Książkowe wycieczki po Szwecji

Ze świata książki w świat podróży

Czy mieli Państwo kiedyś marzenie, by przenieść się w inną rzeczywistość, w inny świat, przedstawiony w czytanej właśnie książce? Z NOVASOL jest to możliwe! Od progu własnego domu wakacyjnego możesz przeżyć wyjątkowe książkowe wycieczki po Szwecji. To właśnie ze Szwecji pochodzi Stieg Larsson, którego kryminały sprzedały się w 20 milionach egzemplarzy na całym świecie. Lubisz kryminały, więc na pewno czytasz te szwedzkich autorów. A czy pomyślałeś, że wakacje można by spędzić w jednym z literackich miejsc, które wywołują dreszczyk emocji? Przenieść się w świat kryminałów i zobaczyć te znane ci z książek miejsca zupełnie z bliska? Poczuć atmosferę i spojrzeć na świat oczami bohaterów kryminałów?

Zakamarki Sztokholmu

Wiele wątków książkowych rozgrywa się na tle szwedzkiego Sztokholmu i jego okolic. To ciekawe miasto mogą Państwo odkryć na nowo, oglądając je oczyma autorów takich, jak Alexander Soderberg czy Anders de la Motte. Akcje powieści Hansa Rosenfeldta i Michaela Hjortha mają miejsce nie tylko w Sztokholmie, lecz także w Vasteras. Mogą Państwo także odkryć Sztokholm widziany oczyma autora cyklu powieści kryminalnych, dla kórych głównym wątkiem jest morderstwo premiera. Leif GW Persson zakończył cykl powieścią "Umierający detektyw", którego miejscem akcji jest miasto Bromma. Bestsellerowa trylogia Millenium Stiega Larssona również rozgrywa się w głównej mierze w Sztokholmie, ale także w Göteborgu i na szwedzkiej wyspie Hedeby. Z książkami z cyklu powieści kryminalnych Lizy Marklund można podróżować nie tylko po Szwecji, ale zawitać również na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol. Zawsze jednak powrócimy do Sztokholmu, gdzie znajduje się redakcja gazety, w której pracuje główna bohaterka.

wycieczki po Szwecji - Sztokholm

Kryminalnie na Gotlandii

Największym miastem Gotlandii jest Visby. Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO: zachowało się tu ponad 200 średniowiecznych budynków, katedra oraz ruiny licznych kościołów. Miasto okala mur obronny o długości ok. 3,5 km i wysokości 11 m, z ponad 50 wieżami. Idealne miejsce dla powieści kryminalnej! Stąd pochodzi bohaterka bestsellerowej serii Anny Jansson, komisarz Maria Wern. Po śmierci męża próbuje na nowo poukładać swoje życie, godząc karierę z wychowywaniem dzieci. Prowadzi śledztwa w sprawach niezwykle brutalnych morderstw: seryjni zabójczy, rytualne morderstwa czy problemy ekoterrorystów to dla niej chleb powszedni.

wycieczki po Szwecji - Gotlandia

Deszczowy Goteborg

Cykl powieści kryminalnych o komisarzu Eriku Winterze, napisany przez Ake Edwardssona, rozgrywa się głównie w Göteborgu. Miasto to mogą Państwo odkryć również dzięki książkom autorstwa Camilli Ceder. Prosimy pamiętać, iż większość akcji ostatniej części trylogii Millenium ma miejsce właśnie w Göteborgu.

Tajemnice Olandii

Kolejny szwedzki pisarz za swoją bohaterkę obrał niezwykłą bałtycką wyspę – Olandię. Według popularnej legendy, wyspa jest pozostałością po wielkim motylu, któremu odpadły skrzydła i swój lot zakończył w morzu. Johan Theorin, wielokrotnie nagradzany młody szwedzki autor „Kwartetu olandzkiego”, cieszy się dużą popularnością także w Polsce. Pisarz jest mistrzem łączenia fabuły kryminalnej z pasjonującym portretem lokalnej społeczności, a bałtycka wyspa Olandia ze Storą Alvaret to przewodnie motywy jego książek, stanowi rozpoznawalny element jego niezwykłych kryminałów. Jeśli chcesz poczuć atmosferę jego książkę koniecznie wybierz się na wyspę i zamieszkaj wraz z przyjaciółmi w jednym z domów wakacyjnych znalezionych w ofercie NOVASOL.

wycieczki po Szwecji - Olandia

Wycieczki po Szwecji z dala od zgiełku miast - Fjaellbacka i Brantevik

Szwedzka literatura kryminalna to nie tylko miasta. Wielu autorów upodobało sobie niezwykłe tło, jakie dla akcji ich powieści tworzy przyroda oraz piękno i spokój małych rabackich miejscowości. Znana wielu polskim czytelnikom seria powieści autorstwa Camilli Lackberg, obok niezwykłych kryminalnych wątków, przedstawia nam także wyjątkowość miejscowości Fjaellbacka. Inna szwedzka autorka, Sofie Sarenbrant, na miejsce rozgrywania się historii przedstawianych w jej książkach wybrała małą miejscowość rybacką Brantevik. Wakacje w Szwecji to doskonała okazja na poznanie tych naturalnie cudownych miejsc.

Wakacje z NOVASOL z książką w dłoni

Zobaczenie na własne oczy miejsc opisywanych w książkach jest fascynującym przeżyciem. Mogą Państwo doświadczyć sposobu życia ulubionych bohaterów oraz odkryć miejsca rozgrywania się akcji. Książkę można zabrać ze sobą na wakacje w jednym z domów wakacyjnych NOVASOL. Może ona wtedy Państwu służyć nie tylko jako lektura na wakacyjne wieczory, ale także jako swojego rodzaju przewodnik po otaczającym Państwa regionie, dzięki któremu ułożycie własne wycieczki po Szwecji.

Nie samym kryminałem Szwecja żyje

Trzeba jednak pamiętać, ze Szwecja to nie tylko kryminały. To także kraj, o którym mówi się, że można odnaleźć własny wewnętrzny spokój. A to wszystko dzięki piaszczystym plażom klifowym brzegom, tysiącom ryb, obszernym lasom, a także obszarom rzemieślniczym i handlowym, dzikim zwierzętom, tj. łosiom, wilkom czy niedźwiedziom. Krajobraz Szwecji jest tak różnorodny, że ma każdemu coś do zaoferowania. Ponadto to właśnie w tym kraju łączy się urlop z zabawą. Mnogość parków rozrywki, ogrodów zoologicznych czy skansenów potrafią zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających turystów. Jeśli do tego wszystkiego dołożymy wysoki standard domów wakacyjnych i apartamentów znajdujących się w ofercie NOVASOL Polska to właściwie problem z wyborem wakacyjnego kierunku mamy z głowy. A wycieczki po Szwecji śladem ulubionych książkowych bohaterów urozmaicą każdy urlop.