Szwecja - domki dla wędkarzy

Liczne domy wakacyjne w Szwecji z oferty NOVASOL ma udogodnienia dla wędkarzy, bądź też znajduje się blisko atrakcyjnych łowisk. Niezależnie, czy będzie to dom nad szwedzkim jeziorem, na wybrzeżu, czy nad bogatą w ryby rzeką, należy pamiętać o zwyczajach i zasadach dotyczący wędkowania panujących w Szwecji. Dom wakacyjny będzie zawsze najlpeszą bazą wypadową na wędkowanie, jednak aby urlop w obiekcie z oferty 'Szwecja domki dla wędkarzy' przebiegł w niezakłócony i bezproblemowy sposób, warto zapoznać się wcześniej z paroma kwestiami. 

Wędkowanie w Szwecji z poszanowaniem zasad

Według szwedzkiego prawa każdy ma prawo robić w mniejszym lub większym zakresie, to, na co ma ochotę, dopóki nie niszczy lub nie przyczynia się do niszczenia przyrody. Jednak wędkowanie i wędkowanie sportowe nie zaliczają się do tego prawa.

 • Każdy ma prawo wędkować z wykorzystaniem przynęty wzdłuż szwedzkiego wybrzeża i w pięciu dużych jeziorach Vänern, Vättern, Mälaren, Hjälmaren i Storsjön (w Jämtland). Obejmuje to także wędkowanie na okonie, dorsze, spinning, wędkowanie z wykorzystaniem haczyków, błystek i linek (z max. 10 haczykami). Trolling, polegający na ciągnięciu przy łodzi linek z haczykami/ przynętami, nie jest wymieniany w tych zasadach, ale ogólnie zatwierdzony w wodach wzdłuż wybrzeża.
 • W innych – niż podane powyżej – wodach, można wędkować tylko z ważną licencją wędkarską lub zezwoleniem od właściciela zbiornika wodnego. Nie ma jednolitych zasad, które obowiązywałyby w przypadku wszystkich zbiorników wodnych. Właściciel konkretnego zbiornika wodnego lub położonych w pobliżu działek chętnie udzieli Państwu wszelkich informacji.
 • Gminy lub lokalne urzędy mają informację, na jakie ryby można wędkować oraz jaki rodzaj licencji wędkarskich jest wymagany. Zachęcamy do skontaktowania się lub odwiedzenia lokalnego biura informacji turystycznej.
 • Zabrania się wędkarzom sportowym sprzedaży ryb, złowionych w morzu. Zakaz dotyczy także muszli, ślimaków i krabów rzecznych. Łamiąc zakaz należy liczyć się z karami pieniężnymi i/ lub karą pozbawienia wolności do jednego roku.
 • Ryby złowione w jeziorach i/lub innych wodach śródlądowych Szwecji mogą zostać sprzedane.
 • W niektórych porach roku, w niektórych zbiornikach wodnych, niektóre gatunki ryb są pod ochroną i dlatego nie można ich poławiać. Prosimy wcześniej dowiadywać się, jakie gatunki ryb można łowić w wybranych przez Państwa zbiornikach wodnych.
 • W sierpniu może obowiązywać zakaz połowu. NOVASOL w takim przypadku nie jest zobowiązana do wypłaty zadośćuczynienia.

Wedkowanie w Szwecji opisane jest polecanych przez nas stronach internetowych, zachęcamy do zgłębienia informacji (prosimy przekleić adres url do przeglądarki):

 • https://www.ifiske.se/index.php/en/ -strona internetowa, gdzie może kupić kartę wędkarską i przeczytać o wędkowaniu w Szwecji
 • http://www.fegenkiosken.se/ i http://www.fegenkiosken.se/fiske-och-batuthyrning/rodd-fiskebatsuthyrning - strony internetowe w wersji tylko szwedzkojęzycznej

Obiekty z oferty 'Szwecja domki dla wędkarzy' z własną łodzią

Oglądając nasze  domy wędkarskie na wakacje w Szwecji, można zobaczyć piktogramy oznaczające, że w cenie najmu wliczona jest łódź bądź można ją wypożyczyć. Możecie się także dowiedzieć, jaki to konkretnie typ łodzi.

 • W domach wakacyjnych oznaczonych niebieskim symbolem, łódź wliczona jest w cenę najmu. Prosimy jednak mieć na uwadze, iż oferta nie obejmuje silnika do łodzi. W przypadku możliwości wypożyczenia silnika do łodzi, może on być wliczony w cenę najmu, bądź dodatkowo płatny na miejscu. 
 • Zielony symbol oznacza wszystkie te łodzie, które nie są wliczone w cenę najmu, lecz można je wynająć na miejscu.

Cyfry od 0 do 3 oznaczają typ łodzi, dokładny opis znajduje się w miarę możliwości przy opisie domu. Przed skorzystaniem z łodzi prosimy upewnić się, że nadaje się ona do użytku na wybranych wodach i w wybranym celu, na jaką max. liczbę pasażerów jest przeznaczona oraz czy konieczne jest prawo jazdy. Prosimy pamiętać o zakładaniu kamizelek ratunkowych. Przed wypłynięciem zachęcamy każdorazowo do zapoznania się z aktualną prognozą pogody na czas przebywania na łódce oraz z obowiązującymi przepisami.

Szwecja domki dla wędkarzy

Łódź typu 0

Jeżeli przy oznaczeniu znajduje się cyfra 0, oznacza to, iż przy domu jest kajak, ponton lub innego rodzaju łódka rekreacyjna, które nie odpowiadają żadnej z łodzi typu 1-3.

Łódź typu 1

Łodzie wiosłowe o długości ok. 11 i 15 stóp; z lub bez silnika (o mocy 2-10 KM). Ten rodzaj łodzi nadaje się najlepiej na niewielkie i średniej wielkości jeziora, jak również rzeki o wolnym biegu. Polecane na spokojne wędkowanie oraz wyprawy rekreacyjne po wodach śródlądowych.
Uwaga: Silnik może być wliczony w cenę najmu, jednak często jest dodatkowo płatny na miejscu. Prosimy mieć to na uwadze, dokonując rezerwacji.
  
Łódź typu 2

Łódź motorowa o min. długości 14 stóp i silniku o mocy 9 KM. Te łodzie są często używane na średniej wielkości jeziorach, na wybrzeżach szkierowych oraz na mniejszych fiordach.
Uwaga: Silnik może być wliczony w cenę najmu, jednak często jest dodatkowo płatny na miejscu. Prosimy mieć to na uwadze, dokonując rezerwacji.

Łódź typu 3

Łódź motorowa o min. długości 16 stóp i silniku o mocy 20 KM. Do tej kategorii należą rówież kutry na ropę i paliwo, o długości min. 19 stóp. Doskonałą łódź do wędkowania w morzu oraz dużych jeziorach i fiordach. 
Uwaga: Silnik może być wliczony w cenę najmu, jednak często jest dodatkowo płatny na miejscu. Prosimy mieć to na uwadze, dokonując rezerwacji.

PAMIĘTAJ: Jeżeli na wyposażeniu obiektu wakacyjnego znajduje się łódź, można z niej korzystać w okresie od maja do września (w zależności od warunków atmosferycznych). Wiele łodzi nie jest wyposażonych w wiosła i dulki, ale na ich wyposażeniu jest silnik. Prosimy mieć na uwadze, iż wymagane kamizelki ratunkowe nie należą do wyposażenia. Często można je wynająć u właściciela domu lub w straży pożarnej. Używanie łodzi odbywa się na własną odpowiedzialność najemcy. Zaleca się wykupienie licencji wędkarskiej.