Aktywny wypoczynek i atrakcje na wyspach greckich

Bogaty wybór atrakcji na indywidualne wakacje na greckich wyspach

Z uwagi na przepiękne plaże i zatoki, wyspy greckie są częstym miejscem spędzania urlopu. Również zdała od plaży można wiele odkryć i przeżyć. Dokonaliśmy już wyboru najważnieszych atrakcji, by urlop na greckich wyspach można było zorganizować ciekawie i różnorodnie. O innych zabytkach greckich wysp dowiedzieć się można z opisów poszczególnych regionów.

Wyspy greckie

Aleja Lwów w Delos

Domy wakacyjne na greckich wyspach to doskonała baza wypadowa na Państwa wycieczki

Sanktuarium Apollina położone jest na wyspie Delos, której całkowita powierzchnia ma zaledwie 3,5 km². Zachowały się ruiny monumentalnej bramy, kilka świątyń Apollina i dom naksyjczyków, które są absolutnie godne zobaczenia. W tzw. Alei Lwów stoi jeszcze pięć z pierwotnie dziewięciu marmurowych lwów - to niesamowity widok.

 

Paléa Pýli na Kos

Na północnym krańcu gór znajdują się ruiny opuszczonej wioski Paléa Pýli. Leżała osłonięta na dosyć dużym obszarze powyżej morza, skąd jednak nie była widoczna. Jedne z pierwszych budowli, bizantyjski zamek i kościół pochodzą z XI wieku. Do zwiedzania dostępne są jeszcze cztery inne kościoły.

Wyspy greckie

Achíllion na Korfu

Mały zameczek zbudowany przez austriacką cesarzową Elżbietę, znaną również pod imieniem Sisi, wznosi się do dzisiaj nad wschodnim wybrzeżem Korfu. Zamek otoczony jest wspaniałym parkiem z licznymi rzeźbami i przyciąga wielu zwiedzających. Cesarzowa korzystała z niego jako miejsca letniego wypoczynku. Po jej śmierci cesarz niemiecki Wilhelm kupił posiadłość i spędzał tutaj regularnie Święta Wielkanocne. Zamek jest otwarty przez cały rok dla zwiedzających.

 

Muzeum Archeologiczne na Korfu

W Muzeum Archeologicznym na Korfu wystawione są przede wszystkim znaleziska z antycznego miasta Kérkyra, między innymi pozostałości po dwóch ścianach szczytowych świątyni, które wyraźnie pokazują rozwój sztuki greckiej. Zobaczyć można również inne historyczne dzieła sztuki. Muzeum otwarte jest przez cały rok (w poniedziałki zamknięte dla zwiedzających).

Wyspy greckie

Angelókastro na Korfu

Zamek Anioła, bo tak można przetłumaczyć jego nazwę, często ratował życie mieszkańcom północej części Korfu. Niedaleko od Lákones, wysoko nad wybrzeżem, na stromo opadającej skale znajdują się ruiny kompleksu fortyfikacji. Do zamku dotrzeć można piechotą a nagrodą jest zapierający dech w piersiach widok.

 

Muzeum Bizantyjskie na Korfu

Muzeum Bizantyjskie znajduje się w kościele Panagía Antivuniótissa, gdzie wystawionych jest ponad 100 wartościowych ikon z XV do XVIII wieku. Ikony pochodzą z różnych kościołów i każda ma swoją historię. Muzeum otwarte jest przez cały rok ( w poniedziałki zamknięte).

Wyspy greckie

Muzeum Archeologiczne na Krecie

Muzeum mieści się w byłym tureckim więzieniu. Zobaczyć można eksponaty z różnych epok, w tym przedmioty pochodzące pierwotnie z Egiptu, jak również rzymskie figury z brązu. Wiele z wystawionych przedmiotów odkopano w czasie prowadzenia prac archologicznych. Muzeum otwarte jest przez cały rok (w poniedziałki zamknięte).

 

Knossós / Kreta

Żaden inny pałac kultury minojskiej nie opowie nam tyle co pałac w Knossos. Zawdzięczamy to przede wszystkim archeologowi sir Arthurowi Evansowi, który prowadził tutaj ponad czterdzieści lat badania archeologiczne. Kompleks istniał najprawdopodobniej w latach 2000 do 1450 p.n.e.. W pałacu było około 1.400 pomieszczeń. Centralnym miejscem był dziedziniec o wymiarach 50 x 30 m. W Knossos żyło około 10.000 mieszkańców. Zespół pałacowy trzeba koniecznie zobaczyć spędzając wakacje w Grecji. Jest on przez cały rok otwarty.