Wino w regionie Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce

Kraina wina

Ziemia lubuska i Wielkopolska słyną z ciepłego klimatu i regularnych opadów deszczu. Dlatego też, panują tu dobre warunki pod uprawę winorośli. Oba regiony są znane z licznych winiarni i produkcji różnych odmian wina. Pierwsze winorośle pojawiły się w regionie w XII wieku, a pierwsze udokumentowane zapiski świadczące o produkcji wina pochodzą z XIV wieku. Widać więc, że tradycje winiarskie mają na tych ziemiach dość długą historię. Domy wakacyjne w Polsce, to świetna okazja na spróbowanie miejscowych win, a także poznania ich historii, odwiedzenie winnic czy poznania procesu powstawania wina.

Wielkopolska

Lubuski Szlak Wina i Miodu

Lubuski Szlak Wina i Miodu to świetna atrakcja turystyczna, dla wszystkich tych, którzy interesują się winiarstwem oraz winami. Wakacje w Wielkopolsce i Ziemi lubuskiej, mogą być świetną okazją na poznanie całej trasy, która biegnie przez województwo lubuskie oraz „zahacza” o województwa zachodniopomorskie, dolnośląskie, wielkopolskie oraz wschodnią część Niemiec. Szlak powstał w 2007 roku i początkowo na jego trasie znajdowało się czternaście obiektów. Aktualnie znajduje się na nim 61 obiektów, a cała trasa została uhonorowana Perłą Turystyki.

Na trasie znajdują się przede wszystkim winnice i gospodarstwa pszczelarskie. Jednak podczas podróży szlakiem będą Państwo mieli również możliwość odwiedzenia:

  • Skansen Maszyn i Urządzeń Rolniczych – muzeum znajdujące się we wsi Podmokle Małe, ma w swoich zbiorach ponad 200 obiektów, w tym zabytkowy wiatrak typu koźlak.
  • Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – skansen, który posiada ponad 8 000 eksponatów kultury ludowej oraz ponad 50 budynków. Wśród nich znajduje się zabytkowy dom z Potrzebowa z XVII wieku oraz wieża winiarska z Budachowa (XVIII wiek).
  • Zamek w Krośnie Odrzański – okazała budowla z XIII wieku, powstała w czasach księcia Henryka Brodatego. Zamek składa się z czterech skrzydeł i każde z nich prezentuje odmienny styl.
  • Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia – obiekt w Drezdenku, w którym poznamy historię regionu.
  • Muzeum Ziemi Lubuskiej – muzeum w Zielonej Górze z dużą ekspozycją historii ziemi lubuskiej. W muzeum znajduje się specjalny dział poświęcony historii winiarstwa w regionie.
  • Skansen Pszczelarski w Pszczewie – można tu poznać historię pszczelarstwa i obejrzeć zabytkowe ule oraz dawne narzędzia.
  • Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim

Poza tymi obiektami na szlaku znajduja się liczne sklepy winiarskie oraz punkty gastronomiczne serwujące miejscowe wino.

Ziemia-Lubuska

Winobranie

Urlop w Polsce, to doskonała okazja aby wziąć udział w święcie winobrania, które co roku odbywa się we wrześniu w Zielonej Górze. To trwająca 7-9 dni impreza, która co roku przyciąga tłumy turystów. Jej głównym punktem jest barwny korowód, który maszeruje przez miasto. W korowodzie oprócz teatrów ulicznych, mieszkańców, uczniów udział biorą specjalne platformy, na których prezentują się poszczególne winnice. Warto dodać, że na czele korowodu idzie Bachus – bóg wina. Na czas imprezy, budowane jest specjalne miasteczko, gdzie winiarze prezentują swoje produkty w charakterystycznych drewnianych domkach. Oprócz tego w czasie winobranie odbywają się liczne koncerty, konkursy oraz jarmark.