Atrakcje na Wyżynie Lubelskiej i Świętokrzyskiem

Wakacje z historią

Wakacje we wschodniej Polsce to nie tylko wypoczynek wśród dzikiej przyrody i licznych lasów. To także możliwość odwiedzenia licznych zabytków, muzeów oraz ciekawych miejsc. Podczas wypoczynku można również wziąć udział w licznych imprezach, festiwalach i festynach, zarówno o randze międzynarodowej jak i lokalnej. Domy wakacyjne w Polsce, m.in. w Świętokrzyskiem i na Wyżynie Lubelskiej, mogą służyć jako miejsce odpoczynku pomiędzy wyprawami do licznych miast i miasteczek, położonych w tych ciekawych regionach. Domy i apartamenty wakacyjne posiadaja dostęp do wszystkich mediów oraz są w pełni wyposażone, dzięki czemu nie muszą się Państwo martwić o noclegi, a zająć się jedynie planowaniem kolejnych wędrówek.

Lublin

Najciekawsze zabytki

Urlop w Świętokrzyskiem i na Wyżynie Lubelskiej, to możliwość poznania historii takich miejsc jak:

 • Zamek Lubelski – królewski zamek, którego początki siegają XII wieku. Dziś znajduje się tu Muzeum Lubelskie. Warto obejrzeć Kaplicę Trójcy Świetej z freskami z 1418 roku, które są jednymi z najbardziej cennych zabytków w kraju.
 • Stare Miasto w Zamościu – obiekt wpisany na listę UNESCO. Na Staróce znajduje się zabytkowy Rynek Wielki, Ratusz miejski oraz kamienice ormiańskie. Pośród uliczek można się natknąć również na liczne pozostałości po murach obronnych.
 • Sandomierz – praktycznie w całym mieście można natknąć się na zabytkowe budowle, a przede wszystkim na liczne zespoły kościelne i klasztorne, a także Zamek królewski.
 • Zespół zakładu wielkopiecowego – zespół budynków fabrycznych z XIX wieku w Starachowicach.
 • Ruiny zamku w Kazimierzu Dolnym – pozostałości po fortyfikacji wybudowanej w XII wieku. W kazimierzu Dolnym warto również zwrócić uwagę na liczne zabytkowe spichlerze oraz renesansowe Kamienice Przybyłów.
 • Pałac Czartoryskich w Puławach – zespół pałacowy wraz z parkiem oraz licznymi zabytkowymi domami i kościołami.
 • Cerkiew Zaśnięcia NMP – okazała budowla z trzynastoma kopułami w Hrubieszowie. Jest to jedyna taka budowla w Polsce.
 • Pałac Sanguszków – zespół budynków wraz z rozległym parkiem w Lubartowie.

Oprócz wymienionych, w regionie znajdą Państwo mnóstwo zabytkowych kościołów, domów, zamków, pałaców oraz wiele innych, wartych zobaczenia budowli. Szczególnie warto zwrócić uwagę na budynki w mniejszych miejscowościach, które może nie są rozsławione, ale ich urok oraz bogata historia na długo zrobią na Państwu wrażenie.

Sandomierz

Ciekawe wydarzenia

Region lubelszczyzny i świętokrzyskie to miejsce zamieszkania wielu mniejszości etnicznych oraz wyznawców eilu religii. Nic więc dziwnego, że przez cały rok odbywają się tu liczne wydarzenia kulturalne oraz regionalne festyny, podczas których można poznać historię i tradycje ludności tu mieszkającej. Wakacje w Polsce, to niepowtarzalna oakzja aby wziąć udział w:

 • Noc Kultury w Lublinie – impreza która odbywa się co roku w czerwcu. Poczas nocy można bezpłatnie uczestniczyć w wielu koncertach, a także przedstawieniach teatralnych.
 • Sabat czarownic – impreza kulturalna, która odbywa się w okolicach Nocy Świętojańskiej. Swoim klimatem koncerty nawiązują do sabatów, które podobno w dawnych latach miały miejsce na Łysej Górze.
 • Lublin Jazz Festival – ideą tego festiwalu jest propagowanie kultury jazzowej. Jet to coroczna impreza, która z roku na rok cieszy sie coraz większym uznaniem.