Naturalne atrakcje Północnej Norwegii

Północna Norwegia – cuda natury

Północna Norwegia pełna jest cudów natury. Ze względu na swoje odległe położenie i małe zagęszczenie miast, mozna tu w pełni napawać się dziką naturą i ciekawymi zjawiskami, które można tu zaobserwować. Domy wakacyjne NOVASOL, zlokalizowane pośród gór i lasów, z pewnością ułatwią Wam kontakt z naturą. Nie oznacza to jednak, ze będzie zostawieni sami sobie. Nasze obiekty są położone blisko głównych dróg, a także w środku znajdziecie mapy z zaznaczonymi najbliższymi sklepami, ciekawymi atrakcjami oraz wszelkimi niezbędnymi punktami.

Urlop w Północnej Norwegii, to idealna opcja dla osób szukających ciszy, spokoju, wytchnienia. Osób które chcą wypocząć na łonie dzikiej natury oraz lubiących wycieczki piesze i rowerowe.

 Cuda natury Norwegii Północnej

Ciekawe zjawiska

Północna Norwegia słynie z dwóch, charakterystycznych zjawisk atmosferycznych:

  • Zorza polarna (aurora borealis) – zjawisko atmosferyczne w postaci  łuny o różnych kolorach, acz najcześciej obserwuje się je w kolorze zielonym. To niesamowite zjawisko świetlne  jest tym bardziej zjawiskowe, gdyż jest ruchome. Nie jest to stała łuna czy pierścień, ale intensywnie poruszająca się fala. Podczas ruchu zmienia też kształt, wielkość a takze intensywność świecenia. Dodatkowym bodźcem jest podświetlanie przez zorzę, szczytów gór, a także pokrytych śniegiem terenów. To przyrodnicze widowisko na długo pozostanie w Waszej pamięci, dlatego też rezerwujcie domy wakacyjne w Norwegii!

    Zorzę w północnej Norwegii można obserwować od września, do marca. Jednak najczęściej pojawia się w grudniu. Najlepszymi godzinami do jej obserwacji to czas pomiędzy osiemnastą, a pierwszą w nocy. Zorza jest lepiej widoczna w mniejszych miejscowościach, a najlepiej z dala od osad ludzkich, gdyż sztuczne światło pomniejsza efekt widowiskowości. No i najważniejsza rzecz, zorza polarna jest widoczna przy bezchmurnym niebie. Obserwacja zorzy polarnej to gwarancja niezapomnianych wakacji.

  • Dzień polarny – to również bardzo atrakcyjne turystycznie zjawisko. Polega ono na tym, że w terminie wakacyjnym, słońce w ogóle nie zachodzi za linie horyzontu. Powoduje to, że jasno jest nawet przez całą dobę. Jest to świetna okazja, dla osób lubiących aktywny wypoczynek, gdyż wtedy można udawaś się w piesze bądź rowerowe eskapady, niezależnie od pory dnia i nocy. Ciekawostką jest maraton w Tromso, który odbywa się w porze nocnej, podczas gdy jest jasno jak w dzień. Dzień polarny występuje w północnej częsci Norwegii w miesiącach maj-lipiec. Wybierając się w tym okresie, na urlop w Norwegii Północnej, należy jednak wcześniej wysondować jak nasz organizm będzie reagował na 24-godzinny dzień. Dzień polarny to zjawisko nie polecane osobom cierpiącym na bezsenność, a także wrażliwe na światło podcza snu. Jednak nasze domy, są dobrze przystosowane aby przeciwdziałać skutkom ubocznym „białych nocy”.

 Cuda natury Norwegii Północnej

Parki Narodowe

Wakacje w Norwegii, to doskonała okazja na wypoczynek na łonie natury. Ze względu na swoje położenie i specyficzny klimat, znajdziecie tu wiele miejsc, w których brak ingerencji i działań człowieka. Sa tu miejsca wybitnie dzikie i naturalne. Liczne góry, jeziora, lasy, aż zachęcają do wędrówek i wycieczek. Szlaki są  tu świetnie przygotowane oraz oznaczone. Prowadzą wśród najciekawszych miejsc danego obszaru, wśród charakterystycznych skał, miejsc działalności „trolli”, a także punktów widokowych, z których rozpościerają się zapierające dech w piersi widoki.

Niemniej jednak, aby jak najbardzie zachować te tereny w nienaruszonym stanie, znajdziecie tu rezerwaty przyrody, gdzie stopień ochrony jest na najwyższym poziomie. Na terenie parków znajdziecie charakterystyczne dla tego regionu, cenne miejsca. Dlatego też podczas wakacji na łonie natury, warto uwzględnić wizyty w parkach takich jak:

  • Moysalen – to park narodowy na Lofotach. Celem powstania parku, są unikalne górzyste tereny, fiordy oraz mokradła i torfowiska. Głównym punktem rezerwatu jest szczyt Moysalen – najwyższa góra na Lofotach ( 1262 metrów wysokości).  Park jest siedliskiem licznych ptaków drapieżnych tj. orzeł bielik, orzeł przedni, myszołów oraz zwierząt tj. łosie czy wydry.

  • Varangerhalvoya – park narodowy na najbardziej wysuniętym półwyspie w Norwegii – Varanger. Obszar jest chroniony ze względu na ukształtowanie terenu (w czasach czwartorzędu oraz zlodowacenie). Po rozległym rezerwacie, można poruszać się autem pośród stromych klifów i potężnych skał i głazów. Warta uwagi jest również dolina Syltefjord z drzewami liściastymi, pełna zwierząt i ptaków. Na terenie parku mozna również poznać historię i zwyczaje Lapończyków. Pośród cudów natury, znajdziecie tu liczne pozostałości po dawnych pokoleniach ludzi północy.

Cuda natury Norwegii Północnej

  • Park Stabbursdalen – park narodowy, z najbardziej wysuniętym na północ lasem w Europie. Znajdziecie tu charakterystyczne sosny karłowate, które osiągają wiek 500 lat. Wybrzeża rzeki Stabburselva są siedliskiem wielu gatunków ptaków, w tym głuszcói, gągołów i nurogęsi. Świetne miejsce dla ornitologów
  • Park Reisa – rezerwat pełen dolin i gór.Można tu podziwiać majestatyczne wodospady oraz bardzo dużo dzikich zwierząt tj. rysie, żbiki,borsuki, niedźwiedzie czy lisy arktyczne.

Parków i rezerwatów jest o wiele więcej, także po szwedzkiej stronie granicy. Nie pozostaje więc nic innego, tylko zarezerwować dom wakacyjny w Norwegii Północnej i wyruszyć na niezapomniany urlop!