Wakacje na Paros - domy wakacyjne

Wyspa białego marmuru

Paros jest wyspą położoną w centralnej części archipelagu Cykladów. Otoczona błękitnymi wodami Morza Egejskiego, charakteryzuje się płaskim obrzeżem i dość wysokimi wzniesieniami w centralnej części wyspy. Paros dawniej słynęło z białego marmuru, który był stad rozprowadzany po całej antycznej Grecji i Rzymie. Dziś, również wydobywa się tu marmur, jednak tylko do celów lokalnych, a liczne nieczynne kamieniołomy oraz kopalnie są jedną z głównych atrakcji turystycznych. Rezerwując dom wakacyjny na Cykladach, będziecie mieli świetną okazję na poznanie historii i geografii wyspy Paros i innych jej atrakcji, o których poniżej.

Paros

Plaże

Spędzając urlop w Grecji, grzechem jest nie skorzystać z tego, z czego słyną greckie wyspy – czyli plaż. Tutejsze plaże są piaszczyste i żwirowe. Plaże na Paros są świetne dla rodzin z dziećmi, bowiem spadek dna jest tu bardzo łagodny, a dno najczęściej pozbawione jest kamieni i skał. Mimo wszystko, warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w obuwie ochronne, aby uniknąć niepotrzebnej kontuzji. Poza tym, wybrzeże jest tu świetnie wyposażone w infrastrukturę turystyczną, co znacznie ułatwia wypoczynek. Spędzając wakacje na wyspach greckich, będziecie mieli możliwość skorzystania z plaż takich jak:

  • Złota plaża – długa, piaszczysta plaża. W tym miejscu, piasek zawiera szklany pył, co powoduje efekt połyskiwania na słońcu. Turystów przyciąga tu również płytkie wejście do wody oraz niesamowite widoki. Z plaży widać niezamieszkaną wyspę Drionisi, na którą można dostać się łodzią. Panują tu również świetne warunki do uprawiania sportów wodnych.

  • Wybrzeże Naousa – kilka małych piaszczysto-żwirowych plaż, poprzedzielanych skałami. Całość tworzy piękny widok. Woda ma tu turkusowy odcień, a obecność skał i kamieni sprzyja obserwacji ryb i żyjątek Morza Egejskiego

  • Parasporos – długa i szeroka plaża piaszczysta, położona na południu wyspy.  Plaża słynie z letnich imprez muzycznych, które mają tu miejsce od rana do nocy.

  • Kolymbithres – najbardziej popularna plaża na Paros. Podziwiać na niej można skupisko skał granitowych, które mają kilka milionów lat.

 

Ciekawe miasteczka

Wakacje w Grecji, to wypoczynek z dala od wielkich metropolii oraz ogromnych i hałaśliwych kurortów nadmorskich. Nie oznacza to jednak, że tutejsze miasta nie mają nic do zaoferowania. Wręcz przeciwnie!Oprócz tego, że prezentują one tradycyjne budownictwo, to oferują liczne atrakcji i ciekawe miejsca. Spędzają tu urlop koniecznie odwiedźcie miasta takie jak:

  • Parikia – stolica wyspy, słynąca z życia nocnego oraz bizantyjskiego kościoła Panagia, zwanego „kościołem stu drzwi”. Podczas wizyty, warto również zwrócić uwagę na wenecki wiatrak portowy oraz Zamek Wenecki, górujący nad miejscowością.

  • Naousa – idealna wioska na spacer wąskimi uliczkami, prowadzącymi pomiędzy białymi domkami.

  • Dragoulas, Marmara i Tsipidos – znane jako „wioski Kephalos”, swoją nazwę zawdzięczają wzgórzu, u którego podnóża są położone. Wioski mają antyczną zabudowę, a na szczycie wzgórza podziwiać można ruiny monastyru św. Antoniego.

  • Lefkes – wioska zbudowana z białego marmuru, ukryta jest między wzgórzami.

Paros

Wokół wyspy

Urlop na wyspach greckich, to doskonała okazja na poznanie kilku lokalizacji podczas jednego wyjazdu. Wypoczywając na Paros macie okazję odwiedzenie siostrzanej wyspy – Antiparos. Położona jest ona zaledwie 2 kilometry od Paros i dostępne jest na nią połączenie promowe. Antiparos słynie z licznych pozostałości z czasów neolitu oraz panowania Bizancjum. Również blisko, bo zaledwie 8 kilometrów, dzieli Paros od Naxos. W przestrzeni dzielącej obie wyspy, panują świetne warunki do uprawiania sportów wodnych.

Podczas relaksu na Paros, warto wybrać się w rejs, po okolicznych wyspach. Wystarczy podpytać w miejscowym porcie, a zostaniecie zadziwieni ogromem ofert niesamowitych przygód na wodzie.