Atrakcje na wakacje w Friuli

Niezapomniane wakacje we Friuli

Wybierając się na wakacje we Friuli, możecie być pewni, że spędzicie niezapomniany urlop. Jest to region, do którego jest najbliżej z Polski, aby móc rozkoszować się słońcem i błękitnymi wodami morskimi. Friuli ma ofertę skierowaną zarówno dla amatorów plażowania, jak i fanów górskich wędrówek. Dodatkowo, linia graniczna ze Słowenią, pozwala na jednodniową wycieczkę, do tego, cieszącego się coraz większą popularnością, kraju. Urlop we Włoszech to także możliwość poznania atrakcyjnych miejsc i zabytków, których tu nie brakuje. Jeśli więc, nie zamierzacie całego urlopu spędzić na leniuchowaniu, to z pewnością Friuli miło Was zaskoczy. Już dziś, więc zarezerwujcie dom wakacyjny NOVASOL we Friuli i zacznijcie przygotowania do niezapomnianych wakacji.

Friuli

Udine

Udine jest stolicą regionu Friuli i największym jego miastem. Spędzając wakacje we Włoszech, koniecznie zarezerwuje sobie jeden dzień, poświęcony zwiedzaniu tego, pięknego miasta. Podczas odwiedzin, warto odwiedzić:

 • Piazza della Liberta – główny plac miejski, na którym podziwiać można gotycki ratusz z XV wieku oraz wieżę zegarową.
 • Katedra miejska, którą zbudowano w 1236 roku. Uwagę przykuwają piękne freski i zdobienia.
 • Renesansowy zamek wenecki z XVI wieku – jest jednym z najstarszych hal parlamentarnych w Europie.
 • Ogród botaniczny Friulano – połączony z Muzeum Naturalnym, ma w swojej ofercie aż sto tysięcy roślin.
 • Park botaniczny Cormor – obejmujący 30 ha obszar, zawiera parki, rozległe trawniki oraz plac zabaw dla dzieci.

Oprócz zabytków, Udine oferuje bogatą infrastrukturę turystyczną oraz gastronomiczną.

Friuli

Atrakcje dla najmłodszych

Region Friuli ma również bogatą ofertę skierowaną dla najmłodszych. Dzięki temu dzieci nie narzekają na nudę i razem z rodzicami mogą spędzić fantastyczne wakacje we Włoszech. Dużo frajdy z pewnością sprawi ogród zoologiczny ”Parco zoo Punta Verde”. Jest to prywatne zoo, które oprócz licznych zwierząt, ma w swojej ofercie liczne programy edukacyjne z zakresu ochrony zwierząt i środowiska. Wizyta w tym parku, może więc być świetnym pomysłem na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Innym, ciekawym miejscem jest „Oasi dei Quadris” w mieście Fagagna. To miejsce, oprócz ekspozycji zwierząt, jest również punktem odpoczynku ptactwa wędrownego. W obiekcie tym organizowane są różne festyny i jarmarki, a ich najważniejszymi programami są zwiększenie populacji bocianów i ibisów.

Jeśli Wasze dzieci będą chciały mocniejszych wrażeń, to znajdą je w kurorcie Lignano Sabbiadoro. Są tu dwa parki rozrywki:

 • Parco Junior – lunapark ze „spokojnymi” atrakcjami i karuzelami.
 • Gulliverlandia – kompleks rozrywkowy, składający się z trzech części: park rozrywki i miniatur, park dinozaurów oraz aquapark. Idealne miejsce na rodzinną rozrywkę.

W górskiej części regionu, znajdzie z kolei parki wyczynowe. Można w nich skorzystać z tras linowych rozpiętych między skałami i drzewami, przejażdżki quadem lub rowerem górskim oraz wielu innych atrakcji. Najbardziej znane tego typu obiekty to: Dolomiti Adventure Park, Parkunzi oraz Rampy Park.

Friuli

Wakacje na łonie natury

Obszar Friuli, który rozpięty jest między potężnymi górami a łagodnym wybrzeżem morskim, ma wydzielone specjalne strefy, zwane rezerwatami naturalnymi. W miejscach tych, szczególnie dba się o ochronę środowiska oraz unikalnych krajobrazów. Urlop we Friuli to możliwość poznania aż ośmiu tego typu obiektów, a każdy z nich prezentuje zgoła odmienne widoki i krajobrazy. Sprawdźcie jakie atrakcje przygotowały dla Was: Park Foce dell’Isonzo, obszar jeziora Cornino, Riserva Valle Canal Novo, Foci della Stella, Parkm Dolomite Friulane, Marina di Miramare, Park Prealpi Giulie oraz Ravin of Cellina. Pamiętajcie o tym, że udając się z wizytą na obszary chornonie, należy wcześniej zapoznać się z ich regulaminami i stosować się do nich.

Friuli

Zabytowe miasta

Region Friuli pełen jest zabytkowych miejscowości, które umieją wykorzystać swoje atuty i godnie ugościć turystów z całego świata. Wybierając ofertę "apartamenty Włochy", możecie sami się o tym przekonać odwiedzając:

 • Triest – z przepiękną mariną, zamkiem Miramare (z XIX wieku) oraz zamkiem San Giusto (z XV wieku). W okolicy miasta są dostępne również stanowiska archeologiczne, pełne ruin pozostałych po latach świetności Cesarstwa Rzymskiego oraz przybrzeżne jaskinie, które są udostępnione zwiedzającym.
 • Monfalcone – miasto, które przyciąga średniowiecznym zamkiem Rocca, parkiem tematycznym poświęconym historii I Wojny Światowej oraz licznymi jaskiniami i klifowymi wybrzeżami.
 • Gorizia – słynie z potężnego, górującego nad miastem zamku ze świetnie zachowanymi murami obronnymi. Z zamku widać przepiękną panoramę miasta, na którą składają się charakterystyczne niskie domy z czerwoną dachówką.
 • Palmanova – w renesansie nazywane idealnym miastem, a to dlatego, że zbudowane jest na planie koła, którego centralnym punktem jest rozległy okrągły plac miejski. Od placu można udać się dowolną ulicą, która prosto prowadzi aż do granic miasta. W centrum warto zwrócić uwagę na monumentalną katedrę z dzwonnicą z XVII wieku.
 • Pordenone – niewielkie miasteczko, ale mające mnóstwo zabytkowych pałaców i kościołów. Zachowały się tu również domy z czasów rzymskich oraz weneckich.