Najciekawsze miasta do zdwiedzania w Świętokrzyskiem i na Wyżynie Lubelskiej

Miasta na wschodzie

Wakacje w regionie świetokrzyskim i lubelskim dają Państwu możliwość odwiedzenia wielu zabytkowych miast, które odegrały ważną rolę w historii Polski. To również możliwość poznania architektury oraz zwyczajów Polski wschodniej, w której znaleźć mozna liczne wpływy ukraińskie i białoruskie. Domy wakacyjne w Polsce, m.in. na Wyżynie Lubelskiej i w Świętokrzyskiem, mogą być świetną bazą wypadową przy odwiedzaniu okolicznych miejscowości.

Lublin

Miasta na Wyżynie lubelskiej

Wakacje w Świętokrzyskiem i na Wyżynie Lubelskiej, to możliwość poznania miast:

 • Lublin – stolica regionu, która w przeszłości była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Znajdą tu Państwo liczne zabytkowe obiekty, a także muzea, w których poznaja Państwo bogatą historię miasta. Lublińskie zabytki, są przedstawicielami wszystkich stylów architektonicznych jakie pojawiały się w historii. W Lublinie znajdują się też różne miejsca kultu, takie jak kościoły, cerkwie i synagogi.
 • Biała Podlaska – miasto z przepięknym zespołem pałacowo parkowym Radziwiłłówz XVII wieku oraz Kościołem Św. Anny z 1572 roku i wiele innych. Warto również zapoznać się z bogatą ofertą garncarską, gdyż dawniej miasto było ważnym ośrodkiem garncarskim i do dziś przetrwały tradycje tworzenia garnków i wazonów.
 • Chełm – w tym mieście warto wybrać się w podróż po zabytkowej kopalni kredy, które znajdują się tuż pod powierzchnią miasta.
 • Zamość – miasto ze wspaniałą, zabytkową starówką, która jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • Łęczna – miasto górnicze ze starówką skłądającą się z trzech rynków, przy których znajduje sie zabytkowy rarusz miejski, synagogi, a także Zamek i zespół parkowo-pałacowy na Podzamczu.
 • Biłgoraj – miasto w którym przetrwały liczne ludowe obrzędy, stroje oraz tradycje. Warto się tu wybrać, aby poznać historię i folklor mieszkańców tych ziem.
 • Janów Lubelski – miasto z Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej, a także sztucznym zalewem jankowskim wraz z licznymi lasami dziewiczymi.

Poza tym, warto wstąpić do Puław, Krasnystawu, Włodawy i wielu innych miast, które mogą dać Pańśtwu cenne lekcje historii i kultury

Sandomierz

Miasta Świętokrzyskie

Spędzając urlop w Polsce, warto w swoich planach uwzględnić ciekawe miasta w województwie świętokrzyskim. Do takich miast należą m.in.:

 • Kielce – stolica i zarazem największe miasto regionu. Wybierając się do Kielc warto podróżować wzdłuż specjalnie przygotowanych szlaków turystycznych. Wtedy będą Państwo mogli obejrzeć najważniejsze zabytki miasta, a także poznać rezerwaty przyrody, których jest tu aż pięć.
 • Busko Zdrój – miasto uzdrowiskowy z licznymi sanatoriami i lecznicami. Warto wybrać się tu na sapcer po zjawiskowym Parku Zdrojowym, założonym w XIX wieku.
 • Ostrowiec Świętokrzyski – miasto z licznymi zabytkowymi kosciołami i pałacami, a także Kolegiatą Św. Michała Archanioła z XVII wieku.
 • Starachowice – miasto położone wśród gęstych borów z zabytkowym kompleksem zakładu wielkopiecowego z XIX wieku.
 • Sandomierz – malownicze, zabytkowe miasto z niezliczona ilością zabytków sakralnych oraz Zamkiem Królewskim z XIV wieku, który był wąznym punktem podczas potopu szwedzkiego.

Te i inne miasta oraz miasteczka, mają dla Państwa przygotowaną ogromną ofertę zabytków oraz atrakcji. Z pewnością wrócą tu Państwo nie raz i za każdym razem na nowo odkryją ich tajemnice.