Pojezierze Pomorskie

Wakacje na łonie natury

Pojezierze Pomorskie ro rozległy region w północnej Polsce, pomiędzy Odrą, Wisłą i Notecią. Dzieli się na trzy części: południową (największą), zachodnią i wschodnią. Region swoją nazwę zawdzięcza licznym jeziorom, które powstały tu po ostatnim okresie zlodowacenia. W związku z tym jest to idealne miejsce na spokojny wypoczynek i wyciszenie się. Pośród jezior oraz lasów można nabrać sił na pozostałą część roku. Domy wakacyjne na Pomorzu to propozycja właśnie dla osób, które chcą się wyciszyć i wypocząć z dala od wielkich ośrodków miejskich. Domy i mieszkania wakacyjne posiadają własne kuchnie, więc można przygotować sobie wcześniej zakupy spożywcze, aby uniknąć późniejszych wizyt w sklepach czy miastach. Obiekty NOVASOL ulokowane są w miejscach, które idealnie spełnią Państwa wymagania co do udanego wypoczynku

Pojezierze Pomorskie

Wakacje pośród jezior

Wakacje na Pomorzu, to świetna okazja na poznanie licznych jezior oraz lasów czy parków krajobrazowych. Spośród tysiąca jezior warto wybrać się nad:

  • Jezioro Drawsko – duże jezioro składające się z licznych zatoczek. Na jeziorze znajduje się aż dwanaście wysepek. Nad Drawskiem położony jest Drawski Park Krajobrazowy oraz miasto Czaplinek z zabytkami z XIII wieku oraz skansenem Sławogród, w którym można poznać historię i obyczaje pierwszych osadników w tym regionie.
  • Jezioro Wielimskie – duży zbiornik wodny, na którym znajduje się największa wyspa śródlądowa w Polsce – Wyspa Owcza. Wyspa jest schronieniem licznych gatunków ptaków, w tym orła bielika. Jedna z odnóg jeziora dochodzi aż do Szczecinka. Miasto warte odwiedzenia ze względu na liczne zabytki z XVI wieku.
  • Jezioro Raduńskie Dolne – jedno z jezior Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Charakteryzuje się tym, ze jest długie i wąskie a jego brzegi są wysokie nawet do 35 metrów. Jezioro ma również liczne zatoczki i otoczone jest gęstymi lasami.
  • Jezioro Wdzydze – to tak naprawdę połączenie aż pięciu jezior. Akwen nazywany jest morzem kaszubskim. Za jego morskością przemawia również występowanie tu troci, ryby która jest gatunkiem słonowodnym. Jezioro położone jest w pięknym kompleksie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Te i tysiące nie mnie atrakcyjnych jezior, sprawią że nasycą Państwo oczy i inne zmysły pięknymi widokami, świeżym powietrzem i możliwością odpoczynku. Warto jeszcze wspomnieć o Parku Narodowym Bory Tucholskie. Jest to jedne z najmłodszych rezerwatów (rok 1996). W Parku dominują gęste bory liściaste oraz na jego obszarze znajduje się 21 jezior, a także piaszczyste wydmy. Park jest siedliskiem licznych gatunków ptaków i zwierząt.

Pojezierze Pomorskie

Wakacje z rekreacją

Wakacje w Polsce, dają okazję na uprawianie licznych sportowych aktywności. Liczne jeziora mają do zaoferowania świetnie przygotowane bazy do uprawiania sportów wodnych tj. narty wodne, nurkowanie. Wiele akwenów, ze względu na swoja wielkość daje doskonałe warunki dla amatorów kajakarstwa czy żeglarstwa. Zarówno amatorzy, jak i doświadczeni żeglarze miło tu spędzą czas. Zbiorniki wodne pełne są również gatunków ryb, które w Polsce można poławiać. Wiele miejsc jest specjalnie przygotowanych dla wędkarzy w niezbędne zaplecze. Mnogość lasów i liczne szlaki o różnych poziomach trudności, to idealne miejsce dla amatorów wędrówek pieszych, rowerowych czy jeździectwa. Region jest również znany miłośnikom obserwowania ptaków, których liczne gatunki mają tu swoje miejsca lęgowe.