Wędkowanie w Norwegii - domy wakacyjne

Wędkarskie wakacje w Norwegii

Norwegia posiada imponującą linię brzegową, która co roku przyciąga zapalonych rybaków z całego świata. Ponadto w Norwegii znajdują się tysiące jezior, wody górskie i kilka dużych rzek. Jest więc oczywiste, że spędzając wakacje w Norwegii macie nieskończenie wiele możliwości złowienia ryb na haczyki. Nasze domy rybackie znajdują się w pobliżu jednych z najlepszych miejsc do łowienia ryb w kraju.

Łodzie w domach wakacyjnych na wędkowanie w Norwegii

Rezerwując dom wakacyjny w Norwegii, możecie się spotkać z dwoma typami domów dla wędkarzy:

  1. łódź wliczona w cenę najmu domu wakacyjnego - oznaczone niebieskim piktogramem. Warto jednak pamiętać, że oferta ta często nie obejmuje silnika do łodzi i wynajęcie jego może okazać się dodatkowo płatne.
  2. łódź można wynająć na miejscu - oznaczone zielonym piktogramem.

Znajdujące się na piktogramie cyfry od 0 do 3 wskazują, z jakim typem łodzi mamy do czynienia. Dzięki temu od razu zorientujecie się, czy dana łódź Wam odpowiada.

Koncept dla wędkarzy

Łódź typu 0

Jeżeli przy oznaczeniu znajduje się cyfra 0, oznacza to, iż przy domu jest kajak, ponton lub innego rodzaju łódka rekreacyjna, które nie odpowiadają żadnej z łodzi typu 1-3.

Łódź typu 1

Łodzie wiosłowe o długości ok. 11 i 15 stóp; z lub bez silnika (o mocy 2-10 KM). Ten rodzaj łodzi nadaje się najlepiej na niewielkie i średniej wielkości jeziora, jak również rzeki o wolnym biegu. Polecane na spokojne wędkowanie oraz wyprawy rekreacyjne po wodach śródlądowych.
Uwaga: Silnik może być wliczony w cenę najmu, jednak często jest dodatkowo płatny na miejscu. Prosimy mieć to na uwadze, dokonując rezerwacji.
  
Łódź typu 2

Łódź motorowa o min. długości 14 stóp i silniku o mocy 9 KM. Te łodzie są często używane na średniej wielkości jeziorach, na wybrzeżach szkierowych oraz na mniejszych fiordach.
Uwaga: Silnik może być wliczony w cenę najmu, jednak często jest dodatkowo płatny na miejscu. Prosimy mieć to na uwadze, dokonując rezerwacji.

Łódź typu 3

Łódź motorowa o min. długości 16 stóp i silniku o mocy 20 KM. Do tej kategorii należą rówież kutry na ropę i paliwo, o długości min. 19 stóp. Doskonałą łódź do wędkowania w morzu oraz dużych jeziorach i fiordach. 
Uwaga: Silnik może być wliczony w cenę najmu, jednak często jest dodatkowo płatny na miejscu. Prosimy mieć to na uwadze, dokonując rezerwacji.

! Dokładniejszy opis danej łodzi znajduje się w miarę możliwości przy opisie danego domu wakacyjnego. Przed skorzystaniem z łodzi na miejscu, prosimy upewnić się, iż nadaje się ona do użytku na wybranych przez Was wodach i w wybranym przez Was celu oraz sprawdzenia, na jaką maksymalną liczbę pasażerów jest przeznaczona i czy konieczne jest specjalne prawo jazdy.

! Jeżeli z opisu obiektu nie wynika inaczej, łodzie dostępne są z zasady w terminie maj-wrzesień. W przypadku pobytów poza tym okresem, prosimy o uprzednie dopytanie o dostępność łodzi. Właściciel może także odmówić udostępnienia łodzi ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Ponadto prosimy pamiętać o konieczności noszenia kamizelek ratunkowych przez wszystkich pasażerów łodzi przez cały czas przebywania na niej.

! Przed wypłynięciem zachęcamy każdorazowo do zapoznania się z aktualną prognozą pogody na czas przebywania na łódce oraz ze wszelkimi obowiązującymi w danym miejscu przepisami.

! Wiele łodzi nie jest wyposażonych w wiosła i dulki, ale na ich wyposażeniu jest silnik. Prosimy mieć na uwadze, iż wymagane kamizelki ratunkowe nie należą do wyposażenia. Często można je wynająć u właściciela domu lub w straży pożarnej. Używanie łodzi odbywa się na własną odpowiedzialność najemcy.
Uwaga – Łodzie o ponad 25 stopach długości lub silniku o mocy przekraczającej 25 KM można od 01. Maja 2010 prowadzić jedynie z ważnym zaświadczeniem uprawniającym do prowadzenia łodzi. Dotyczy to osób, urodzonych po 01. stycznia 1980, jest to także zalecane dla osób urodzonych przed tym dniem.

Licencje i zasady wędkowania w Norwegii

Aby uzyskać ustawowo niezbędne zezwolenie wędkarskie, należy okazać uzyskaną w Polsce licencję wędkarską. Dalsze informacje uzyskać można w odpowiednich biurach turystycznych. W Norwegii zezwolenie wędkarskie kupić można na miejscu w biurach informacji turystycznej, urzędach pocztowych, sklepach i czasami u właścicieli obiektów wakacyjnych. W sierpniu może obowiązywać zakaz połowu. NOVASOL w takim przypadku nie jest zobowiązana do wypłaty zadośćuczynienia.

Spędzając urlop w Norwegii zagraniczni wędkarze mogą korzystać jedynie z ręcznych narzędzi połowowych, tj. wędki, żyłki i przynęty wędkarskie. Łowienie za pomocą sieci, koszy, więcierzy itp. jest zabronione, nawet, jeśli wypożyczenie czy nabycie takiego sprzętu w Norwegii jest możliwe. Wwożenie wędek możliwe jest pod następującymi warunkami: wędka jest nowa i nie była używana w wodach poza Norwegią, lub wędka została gruntownie wyczyszczona. Obowiązuje także zakaz łowienia ryb w odległości 100 m od boji znakujących hodowle ryb. W przypadku nie przestrzegania zakazu może zostać nałożona duża kara, tak na wynajmującego łódź (właściciela domu), jak i na klienta. Dlatego właściciele domów nie zgadzają się, aby klienci przywozili własne silniki do łodzi. 

Regulamin wędkowania dla przyjezdnych z zagranicy 

W wodzie morskiej ryby można łowić w Norwegii nieodpłatnie. Obowiązuje przy tym szereg przepisów: 

  • Należy używać  wyłącznie sprzętu ręcznego. 
  • Nie wolno odławiać gatunków chronionych. 
  • Ochroną całoroczną objęte są gatunki: koleń pospolity, rekin olbrzymi, lamna śledziowa, molwa niebieska, homar, tuńczyk pospolity, żarłacz jedwabisty, węgorz, wargaczowate.
  • Ochroną sezonową objęte są gatunki:  halibut czarny, halibut atlantycki, taszowate, karmazyn. (Więcej informacji w serwisie www.fdir.no lub u gospodarza)
  • Należy stosować się do przepisów o minimalnej długości ryby. Pełna tablica długości minimalnych znajduje się w serwisie: www.fdir.no
  • Zabrania się sprzedaży złowionych ryb. 
  • Podczas wędkowania nie wolno zbliżać się do gospodarstw rybnych na mniej niż 100 metrów. 
  • Z Norwegii nie wolno wywieźć więcej niż 10 kg ryb bądź przetworów rybnych. Jeśli łowisko było zarejestrowane, można wywieźć maksymalnie 20 kg ryb bądź przetworów rybnych. Do ewentualnego wywiezienia kolejnych 20 kilogramów należy odczekać 7 dni. Więcej informacji na ten temat na stronie: http://www.fiskeridir.no/English/Recreational-fishing. Zarejestrowane łowiska mają obowiązek zgłaszać wielkość połowu organom ds. rybołówstwa. Udokumentować należy każdą wyprawę wędkarską i wszystkie schwytane ryby – zarówno złowione, jak i wypuszczone – określonych gatunków ryb.

Lokalne promy Norwegii
Poniżej adres do strony z lokalnymi promami w Norwegii. Najpierw z prawej strony wybieramy region Norwegii, a później konkretne połączenie:
http://fergeruter.com/fergeruter/ 

Płatne drogi w Norwegii
W linku poniżej są zawarte informacje o płatnych drogach w Norwegii: 
http://www.autopass.no/en/payment/roads-with-payment-of-a-toll-charge

Film informacyjny
Dyrekcja Rybołówstwa zrealizowała bardzo dobry film informacyjny w języku angielskim i niemieckim. Zapraszamy więc do korzystania z nich:
Wersja angielska https://www.youtube.com/watch?v=eQVhBhCBlf0 
Wersja niemiecka https://www.youtube.com/watch?v=J99A010fzY4