Plaże w regionie Marche

Wakacje na plaży

Marche to idealny region do plażowego wypoczynku. Cała wschodnia ściana regionu, to wybrzeże Morza Adriatyckiego. Znajdziecie tu idealnie czyste wody oraz długi pas plaż piaszczystych, żwirowych oraz kamienistych. Wakacje w Marche można spędzić na dwa sposoby. Pierwszy to plaże kurortów z rozbudowaną infrastrukturą oraz licznymi turystami szukających kąpieli morskich oraz słonecznych. Drugi sposób, to relaks w ciszy i spokoju w jednej z wielu małych zatoczek, poza kurortami. Domy wakacyjne NOVASOL z katalogu "noclegi Włochy", znajdziecie zarówno w tętniących życiem nadmorskich kurortach, jak i w małych miejscowościach z spokojnymi plażami.

Wakacje na plaży w Marche

Aktywnie na plaży

Oprócz kąpieli morskich i słonecznych, plaże Marche mają mnóstwo do zaoferowania. Czystość wód Morza Adriatyckiego zachęca do nurkowania oraz snorkelingu. Aby nurkować na pełnym morzu, możecie skorzystać z jednej z wielu ofert tutejszych centrów nurkowych. Amatorzy snorkelingu z kolei, mogą odkrywać bogate życie morskie tuż przy brzegu. Radzimy jednak wybierać do tego miejsca mniej tłoczne, a najlepiej plaże kamieniste z równie kamienistym dnem morskim. Na wybrzeżu regionu panują również świetne warunki do uprawiania sportów wodnych. Amatorzy surfingu czy windsurfingu, na pewno będą usatysfakcjonowani.

Romantycznie na plaży

Długie plaże sprzyjają spacerom, i naprawdę warto przejść wzdłuż wybrzeża. Poza kurortami można tu spotkać piękne, klifowe wybrzeża oraz liczne małe zatoczki, które mogą być idealnym celem romantycznego spaceru. Z kolei w kurortach znajdziecie promenady, na których ruch trwa przez całą dobę. Liczne bary, dyskoteki, restauracje, bawialnie zachęcają do rozrywki i przyjemnego spędzenia czasu i skorzystania z licznych atrakcji w regionie Marche.

Najpopularniejsze plaże

Urlop w Marche, to możliwość wypoczęcia na bardzo popularnych plażach takich jak:

  • Portonovo – plaża w pobliżu miasta Ankona. Nazywana jest zielonym wybrzeżem, a to za sprawą tego, ze znajduje się na terenie parku regionalnego Conero. Jest to plaża kamienisto-piaszczysta, z łagodnym zejściem do morza. Dominują tu naturalne krajobrazy oraz promenada z restauracjami oferującymi potrawy z owoców morza.
  • Mezzavalle – wąska plaża żwirowa ze stromym wybrzeżem. Idealne miejsce na spacery oraz uprawianie surfingu. Również położona jest w parku Conero.
  • La Spagiolla – jedna z najpiękniejszych plaż regionu, położona niedaleko miejscowości Numana. Idealne miejsce do zażywania kąpieli słonecznych nad turkusową wodą.
  • Civitanova Marche – jednej z najbardziej popularnych kurortów nadmorskich we Włoszech. Znajdziecie tu kilometry szerokich, piaszczystych plaż. Plaże są w pełni wyposażone w natryski, przebieralnie, toalety, a także bary i restauracje. Plaża idealna dla rodzin z dziećmi, ze względu na łagodne zejście do morza oraz falochrony, które zatrzymują fale, powodując, że wody przy plaży są spokojne.
  • Due Sorelle – to plaża „dwóch sióstr” – potężnych białych skał stojących w wodzie. Jest plażą piaszczysto-żwirową, na którą można dostać się jedynie drogą morską. Z miejscowości Sirolo, codziennie kursuje statek w kierunki zatoki, ale można również dostać się tu pontonem lub kajakiem. Będąc na plaży, warto udać się do groty degli Schiavi, gdzie według legend, piraci trzymali tu skarby otrzymane za jeńców. Podobną plażą jest Gabbiani, nazywna plażą mew. Położona jest niedaleko Due Sorelle i również można się tu dostać drogą morską. Jest to plaża tylko dla dorosłych.
  • San Benedetto del Tronto – wzdłuż miejscowości ciągnie się ośmiokilometrowa plaża piaszczysta. Promenada przy plaży, obsadzona jest siedmioma tysiącami palm, co daje niesamowity efekt wizualny. Stąd też jej nazwa – Riviera delle Palme. Warto dodać, że plaża oznaczona jest błękitną flagą.
  • La Vedova – to idealna plaża na odpoczynek z dala od tłumów i zgiełku wielkiego miasta. Położona jest niedaleko Ancony i nie ma tu żadnych wydzielonych kąpielisk oraz barów. Jest to typowa skalista plaża, z pięknymi widokami i zielenią. Plaża nie polecana do kąpieli morskich, ale słonecznych jak najbardziej.

Wymienione powyżej plaże, to najbardziej charakterystyczne plaże regionu. Szerokie plaże piaszczyste znajdziecie również wzdłuż miast takich jak Porto Recanati, Porto Potenza czy Numana. Plaże te są świetnie przygotowane i pełne atrakcji. Wyberając się na wakacje we Włoszech należy mieć na uwadze fakt, że we Włoszech duża część plaż jest płatna. Warto wcześniej sprawdzić czy dany odcinek jest dostępny dla wszystkich, czy też za pobyt na nim trzeba opłacić. Plaże płatne mają ten plus, że w cenie otrzymacie leżak/leżaki i parasol (często ze stolikiem), co dla wielu osób ma duże znaczenie. Mimo to, znajdziecie również piękne odcinki bezpłatne, choć czasem znajdują się one dalej od centrum.