskim akwarium, które podzielone jest aż na 33 strefy, a podziwiać można w nim ponad dwa tysiące zwierząt. Miłośnicy sztuki z pewnością odwiedzą muzeum „Giovanni Fattori”, w którym podziwiać można malarstwo oraz freski i dekoracje ścienne.

Seggiano

Seggiano to prawdziwa perła wśród włoskich miast. Seggiano w prowincji Grosseto położone jest w pobliżu miast Montepulciano i Montalcino, których nazwy być może widzieliście na etykietach win. Znajdujecie się tu pośród toskańskich winnic. Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą tu idealne warunki do jazdy na rowerach oraz pieszych wędrówek. Spacer wąskimi uliczkami malowniczego Seggiano to świetna okazja do poznania tradycji i kultury regionu. Z kolei amatorzy słodkiego lenistwa, idealne warunki do relaksu znajdą na plażach, w pobliskich miejscowościach lub przy basenie domu wakacyjnego.

W każdym zakątku coś ciekawego

Oprócz wymienionych wyżej miast, w całym regionie Toskanii, znajdziecie mnóstwo mniejszych i większych miejscowości, wartych waszej wizyty. Toskania, z racji tego, że była ważnym regionem od czasów średniowiecza, ma w swojej ofercie liczne zabytkowe osady, prezentujące budowle z tego okresu, a także późniejszych. Nic więc dziwnego, że nawet w niewielkich wioskach, znajdują się cenne historycznie miejsca i zabudowania. Wakacje we Włoszech, mogą być cenną lekcją historii, a także kultury, z naciskiem na sztukę. Miasteczka przyciągają również zielonymi parkami, bogatymi ogrodami oraz szeroką ofertą gastronomiczną i mnóstwem sklepów, w których zakupić można miejscowe specjały oraz rękodzieła. Dltaego też, zachęcamy do zapoznania się z katalogiem "noclegi Włochy".

Zobacz wszystkie nasze regiony

Zobacz wszystkie podregiony

Zobacz wszystkie tematy