Kultura i festiwale w Grecji

Grecy są szczególnie dumni ze swoich kulturalnych wydarzeń i pozostają im wierni. Tradycja, religia, muzyka, język, jedzenie i wina są najważniejszymi cechami greckiej kultury i dlatego należy się z nimi zapoznać pod wizyty w tym pięknym kraju. Większość tradycji i festiwali, które są obecnie obchodzone, ma podłoże religijne.

Zaręczyny

W Grecji zwyczajem jest zaręczanie się przed ślubem. Mężczyzna musi poprosić o rękę kobiety, jej ojca.

Zwyczaj weselny

W niektórych regionach Grecji, narzeczona otrzymuje od swojej matki, babki i ciotek posag, w skład którego wchodzą ręcznie haftowana pościel i ręczniki. Ojciec narzeczonej w prezencie ślubnym dla córki i zięcia daje wyposażony dom. Obecnie zwyczaj ten nie jest praktykowany w Atenach i innych dużych miastach.

Grecja

Imieniny

W Grecji imieniny są ważniejsze niż urodziny. Większość greckich imion wywodzi się od religijnych świętych. Tradycja została zachowana do dzisiaj w całej Grecji: każdy, kto ma imię od kościelnego świętego, obchodzi w tym dniu swoje imieniny.

Karnawał

W Grecji karnawał nazywa się Apokries i jest świętowany przez trzy tygodnie. Rozpoczyna się w niedzielę i jego koniec jest w tzw. czysty poniedziałek (Kathari Deftera).

Wielkanoc

Wielkanoc to najważniejsze święto Grecji, ważniejsze od Bożego Narodzenia. Kobiety malują jajka na czerwono, rodzice chrzestni kupują dzieciom nowe buty, ubrania i świece, w wioskach fasady budynków i ulice pomalowane są na biało.