Tradycje, kultura i historia Norwegii

Poznaj Norwegię z innej strony

Norwegia to kraj wysokich cen, ale również wysokiego standardu życia i relatywnie niewielkich różnic socjalnych. Dzięki stałym dochodom z przemysłu naftowego gospodarka kraju jest stabilna i dobra. Norwedzy na każdym kroku dbają o czas wolny, na każdym kroku dowodzą, iż na świat przyszli z nartami na nogach i plecakiem na plecach. Bardzo cenią sobie kontakt z przyrodą. Wielu Norwegów żyje w bezpośrednim otoczeniu przyrody. Niedziela to tradycyjny „turdagen“, kiedy to wszyscy korzystają z uroków przyrody, obojętnie czy wybierają spacer, jazdę na nartach, rowerze czy wycieczkę łodzią. Zapowiadają się prawdziwie naturalne wakacje w Norwegii.

Norwegia

Przeciętny Norweg

Przeciętny Norweg ma na imię Ola ma żonę Kari i dwoje dzieci, mieszka na wsi lub w mieście, ale w pobliżu przyrody. W czasie wolnym uprawia sport albo czyta gazetę lub książkę. Jest to człowiek niezwykle uczciwy i pomocny. Norweskie państwo zapewnia swoim obywatelom bardzo dobre warunki socjalne. Ciągle żywy jest tu zwyczaj pomocy sąsiedzkiej Dugnad - nieodpłatna pomoc na rzecz innych. Przeciętny Norweg jest zadowolony z życia. Norwedzy są dumni ze wszystkiego co norweskie. Tutaj na każdym kroku podkreślane jest, że wszystko co norweskie jest dobre. Ze względu na wysokie ceny alkoholi na imprezy towarzyskie przychodzi się tu z własnym alkoholem.

 

Życie codzienne

W życiu przeciętnego Norwega niewielką rolę odgrywa polityka. Dlatego też niewiele o niej dyskutują. Dużo większym zainteresowaniem cieszą się wydarzenia sensacyjne i sport. Dla Norwegów szczególnie ważne są zimowe dyscypliny sportu. Zimowe igrzyska olimpijskie są tu traktowane jako święto. Pogoda jest narodowym tematem rozmów Nr. 1 i jest chętnie omawiana przede wszystkim w regionach, w których występuje wiele różnych rodzajów pogody w ciągu dnia, jak np. na wybrzeżu. Także, jeżeli słońce nie świeci przez cały czas: W Norwegii nie ma złej pogody, tylko złe ubranie. Dlatego, decydując się na wyjazd do Norwegii, prosimy pamiętać o zabraniu ciepłych i nieprzemakalnych ubrań. Jeżeli podczas [Link1] chcą Państwo stać się częścią lokalnej społeczności i podpatrywać codzienne życie mieszkańców, dom wakacyjny będzie idealnym rozwiązaniem.

Norwegia

Kultura w życiu przeciętnego Norwega

Norwedzy to naród o wysokim poziomie kultury. Inwestują w nią dużo pieniędzy, czego przykładem jest słynna Opera w Oslo czy Sala teatralna i koncertowa w Kristiansand. Norwedzy są również narodem oczytanym, na co nie bez wpływu pozostaje łatwy dostęp do dobrze wyposażonych bibliotek. W ostatnich latach na polski rynek podbijają norweskie kryminały, m.in. powieści o komisarzu Harrym Hole autorstwa Jo Nesbo. Bardzo popularna w Norwegii jest muzyka jazzowa oraz metalowa. Każdego roku odbywa się tu kilkanaście festiwali jazzowych (m.in. Molde Jazz Festiwal czy Polar Jazz, który odbywa się na Spitsbergenie), festiwal bluesowy, festiwale muzyki chóralnej, kameralnej i ludowej. Norweska młodzież chętnie bywa w klubach, dlatego zwłaszcza w większych miastach jest wiele klubów; w Oslo np. jest modna dzielnica klubowa Grünnerløkka.

 

Tradycje ludowe

Norwedzy są niezwykle dumni ze swojej tradycji ludowej. Tutaj każda kobieta posiada własny strój ludowy, który wkłada z okazji większych świąt. Strój ten nazywa się bunad i często przekazywany jest z matki na córkę. Często również nastolatki otrzymują go z okazji konfirmacji. Szacunek dla tradycji przejawia się także w stosowanych dialektach. Mimo, iż są tutaj dwa języki urzędowe (bokmål i nynorsk), na ulicach miast słuchać różne lokalne dialekty. Tutaj pochodzenie ze wsi jest powodem do dumy i Norwegowie nie wstydzą się używać swoich lokalnych gwar.

Norwegia

Radosne świętowanie

Norwedzy hucznie świętują początek lata. 23. czerwca w wigilię św. Jana (norweskie: Sankthans) w całej Norwegii palone są ogniska. Jest to nawiązanie do czasów pogańskich, kiedy to czczono słońce. Ognisko symbolizowało wówczas słońce i miało za zadanie chronić ludzi od złych mocy. Obecnie podczas obchodów Sankthans organizowane są tańce, wycieczki łodzią oraz spotkania przy grillu. Jeżeli podczas wakacji w Norwegii będą mieć Państwo możliwość być na obchodach, koniecznie zachęcamy do skosztowania wspaniałego puddingu rømmegrøt oraz naleśników z norweskimi truskawkami. Jeżeli Państwa urlop w Norwegii przypadają na maj, zachęcamy do obejrzenia parady wesoło ubranej i rozkrzyczanej młodzieży. Tak maturzyści, jeszcze przed egzaminami, świętują zakończenie nauki - norweskie: russ. Podczas obchodów młodzież jeździ po mieście autobusami lub samochodami, słuchając głośnej muzyki. Jest to czas niezwykle radosny.

 

Początki norweskiej kuchni

Niektórzy kucharze twierdzą, iż doskonałe dania powstały z biedy. W przypadku Norwegii to stwierdzenie wydaje się jak najbardziej prawdziwe. Norwegia w przeszłości była biednym krajem. Jej mieszkańcy doskonale radzili sobie w trudnych warunkach, do przygotowywania posiłków wykorzystując wszelkie dostępne produkty. I tak przygotowywano tu mięso suszone, solone i wędzone. Norwedzy są niezwykle oszczędni i dbają, aby jedzenie się nie zmarnowało. Według legendy, w XVI w. na Lofotach spłonęła chata, w której suszono ryby. Norwedzy wygrzebali ze zgliszczy resztki ryb, wymoczyli je w wodzie, aby oczyścić z popiołu i ługu a następnie ugotowali. Tak powstał przysmak lutefisk, którym Norwedzy zajadają się do dzisiaj.

Norwegia

Norweskie specjały

Wiele tradycyjnych potraw przygotowywanych jest w oparciu o te dawne metody konserwacji, Dużo jest też potraw mącznych, tj. naleśniki, knedle czy kluski. Norwegia kojarzona jest najczęściej z rybami, zarówno słodkowodnymi, jak i morskimi. Najbardziej znaną rybą jest tu łosoś, podawany na wiele sposobów oraz dorsz. W kuchni typowej dla Norwegii nie zabraknie także dań mięsnych. Oto kilka przykładów specjałów, które koniecznie trzeba spróbować:

 • sztokfisz - ryba suszona na słońcu, bez soli.
 • lutefisk - suszona ryba moczona w wodzie z wodorotlenkiem potasu lub sody, następnie moczona w samej wodzie i gotowana. Najczęściej podawana jest z ziemniakami, boczkiem i sosem.
 • rakfisk - świeża ryba słodkowodna konserwowana w soli, przechowywana w pojemnikach brzuchem do góry. Ryba przechowywana jest min. 3 miesiące. Powstający podczas fermentacji sok nadaje potrawie szczególny smak.
 • smalahove - głowa owcy moczona w słonej wodzie, później wędzona lub suszona. Przed podaniem głowa jest gotowana i podawana najczęściej z knedlami ziemniaczanymi. Podobno najlepiej smakuje mięso z oczodołów.
 • sveler - malutkie, puszyste naleśniki serwowane z gęstą śmietaną lub dżemem. Spośród cenionych w Norwegii dań mięsnych należy wymienić:
 • pinekjøt - solone i suszone baranie żeberka.
 • svineribbe - wieprzowe żeberka pieczone z boczkiem i słoniną.
 • fårikål - baranina z kapustą.
 • kjøttkaker - kotlety mielone.
 • spekemat - suszone i solone wędliny: fenalår -suszony udziec barani, spekeskinke - suszona, podwędzana szynka wieprzowa oraz różnego rodzaju salami z łosia, renifera czy wieprzowiny.
 • fiskeboller - klopsiki rybne, podawane z białym sosem.
 • fiskepudding - pudding rybny, serwowany jako danie główne lub jako przystawka z dodatkiem chleba.
 • fiskekak er - kotlety rybne.
 • bergensk fiskesuppe - wywodząca się z Bergen zupa rybna.

Norwegia

Boże Narodzenie w Norwegii

W Norwegii dużą rolę przykłada się do świętowania adwentu i Bożego Narodzenia. Przed świętami organizowane są tu jarmarki bożonarodzeniowe (julemarked), podczas których można skosztować wspaniałego gløggu - grzanego wina z przyprawami korzennymi. Podczas adwentu w Bergen można podziwiać największe na świecie miasto z piernika. Na Boże Narodzenie przygotowuje się tutaj papierowe koszyczki w kształcie serca, które następnie wypełnia się orzechami i słodyczami. Podczas wieczerzy wigilijnej, na stole znaleźć tu można: żeberka (juleribbe), owsiankę, pudding (julegrøtt), w którym ukryty jest migdał. Osoba, który odnajdzie migdał będzie mieć szczęście w nadchodzącym roku. Z okazji świąt w domach warzy się świąteczne piwo (juleøl) oraz piecze ciasteczka, których zgodnie z tradycją powinno być min. siedem rodzajów.

Ciekawostka: w Norwegii istnieją aż dwa adresy, pod które można wysyłać listy do Julenissen - odpowiednika świętego Mikołaja w Norwegii. Biura Mikołaja znajdują się w Drøbak: Julenissen, 1440 Drøbak, Norway oraz w Svalen: Julenissen i Norge, 2500 Svalen, Norway. Oba biura czynne są przez cały rok.

życzenia świąteczno - noworoczne: God jul og godt nytt år!

 

W zgodzie z naturą

W Norwegii życie płynęło powoli i w zgodzie z przyrodą. Styl życia odzwierciedlały budowane z drewna domy. Drewno było tu powszechnie dostępne i dawało ciepło. Budowle z drewna często ulegały jednak pożarom - w 1624 roku spłonęło całe Oslo, natomiast w 1902 roku w wyniku pożaru zniszczone zostało Ålesund. Z obu przypadkach konieczne było odbudowanie miast od nowa. Również obecnie budynki mieszkalne budowane są naturalnych budulców, tj. kamień i drewno. Budowniczym przyświeca tu zasada: funkcjonalność i prostota. Budynki użyteczności publicznej budowane są w taki sposób, aby jak najlepiej spasować się w otaczający krajobraz. Często są to proste, ale funkcjonalne budynki z ogromnymi szybami, umożliwiającymi kontakt z przyrodą. Przebywając w takim pomieszczeniu ma się nieodparte wrażenie, iż przyroda jest na wyciągnięcie ręki.

Norwegia

Wikingowie i Trolle w Norwegii

Dużą rolę w tradycji obecnej Norwegii odgrywają Wikingowie. Powstało wiele opowieści i komiksów o przygodach tych dzielnych wojowników, którzy poza walką zajmowali się również handlem i wytwarzaniem biżuterii i ozdób. Jeżeli podczas wakacji w Norwegii, chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej o życiu Wikingów zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Wikingów w Lofotr - można tu podziwiać tradycyjną łódź Wikingów oraz wziąć udział w jednym z wielu festiwali, poświęconych Wikingom. Z kolei w Norwegii Północnej, na Vefsnfiord można wziąć udział w wycieczce statkiem Wikingów. W Oslo, natomiast, można podziwiać prawdziwe wybory Wikingów. Również Trolle odegrały duży rolę w tradycji Norwegii. Według wierzeń Trolle mieszkają w trudno dostępnych lasach i jaskiniach. Są to istoty człekokształtne, brzydkie i złośliwe. Figurka trolla będzie doskonałym prezentem z wakacji w Norwegii.

 

Norwegia - wakacje z historią w tle

Norwegia wielu z nas kojarzy się wyłącznie z Wikingami. Warto jednak mieć na uwadze, iż na obecny wygląd tego kraju złożyło się więcej czynników. Poniżej postaramy się przedstawić po krótce wszystkie ważniejsze wydarzenia.

 • 8000 p.Chr.: To właśnie z tego okresu pochodzą najstarsze ślady życia ludzkiego w Finnmark, na wybrzeżu Møre, Trøndelag oraz na południu i zachodzie kraju.
 • 800-1000 p.n.Chr.: Najazdy Wikingów i handel, kolonizacja Północnej Anglii, Szkocji i Irlandii, Wysp Szetlandzkich, Orkad, Hebryd, Wysp Owczych, Islandii i Grenlandii. W 872 przywódca Wikingów Harald Hårfarge zjednoczył Norwegię w jedno królestwo.
 • 1030 p.n.Chr.: Król Olav Haraldson poległ w walce o Stiklestad i Norwegia przyjęła chrześcijanizm.
 • 1200-1300: W tym okresie w kraju wiodło się bardzo dobrze, zbudowanych zostało wiele dużych miast. W literaturze i architekturze widać duży wpływ europejski. Hanzeaci otrzymali przywileje handlowe i zaczęli dominować w handlu.
 • 1260: do Norwegii włączono osady na Grenlandii.
 • 1262-1264: do Norwegii włączono Islandię.
 • 1349: podczas epidemii dżumy życie straciła 1/3 ludności kraju.
 • 1397-1523: Unia kalmarska między Norwegią, Danią i Szwecją.
 • 1450: Zawarcie Unii z Danią.
 • 1536: Przeprowadzenie reformacji. Norwegia została podbita przez Danię. Panującą religią został luteranizm.
 • 1807: przystąpienie do blokady kontynentalnej Wielkiej Brytanii. Początek kryzysu ekonomicznego.
 • 1814: Norwegia przechodzi pod panowanie Szwecji. Norwedzy ogłaszają konstytucję niepodległej Norwegii.
 • 1884: wprowadzenie odpowiedzialności rządu przed parlamentem. Powstanie pierwszych partii politycznych.
 • 1898: wprowadzenie powszechnego prawa wyborczego.
 • 1905: Rozwiązanie unii ze Szwecją. Duński książę Carl, znany jako Haakon VII zostaje królem Norwegii.
 • 1913: wprowadzenie powszechnego prawa wyborczego kobietom.
 • 1914-1918: Pierwsza wojna światowa. Norwegia jest neutralna. Pomimo tego norweska flota handlowa odnotowała duże straty.
 • 1920: Norwegia wstępuje do Ligi Narodów.
 • 9.04.1940: do tego dnia Norwegia pozostawała neutralna.
 • 1940-1945: Druga wojna światowa. Norwegia została opanowana przez niemiecką armię. Król i rząd udali się na emigrację. Władzę w kraju przejęli kolaboranci.
 • 1945: przystąpienie do ONZ.
 • 1949: przystąpienie do NATO.
 • 1952: przystąpienie do Rady Nordyckiej.
 • 1960: przystąpienie do EFTy.
 • 1970: Odkryto złoża ropy naftowej na Morzu Północnym. W ciągu trzech lat zapewniła krajowi silną pozycję gospodarczą
 • 1972: Referendum: wyraźne Nie dla członkostwa w Unii Europejskiej.
 • 1994: Nowe referendum: Nie dla członkostwa w Unii Europejskiej.
 • 2001: podpisanie układu z Schengen o zniesieniu kontroli granicznej.
 • 22.07.2011: masakra na wyspie Utoya.

Norwegia

Urlop w domu wakacyjnym

Jeżeli wakacje w Norwegii chcą Państwo spędzić w otoczeniu przyrody i za sąsiada chcą Państwo mieć Norwega, dom wakacyjny NOVASOL będzie idealnym rozwiązaniem. Nasze kwatery wakacyjne położone są często bezpośrednio nad morzem, jeziorem lub fiordem, dzięki czemu mogą Państwo zachwycać się pięknem dziewiczej przyrody. Na wyposażeniu norweskich hytte są często łodzie i miejsca do oprawiania ryb - jest to szczególnie ważne dla wędkarzy. Dom wakacyjny to gwarancja prywatności i indywidualności w planowaniu czasu wolnego. Tutaj są Państwo zupełnie niezależni, a dobrze urządzona kuchnia daje możliwość samodzielnego przygotowania posiłków. Mieszkając w domu wakacyjnym NOVASOL przekonają się Państwo jak mili i pomocni są Norwedzy. Jeżeli szukają Państwo zakwaterowania w Norwegii, w NOVASOL z pewnością znajdą Państwo idealny dla siebie dom lub apartament wakacyjny. Nie zwlekajcie Państwo i już zapoznajcie się z naszą ofertą!