Oslofjord - atrakcje

Malownicze Oslofjorden

Mająca prawie 100km długośći zatoka, zapewnia atrakcyjność wakacji w Norwegii. Nad wodami, znajduje sie mnóstwo ciekawych miast i miasteczek, gotowych na przyjęcie spragnionych wrażeń turystów. Bogate zaplecze kulturalne, zabytkowe i gastronomiczne spowoduje,że na pewno będziecie usatysfakcjonowani z urlopu w północnej Europie.

 NOVASOL ma dla was przygotowane liczne apartamenty i domy wakacyjne w Oslofjorden. Nasze obiekty znajdziecie zarówno w miastach jak i poza nimi, gdzie jest ciszej i bliżej natury.

  Wakacje w Oslofjord

Ciekawe miasta

Oprócz Oslo (sprawdźcie także naszą ofertę „apartamenty Oslo”) – stolicy Norwegii, którą opisano w osobnym punkcie, warto podczas swoich wakacyjnych podróży uwzględnić dodatkowe punkty, jakimi są atrakcyjne miasta leżące nad zatoką:

  • Moss – miasto położone na kilu wyspach, co nadaje mu specyficzny wyglą i klimat. W centrum znajduje się strefa industrialna, z licznymi fabrykami i biurami. Spacer po strefie zapewni niesamowite wrażenia. W centrum znajdują się też liczne restauracje oraz kino i Muzeum Przemysłu.

  • Frederikstad – miasto położone nad zatoką oraz wzdłuż rzeki Glomma. Jest to bardzo ważne w historii Norwegii miasto, bowiem tu znajdował się jeden z najważniejszych fortów obronnych w Norwegii. Dziś, jest tu jedna z najlepiej zachowanych starówek (otoczona charakterystyczną, „połamaną” fosą), mury obronne, wartownie i wieże obronne.  Podczas pobytu w mieście, warto odwiedzić muzeum Roalda Amundsena – zdobywcy bieguna południowego, który się tu urodził

  • Sandefjord – najbardziej nasłoneczniony kurort w Norwegii, a także miasto słynące z tradycji wielorybniczych. Podczas spaceru po centrum zauważyć mozna liczne pomniki poświęcone wielorybnikom, a także rzeźby z kosci wieloryba. Warto zwrócić uwagę na neogotycki kościół z początku XX wieku oraz dzielnicę Bjergatta z zabytkowymi XIX-wiecznymi drewnianymi domami.

  • Tonsberg – jedno z najstarszych miast Norwegii. Dziś to miasto o dużym znaczeniu w handlu, w którym podziwiać można resztki po monumentalnym zamku Castrum Tunsbergis. W Tonsberg, znajduje się również muzeum historii z odtworzonm dziobem, pogrzebowej łodzi Wikingów.  W miasteckzu Borre (kierując się na północ) znajduje się nowoczesne muzeum poświęcone historii i życiu Wikingów, którzy zamieszkiwlai te ziemie.

  • Horten – niewielkie miasto, ale z dwoma bardzo ciekawymi muzeami. Pierwsze Muzeum wojskowe, posiada w swoich zbiorach liczne działa, rakiety, torepdy, modele statków i wiele innych eksponatów dla miłośników wojskowości. Drugie muzeum to eskpozycja historii fotografii, również z licznymi eksponatami.

  • Drammen – miasto położone niedaleko Oslo. Słynie z tunelu drogowego w kształcie korkociągu. Ten długi na 1650 m ciąg, łaczy miasto ze szczytem góry wulkanicznej Bragernesasen. Przejazd wnętrzem góry jest miłą atrakcją turystyczną. Na samym szczycie znajduje się punkt widokowy oraz zabytkowa rmata, która skierowana jest w stronę portu. W mieście warto odwiedzić zabytkowy teatr z XIX wieku oraz muzeum poświęcone historii regionu.

  • Drobak – niewielkie miasteczko, który ma punkt, będący najważniejszą rzeczą dla dzieci. Jest to bowiem urząd pocztowy Św. Mikołaja. Przez cały rok jest tu otwarty sklep świąteczny z dyzurującym Mikołajem. Urlop w Norwegii, to świetna okazja aby wpisać swoje życzenie choinkowe w specjalnej ksiedze, wystawionej przed sklepem. Koeljna atrakcją dla całej rodziny będzie akwarium morskie, w którym można podziwiać zwierzęta morskie. Podczas speceru miastem, warto udać się do mariny i zachwycić się widokiem rzeźb syren na skałach.

  Wakacje w Oslofjord

Aktywne atrakcje

Norwegia, jako kraj kładący duży nacisk na ekologię i ochronę środowiska, słynie z licznych parków narodowych i rezerwatrów przyrody. Nad zatoką Oslofjorden również takie się znajdują i mogą być celem bardzo przyjemnie spędzonego czasu. Rezerwując produkt „wakacje w Norwegii”, będziecie mieli okazję poznać takie miejsca jak:

  1. Park Narodowy Faerder – obejmuje głównie wody zatoki wraz z jej wyspami i przylegającym brzegiem. Oprócz skarbów natury, na terenie rezerwatu znajdują się liczne pozostałości poczasach wikingów oraz działająca latarnia morska, położona tuż obok ruin zabytkowej latarni.

  2. Park Narodowy Ytre Hvaler – park w którym można podziwiać rafę koralową (Tisler Reef) zimnych wód. Rezerwat obejmuje tereny zarówno nadmorskie jak i mokradła, bagna oraz lasy. Na wybrzeżu zatoki  można podziwać liczne wraki statków, a także dwie latarnie morskie.

Parki są doskonale przygotowane dla wizytujących je turystów. Szlaki rowerowe i piesze są bardzo dobrze oznaczone i prowadzą wzdłuż najciekawszych miejsc i atrakcji. Trasy są również wyposażone w miejsca przystankowe.

Korzystając z produktu „Oslofjorden noclegi”, warto wybrać się w jeden z wielu rejsów wzdłuż wybrzeża i okolicznych wysp. W miastach znajdziecie mariny, w których oferowane są rejsy zarówno większymi statkami turystycznymi jak i oferty miejscowych żeglarzy.

Okolica zatoki pełna jest też lasów, mokradeł, krain z licznymi jeziorami i wielu innych obiektów przyrodniczych. Spacery czy też wyprawy rowero po tych cudach natury, pozostawią wrażenia bardzo długo i na pewno zachęcą do kolejnych wizyt w tym regionie.