Urlop na Salaminie

Salamina jest największą wyspą wchodzącą w skład archipelagu Wysp Sarońskick. Położona jest na Morzu Egejskim. Stolicą wyspy jest miasto o tej samej nazwie. Miasto Salamina znajduje się w pobliżu Paloukii, głównego portu na wyspie. Port w Pireusie oddalony jest tylko ok. 1 milę morską od Palukii – dzięki temu podczas pobytu na Salaminie będą Państwo mogli urządzić całodzienną wycieczkę do Pireusu. Na wyspie przeważa teren wyżynny, w południowej części występują lasy sosnowe. Obok turystyki mieszkańcy żyją tu z rybactwa, uprawy winorośli, oliwek oraz zboża. Salamina nie rozczaruje zarówno amatorów leniuchowania na plaży, jak i miłośników aktywnego wypoczynku. Tych pierwszych zapraszamy na wspaniałe plaże piaszczyste Iliakti, Kanakia, Peristeria i Moulki. Tych drugich z kolei zachęcamy do poznania historii wyspy oraz odkrycia znajdujących się tu zabytków, tj. konwent Dziewicy Faneromenii. NOVASOL oferuje doskonale wyposażone domy wakacyjne, często z basenami oraz prywatną działką. Dom wakacyjny na Salaminie to doskonały początek Państwa wakacji.

Salamina

Wakacje z historią w tle

Nazwa wyspy pochodzi od imienia nimfy Salaminy, która była matką pierwszego króla wyspy. Według innego źródła oznacza dosłownie „miejsce pośród słonej wody”. Pierwszymi mieszkańcami Salaminy byli Fenicjanie. W 612 r. p.n.e. wyspa została podbita przez armię ateńską.Według zapisów na Salaminie znajdował się wówczas rynek oraz świątynie Aiakosa, Artemidy i Dionizosa. Na wyspie przyszli na świat m.in. mityczny bohater Ajaks oraz poeta Eurypides. Jednak najbardziej znane wydarzenie tzw. bitwa pod Salaminą miało tu miejsce w 480 r.p.n.e., kiedy to w cieśninie między Salaminą i Pireusem obyła się bitwa z Persami, którzy przegrali. W 1899 roku odnaleziono tu tablicę rachunkową, z której najprawdopodobniej korzystali Babilończycy. Na wyspę można dopłynąć promem z Peramy oraz Megary. Do najważniejszych zabytków można z pewnością zaliczyć monastyr św. Mikołaja Cytrynowego. Salamina jest popularnym celem wakacji, wybieranym często przez mieszkańców Aten i Pireusu. W szczycie sezonu na wyspie przebywa nawet 300 000 osób, podczas, gdy na stałe mieszka tu nie więcej niż 31 000. Dysponująca dobrą infrastrukturą turystyczną Salamina jest doskonałą destynacją na wakacje na Wyspach Sarońskich.

Salamina

Najważniejsze miasta

W zatoce Salamina na turystów czekają bary kawiarnie oraz sklepy. Najwięcej sklepów i kawiarni znajduje się w miejscowości Agios Nikolaos. Na wyspie jest wiele miast wartych odwiedzenia, doskonałych na urlop w Grecji.

  • Paloukia – położona w północno – wschodniej części wyspy. Cumują tu promy, łodzie patrolowe policji oraz statki rybackie. Większość turystów przypływających na wyspę dociera właśnie do portu w Poloukia.
  • Batsi – niwielka miejscowość na północy wyspy. Znajduje się ważna pod względem archeologicznym jaskinia. Najczęściej w Batsi wypoczywają Ateńczycy.
  • Aianteio – warto tu odwiedzić najstarszy na wyspie kościół św. Jana Kalyvitis z X wieku oraz klasztor św. Nokolasa z XVIII wieku.
  • Peristeria – mała miejscowość, gdzie odnajdą Państwo ciszę i spokój.
  • Vasilikata – znajduje się tu długa plaża piaszczysta z doskonałymi warunkami do pływania.
  • Kynosoura – niewielki półwysep we wschodniej części wyspy. Uznaje się, że znajduje się tu miejsce pochówku walczących w bitwie pod Salaminą. W pobliżu jest stocznia, gdzie naprawiane są statki, tankowce i kontenerowce.