Wędkowanie w Norwegii - domy wakacyjne

Norwegia posiada imponującą linię brzegową, która co roku przyciąga zapalonych rybaków z całego świata. Ponadto w Norwegii znajdują się tysiące jezior, wody górskie i kilka dużych rzek. Jest więc oczywiste, że spędzając wakacje w Norwegii macie nieskończenie wiele możliwości złowienia ryb na haczyki. Nasze domy rybackie znajdują się w pobliżu jednych z najlepszych miejsc do łowienia ryb w kraju. Pora więc na wędkowanie w Norwegii!

 

Łodzie w domach wakacyjnych na wędkowanie w Norwegii

Rezerwując dom wakacyjny w Norwegii, możecie się spotkać z dwoma typami domów dla wędkarzy:

  1. łódź wliczona w cenę najmu domu wakacyjnego - oznaczone niebieskim piktogramem. Warto jednak pamiętać, że oferta ta często nie obejmuje silnika do łodzi i wynajęcie jego może okazać się dodatkowo płatne.
  2. łódź można wynająć na miejscu - oznaczone zielonym piktogramem.

Znajdujące się na piktogramie cyfry od 0 do 3 wskazują, z jakim typem łodzi mamy do czynienia. Dzięki temu od razu zorientujecie się, czy dana łódź Wam odpowiada.

Koncept dla wędkarzy

Łódź typu 0

Jeżeli przy oznaczeniu znajduje się cyfra 0, oznacza to, iż przy domu jest kajak, ponton lub innego rodzaju łódka rekreacyjna, które nie odpowiadają żadnej z łodzi typu 1-3.

Łódź typu 1

Łodzie wiosłowe o długości ok. 11 i 15 stóp; z lub bez silnika (o mocy 2-10 KM). Ten rodzaj łodzi nadaje się najlepiej na niewielkie i średniej wielkości jeziora, jak również rzeki o wolnym biegu. Polecane na spokojne wędkowanie oraz wyprawy rekreacyjne po wodach śródlądowych.
Uwaga: Silnik może być wliczony w cenę najmu, jednak często jest dodatkowo płatny na miejscu. Prosimy mieć to na uwadze, dokonując rezerwacji.
  
Łódź typu 2

Łódź motorowa o min. długości 14 stóp i silniku o mocy 9 KM. Te łodzie są często używane na średniej wielkości jeziorach, na wybrzeżach szkierowych oraz na mniejszych fiordach.
Uwaga: Silnik może być wliczony w cenę najmu, jednak często jest dodatkowo płatny na miejscu. Prosimy mieć to na uwadze, dokonując rezerwacji.

Łódź typu 3

Łódź motorowa o min. długości 16 stóp i silniku o mocy 20 KM. Do tej kategorii należą rówież kutry na ropę i paliwo, o długości min. 19 stóp. Doskonałą łódź do wędkowania w morzu oraz dużych jeziorach i fiordach. 
Uwaga: Silnik może być wliczony w cenę najmu, jednak często jest dodatkowo płatny na miejscu. Prosimy mieć to na uwadze, dokonując rezerwacji.

! Dokładniejszy opis danej łodzi znajduje się w miarę możliwości przy opisie danego domu wakacyjnego. Przed skorzystaniem z łodzi na miejscu, prosimy upewnić się, iż nadaje się ona do użytku na wybranych przez Was wodach i w wybranym przez Was celu oraz sprawdzenia, na jaką maksymalną liczbę pasażerów jest przeznaczona i czy konieczne jest specjalne prawo jazdy.

! Jeżeli z opisu obiektu nie wynika inaczej, łodzie dostępne są z zasady w terminie maj-wrzesień. W przypadku pobytów poza tym okresem, prosimy o uprzednie dopytanie o dostępność łodzi. Właściciel może także odmówić udostępnienia łodzi ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Ponadto prosimy pamiętać o konieczności noszenia kamizelek ratunkowych przez wszystkich pasażerów łodzi przez cały czas przebywania na niej.

! Przed wypłynięciem zachęcamy każdorazowo do zapoznania się z aktualną prognozą pogody na czas przebywania na łódce oraz ze wszelkimi obowiązującymi w danym miejscu przepisami.

! Wiele łodzi nie jest wyposażonych w wiosła i dulki, ale na ich wyposażeniu jest silnik. Prosimy mieć na uwadze, iż wymagane kamizelki ratunkowe nie należą do wyposażenia. Często można je wynająć u właściciela domu lub w straży pożarnej. Używanie łodzi odbywa się na własną odpowiedzialność najemcy.
Uwaga – Łodzie o ponad 25 stopach długości lub silniku o mocy przekraczającej 25 KM można od 01. Maja 2010 prowadzić jedynie z ważnym zaświadczeniem uprawniającym do prowadzenia łodzi. Dotyczy to osób, urodzonych po 01. stycznia 1980, jest to także zalecane dla osób urodzonych przed tym dniem.

Wędkowanie w Norwegii

Licencje i zasady wędkowania w Norwegii

Aby uzyskać ustawowo niezbędne zezwolenie wędkarskie, należy okazać uzyskaną w Polsce licencję wędkarską. Dalsze informacje uzyskać można w odpowiednich biurach turystycznych. W Norwegii zezwolenie wędkarskie kupić można na miejscu w biurach informacji turystycznej, urzędach pocztowych, sklepach i czasami u właścicieli obiektów wakacyjnych. W sierpniu może obowiązywać zakaz połowu. NOVASOL w takim przypadku nie jest zobowiązana do wypłaty zadośćuczynienia.

Spędzając urlop w Norwegii zagraniczni wędkarze mogą korzystać jedynie z ręcznych narzędzi połowowych, tj. wędki, żyłki i przynęty wędkarskie. Łowienie za pomocą sieci, koszy, więcierzy itp. jest zabronione, nawet, jeśli wypożyczenie czy nabycie takiego sprzętu w Norwegii jest możliwe. Wwożenie wędek możliwe jest pod następującymi warunkami: wędka jest nowa i nie była używana w wodach poza Norwegią, lub wędka została gruntownie wyczyszczona. Obowiązuje także zakaz łowienia ryb w odległości 100 m od boji znakujących hodowle ryb. W przypadku nie przestrzegania zakazu może zostać nałożona duża kara, tak na wynajmującego łódź (właściciela domu), jak i na klienta. Dlatego właściciele domów nie zgadzają się, aby klienci przywozili własne silniki do łodzi. 

Wędkowanie w Norwegii

Regulamin wędkowania dla przyjezdnych z zagranicy 

Od 1 stycznia 2021 roku, w Norwegii, zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące wędkarstwa turystycznego. Najprawdopodobniej będzie to miało konsekwencje dla Twojej planowanej wyprawy na ryby do Norwegii. Nowe zasady będą miały wpływ zarówno na połów ryb, jak i na Twoje plany przewozu go do domu.

Norweska Dyrekcja ds. Rybołówstwa wprowadziła nowe przepisy mające na celu zapobieganie marnotrawstwu i przemytowi poprzez wędkarstwo turystyczne. Celem tych regulacji, jest spowodowanie tego, iż ​​turyści wędkarscy skoncentrują się na samym w sobie doświadczeniu połowowym i bardziej zrównoważonym sposobie eksploatacji zasobów oceanu. Celem również jest zabezpieczenie norweskich zasobów rybnych na przyszłość.

Nowe przepisy dotyczące wędkarstwa turystycznego w Norwegii

Od 1 stycznia 2021 roku, będziesz mógł wywieźć tylko ryby złowione w zarejestrowanym punkcie rybnym. Maksymalna ilość wywożonych ryb to 18 kg filetowanej ryby - dwa razy w roku na osobę. Zarejestrowany punkt rybny jest zobowiązany do rejestrowania i zgłaszania wszystkich wypraw połowowych do Norweskiej Dyrekcji Rybołówstwa. Musi również zgłosić ilość wyładowanych, jak i wypuszczonych ryb.

Ponadto będą obowiązywać również i te zasady:

·         Należy używać wyłącznie ręcznego sprzętu wędkarskiego

·         Połowy są dozwolone w odległości minimum 100m od najbliższej hodowli ryb

·         Obowiązuje zakaz sprzedaży złowionych ryb

·         Zakazane jest łowienie ryb, które nie osiągnęły zalecanego minimalnego wymiaru (https://www.fiskeridir.no/English/Fishing-in-Norway/Minimum-sizes)

W Norwegii wciąż jest sporo ryb do złowienia

Nowe przepisy nie mają zastosowania, jeśli chodzi o ryby kupowane od zarejestrowanych handlowców lub kiedy można udokumentować, że ryba została złowiona na statku rybackim, który jest zarejestrowany w Norweskiej Dyrekcji Rybołówstwa.

Przepisy nie mają też zastosowania przy łowieniu ryb słodkowodnych. Oznacza to, że jeśli spróbujesz szczęścia w łowieniu na wodach lub jeziorach w Norwegii, zostaniesz zwolniony z nowych kwot, a jeśli zdecydujesz się na wędkarstwo słodkowodne w Norwegii, masz zapewnione przyjemne i zróżnicowane możliwości połowu pstrąga, golca, szczupaka i okonia. Jeśli chcesz, możesz przewieźć swój połów do domu.

Więcej informacji znajdziesz w opisach domów wakacyjnych

Chcesz pojechać na wakacje do Norwegii na ryby i zastanawiasz się, czy dom wakacyjny, który chcesz wynająć, jest zarejestrowanym punktem rybnym? Więcej informacji znajdziesz w prezentacji domu. W sekcji Informacje o rybołówstwie będzie napisane „Zarejestrowany punkt/obóz rybny”, jeśli właściciel domu zarejestrował się w Dyrekcji ds. Rybołówstwa.

Zapraszamy na udane wędkowanie w Norwegii!

Wędkowanie w Norwegii

 Lokalne promy Norwegii

Poniżej adres do strony z lokalnymi promami w Norwegii. Najpierw z prawej strony wybieramy region Norwegii, a później konkretne połączenie:
http://fergeruter.com/fergeruter/ 

Płatne drogi w Norwegii
W linku poniżej są zawarte informacje o płatnych drogach w Norwegii: 
http://www.autopass.no/en/payment/roads-with-payment-of-a-toll-charge

Film informacyjny
Dyrekcja Rybołówstwa zrealizowała bardzo dobry film informacyjny w języku angielskim i niemieckim. Zapraszamy więc do korzystania z nich:
Wersja angielska https://www.youtube.com/watch?v=eQVhBhCBlf0 
Wersja niemiecka https://www.youtube.com/watch?v=J99A010fzY4