Atrakcje w części lądowej Grecji

Propozycje spędzenia czasu wolnego na greckim stałym lądzie

Grecja Kontynentalna oferuje bogactwo antycznych i historycznych zabytków. Wybór miejsc jest prawie nieograniczony. Aby ułatwić Państwu wybór najciekawszych miejsc do odwiedzenia, NOVASOL zebrała kilka atrakcji greckiej kultury i historii. Jesteśmy pewni, iż wakacje w domu wakacyjnym Novasol okażą się wspaniałym i niezapomnianym przeżyciem:

  • Święta Góra Athos. Na Półwyspie Chalkidikí w centralnej Macedonii znajduje się ta autonomiczna, prawosławna republika klasztorna, która jest pod władzą Grecji. Mieszka tutaj 2.000 mnichów, których liczba po raz pierwszy od lat 80- tych wzrosła. Każdy ze znajdujących się tu 20 klasztorów jest autonomiczny, wśród nich są małe klasztory, wsie zakonne i osady. Wejście na świętą Górę dozwolone jest wyłącznie mężczyznom w religijnych sprawach.
  • Świątynia Apolla w Bassaj. Świątynia Apolla w Bassaj została zbudowana najprawdopodobniej między 450 i 420 r. p. Chr. przez mieszkańców Phigaleias na cześć Boga Apolla Epikourios, który według legend uratował przed zgubą ludność podczas peloponeskiej wojny. Kompleks jest całkiem dobrze zachowany, znajduje się z nim 39 kolumn, świątynia była prawie całkowicie zniszczona i znów odbudowana. Obecnie świątynia wpisana jest na listę światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
  • Vergina / Aigai. Te wykopaliska w Verina ukazują pozostałości antycznego miasta Aigai, ówczesnej stolicy Królestwa Macedonii. Można tu znaleźć liczne pozostałości świątyń, jak i teatru, a również pozostałości pałacu. Pochodził on najprawdopodobniej z 4. w. p. Chr. Ponadto podczas wykopalisk odkryto pozostałości kurhanów z 300 grobami z 11.-9. w. p. Chr. oraz pozostałości osiedla. Kurhany zostały częściowo zaliczone do światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Grecja Kontynentalna zaprasza

  • Delfy. Kto nie słyszał o wyroczni z Delf? Ale co właściwie kryje się za tym? Delfy były miastem w antycznej Grecji, na północ od Zatoki Korynckiej (w dzisiejszej Grecji środkowej) – miasto to było uważane przez ówczesnych ludzi za centrum świata. Z Delfami związana jest legenda o bogini ziemi Gai. Wyrocznia z Delf była poświęcona Apollowi, jej medium była Pytia – jedyna kobieta, która mogła wejść do świątyni. Do wyroczni zwracano się przede wszystkim podczas podejmowania ważnych decyzji, tj. wojny – z tego powodu miała ona duży wpływ na ówczesną politykę. Wykopaliska w Delfach wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
  • Saloniki. W Salonikach, w stolicy centralnej Macedonii żyje dzisiaj około 360.000 mieszkańców, a w okolicznych terenach prawie dwa razy tyle. Saloniki są drugim co do wielkości miastem w Grecji. W tym nowoczesnym mieście znajduje się uniwersytet, port, przemysł oraz odbywają się przeróżne targi. Symbolem miasta jest Biała Wieża (Lefkós Pýrgos). Kościoły miasta wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Saloniki są znane wielu ludziom, gdyż już w Biblii znaleźć można wzmianki o tym mieście. Wakacje w Grecji to świetna okazja na poznanie tajemnic tego niesamowitego portu.
  • Klasztor Dafni. Na przedmieściach Aten, w Dafni, położony jest ten klasztor z 11. w, zaliczany jest on do najważniejszych budynków sakralnych swojej epoki. Wcześniej, w 5. wieku stał tutaj wczesnochrześcijański klasztor, który jednak został zastąpiony przez obecny klasztor. Podczas panowanie Franków klasztor był podporządkowany Zakonowi Cystersów, natomiast od połowy 15. w mieszkali tu prawosławni mnisi. Od 1990 roku klasztor jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. 
  • Mykeny były jednym z najważniejszych miast Grecji. Podczas wykopalisk znaleziono pozostałości mykeńskiego górnego miasta, cyklopowe wały i bramy lwów. Brama pochodzi prawdopodobnie z 1250 r. p. Chr. Podczas wykopalisk odkryto również stare groby. Najstarsze z tych grobów datowane są na 16. w. p. Chr. Z pałacu niestety nie zachowało się dużo. Wykopaliska w Mykenach miały duży wkład w poznanie kultury mykeńskiej.