Odkryj przyrodę Szwecji

Wakacje w zgodzie z naturą

Wakacje, podczas których dom wakacyjny w Szwecji jest naszym zakwaterowaniem, a wolny czas kształtujemy według własnego uznania, to często także wakacje spędzane blisko przyrody. A ta w Skandynawii jest wyjątkowa. Szkiery na wybrzeżu Szwecji, bujne lasy, wzgórza i doliny, krajobraz poprzecinamy nitkami powolnych rzek i wartkich potoków, bogata, unikatowa flora i dzika, nieujarzmiona przez człowieka fauna. Fenomen skandynawskiej przyrody, jej różnorodności i dziewictwa, przyciąga tu turystów nie tylko z Europy, ale i z całego świata. Wyjątkowe jest tu także nastawienie lokalnej ludności do bogactw przyrody. Z ich postawy powinni brać przykład wszyscy. I tak o oto powstało Prawo każdego człowieka mówiące, że każdy człowiek ma prawo do kontaktu z przyrodą. Skandynawowie przekonani są, iż ludzka cywilizacja nie może rywalizować z naturą, natomiast powinna z nią współistnieć. Korzystanie z tego prawa wymaga poszanowania zarówno natury, jak i innych ludzi, gdyż jej głównym założeniem jest po prostu nie przeszkadzać i nie szkodzić.

Oblicza przyrody Szwecji

Prawa i obowiązki

W zasadzie każdy człowiek w Skandynawii ma prawo do swobodnego dostępu do natury. Ale prawo to jest również zobowiązaniem, które mają wszyscy - do ochrony przyrody i troski o Ziemię i wszystko, co ją zamieszkuje. Podsumowując - nie należy przeszkadzać naturze, ani jej niszczyć w żaden sposób. Prawa te w Skandynawii zostały ustanowione w celu ułatwienia dostępu do natury. Z uwagi na to, że turyści coraz chętniej spędzają wakacje w Szwecji, konieczne było ustanowienie przepisów dotyczących gruntów dla społeczeństwa. Dalej podane zostały streszczone prawa i obowiązki podróżujących.

Prawo zabrania:

* niszczenia jakichkolwiek drzew i krzewów;

* wkraczać na prywatne działki i pola uprawne;

* jeździć po terenach z silnikiem spalinowym;

* niszczyć gniazda ptaków i jaja ptaków;

* zanieczyszczać jakiekolwiek tereny i jeziora.

Prawo zezwala na:

* wszędzie z wyjątkiem prywatnych działek i pól uprawnych można się rozbić/zatrzymać;

* przejście przez pastwiska, ale należy pamiętać żeby zamknąć za sobą ogrodzenie;

* jedną noc w namiocie na łonie natury, bez zgody właściciela działki;

* zbieranie dzikich kwiatów, jagód czy grzybów, ale oprócz gatunków chronionych;

* rozniecanie ognia, gdy nie ma zagrożenia pożarowego;

* żeglowanie, wiosłowanie czy pływanie na prywatnych wodach;

* wędkowanie na wszystkich wodach, ale tylko i wyłącznie z wymaganym pozwoleniem wędkarskim.

Pomyśleć należy także o tym, że:

* właściciele działek chcą być informowani o rozbiciu namiotu na jego działce;

* psy powinny mieć także swoje legowisko, jeśli z Państwem podróżują, nie mogą one zakłócać spokoju innych zwierzętom;

* po opuszczeniu namiotu należy zostawić na działce nienaruszony stan, tak jakbyście chcieli Państwo aby pozostawiony był na Państwa działce.

Oblicza przyrody Szwecji

Grzybobranie w lasach Smalandii

Witamy w jesiennej Szwecji! - Jest to jednak idealna pora do odkrycia bogactwa jagód i grzybów. Gości domów wakacyjnych, którzy w tym czasie przebywać będą w Szwecji, serdecznie zapraszamy na wędrówki lasach. Wybierając się na te przygody np. region Smalandii, ścieżki zaprowadzą was m.in. do doliny Alsterån oraz do wilekiego wąwozu Uvaklöva znanego ze swojej dramatycznej scenerii przyrody. Jednym z punktów wędrówki będzie także Chata Höneström. Dom ten został zbudowany w XIX wieku. Liczni członkowie rodziny królewskiej, a także inni prominenci od lat przyjeżdżają tu na wypoczynek, by polować, łowić ryby czy świętować podczas popularnego Festiwalu Raka (szw.: Kräftskiva). Na ścianach budynku znajdują się malowidła i autografy, m.in. księcia Eugena, księcia Gustava Adolfa, pisarzy, artystów i wpływowych osobowości ze świata gospodarki i przemysłu. Isaac Grünewald, który w latach 30tych XX wieku był najbardziej znanym szwedzkim artystą, na ścianie bydynku namalował swój autoportret.