Pistacjowa wyspa

Egina to grecka wyspa położona w archipelagu Wysp Sarońskich. Dzięki niwielkiej odległości do portu w Pireusie jest ona bardzo chętnie odwiedzana zarówno przez tuystów, jak i mieszkańców Aten. Na wyspę można dotrzeć wodolotem, podróż zajmuje ok. godziny. Można również dopłynąć promem, co zajmuje około półtora godziny. Nazwa Egina wzięła się od imienia córki Asoposa, Aiginy, która właśnie na tę wyspę została porwana przez Zeusa. Egina to wspaniałe miejsce na wypoczynek zarówno, jeżeli planują Państwo wypoczywać na plaży, jak również jeżeli są Państwo zainteresowani zwiedzaniem zabytków i poznawaniem historii. Amatorów kąpieli słonecznych zapraszamy na popularną plażę Aghia Marina. Wyspa słynie z pistacji, które są tutaj najpyszniejsze. Dom wakacyjny na Eginie da Państwu możliwość poznania całej wyspy, spotkania przyjaznych mieszkańców.

Aigina

Historia wyspy

Według mitologii, ze związku Zeusa i nimfy Aiginy narodził się Ajakos, który został królem na wyspie. Jego wnukiem był Achilles. Badania archeologiczne wskazują, iż wyspa była zamieszkana już w okresie neolitu. Ciekawostką jest, że to właśnie na wyspie Egina zapoczątkowano produkcję monet. W roku 459 p.n.e. Egina została zaatakowana przez Ateńczyków, którzy przejęli władzę nad wyspą. Wyspa słynie z uprawianych tu winogrom, fig, migdałów oraz oliwek. Doskonałym prezentem z wakacji na Eginie będzie wytwarzana tu ceramika. Jeżeli spędzają Państwo wakacje na Wyspach Sarońskich, Egina jest obowiązkowym punktem do odwiedzenia. Co roku odbywa się tu wiele imprez kulturalnych, tj. festiwale, koncerty i wystawy. Najważniejszym miastem jest Egina, położona w północno – zachodniej części wyspy. To właśnie z mieście Egina powstała słynna powieść Grek Zorba Nokosa Kazandzakisa. Spędzająć wakacje na wyspie Egina zachęcamy do odwiedzenia uroczego portu, wspaniałego Muzeum Archeologicznego oraz wzgórza Kolona. Egina to doskonała destynacja zarówno dla rodzin z dziećmi jak podróżujących razem znajomych. Tutaj każdy znajdzie dobre warunki do wypoczynku z dala od hałasu wielkiego miasta. Zapraszamy do odwiedzenia Eginy.

Aigina

Warte odwiedzenia

  • Wzgórze Kolony – w dawnych czasach na szczycie wzgórza stała świątynia Apolla. Obecnie pozostały po niej tylko ruiny. Obecnie są tutaj prowadzone badania archeologiczne, podczas których odkryto m.in. fragment mozaiki z VII w. będącej wejściem do synagogi.
  • Muzeum Archeologiczne – to najstarsze tego typu muzeum w Grecji. Powstało w 1829 roku. Można tu podziwiać wspaniałą ceramikę, wielkie pitosy oraz inne esponaty, pokazujące bogatą historię Eginy.
  • Klasztor św. Nektariosa - założyciel zakonu urodził się w Tracji w biednej rodzinie. Od najmłodszych lat ciężko pracował. Wyjechał do Istambułu, gdzie znalazł pracę w branży tytoniowej. Nauczył się pisać i czytać, dzięki czemu został nauczycielem. Jednak jak 30- latek odczuł powołanie i wstąpił do zakonu. Zmarł w 1920 roku. Został kanonizowany w 1961 roku. Każdego roku do klasztoru przybywa wielu turystów, aby oddać cześć cudotwórcy i prosić go o pomoc. Urlop w Grecji zaczyna się na wyspie Egina. Nie czekajcie Państwo ani chwili dłużej, już teraz zarezerwujcie dom wakacyjny na wakacje marzeń!