Wakacje w górach

Sudety są łańcuchem górskim, położonym w południowej części polski oraz w północnej części Czech. Nazwa gór pochodzi prawdopodobnie z języka celtyckiego i oznacza dziki las (sud eta). Karkonosze to część Sudetów i zarazem najwyższa ich część. Nazwa Karkonosze pochodzi z czeskiej gwary i oznacza górala (krknose). Sudety co roku są celem podróży licznej rzeszy turystów, którzy lubią długie wędrówki wśród gór i lasów. Również zimą, Sudety i Karkonosze są bardzo popularne, ponieważ ich budowa pozwala na jazdę na nartach na licznych trasach zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie. Domy wakacyjne zostały przygotowane z myślą o Klientach, którzy lubią wypoczywać w górach o każdej porze roku. Obiekty NOVASOL przez cały rok są gotowe na przybycie zarówno rodzin jak i grup wieloosobowych. Nasze mieszkania i domy wakacyjne, zapewnią Państwu komfort oraz wygodę podczas wypoczynku.

Sudety

Piękno gór

Wakacje w Sudetach i na Śląsku, dają Państwu możliwość podziwiania majestatu gór, a także pięknych krajobrazów złożonych ze wzniesień, dolin oraz lasów. Sudety, a co za tym idzie i Karkonosze, charakteryzują się zróżnicowaną rzeźbą terenu. Liczne pasma górskie mają swoje charakterystyczne miejsca oraz widoki, np. Góry Stołowe swoją nazwę zawdzięczają temu, że mają dość rozległe płaskie szczyty, wyglądem przypominające blat stołu. W Sudetach spotkają Państwo liczne jaskinie, wodospady, strome urwiska, skałki, rozległe doliny i kotliny. Wszystkie te formy kształtowały się przez miliony lat i zapierają dech w piersiach, dlatego też warto zaopatrzyć się w aparat fotograficzny, aby móc wspomnienia zachować na dłużej.

Sudety to również dzika przyroda, która jest tu dobrze zachowana dzięki licznym działaniom człowieka w tym kierunku. W górach znajdują się liczne rezerwaty przyrody. Do najciekawszych należą:

  • Karkonoski Park Narodowy – rezerwat należący do Biosfery UNESCO. Oprócz chronionych formacji skalnych i torfowisk spotkać tu mozna rzadkie gatunki nietoperzy, muflona oraz rośliny występujace tylko w Karkonoszach: skalnicę bazaltową, dzwonek karkonoski oraz gnidosza sudeckiego.
  • Błędne Skały – malowniczy rezerwat z labiryntem skalnym. Proces erozji stworzył tu bloki skalne o fantastycznych kształtach, które warto zobaczyć.
  • Przełomy pod Książem – leśny park z przełomami Pełcznicy i Szczawnika. Tereny te należą do programu Natura 2000.
  • Park Narodowy Gór Stołowych – oprócz górskich terenów znajduje się tu Wielkie Torfowisko Batorowskie – obszar ochrony ścisłej.

 

Aktywny wypoczynek w górach

Wakacje w Polsce to świetna okazja do popracowania nad formą fizyczną. W górach znajdą Państwo liczne szlaki wędrowne o różnych poziomach trudności. Jednak nawet te łatwe, w głównej mierze polegają na wchodzeniu i schodzeniu ze wzniesień. Dlatego warto wcześniej przygotować się fizycznie. Po szlakach można również poruszać się rowerami. Podczas wędrówek niejednokrotnie znajdą Państwo piękne miejsca oraz widoki. Popularnością cieszą się tu również spływy kajakowe, dzikimi rzekami. Sudety i Karkonosze są świetnie przygotowane również na zimowy wypoczynek. Znajdą tu Państwo liczne zbocza narciarskie z wyciągami, trasy do uprawiania narciarstwa biegowego oraz trasy saneczkowe oraz lodowiska do jazdy na łyżwach.