Aktywny wypoczynek i atrakcje w Grecji

Propozycje spędzenia czasu wolnego w Grecji

Prawie żaden kraj w Europie, a nawet na całym świecie, nie ma tylu antycznych i historycznych zabytków, co Grecja. Nie jest możliwe, aby wszystkie te zabytki wymienić, a tym bardziej opisać. Wybraliśmy dla Was kilka bardziej znanych zabytków, tak, aby jeszcze przed wyjazdem do tego pięknego kraju, abyście byli przygotowani na jego różnorodność. W niższych regionach Grecji znajdą Państwo warte obejrzenia budowle, ciekawe imprezy, interesujące możliwości spędzenia czasu wolnego.

Grecja

Ateny

W żadnym innym mieście na świecie nie spotkacie dwóch tak różnych światów, występujących jeden obok drugiego, jak w Atenach – mieście nazwanym na cześć bogini mądrości Ateny. Tutaj antyczni bogowie i mity, są w dalszym ciągu żywe. Jeżeli już wcześniej spędzaliście wakacje w Grecji, w okolicy Aten, mogliście odnieść wrażenie, że miasto to jest głośne, brudne i chaotyczne. Obecnie, jednak, infrastruktura miejska została polepszona, przede wszystkim ze względu na igrzyska olimpijskie, które odbywały się tu w roku 2004. W Atenach jest wiele interesujących miejsc do odkrycia. Budowle takie jak Akropol i klasztor Daphni już od dawna znajdują się na liście światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Ale Ateny są również nowoczesne, jak każde inne duże miasto w Europie: są tutaj świetne warunki zakupowe, urocze kawiarnie i tawerny. Zapraszamy do odkrycia Aten!

 

Akropol w Atenach

Mówiąc o Akropolu, na myśl przychodzi Akropol w Atenach. Akropol to w rzeczywistości nic innego, jak twierdza w wysoko położonej części miasta. Wiele miast w Grecji posiada Akropol. Ateński Akropol jest z całą pewnością najbardziej znany z nich. Na płaskiej powierzchni, położonej na wysokości ok. 150 m skale pośród Aten imponująca twierdza pełni straż nad miastem, które zaliczane jest do zabytków światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

Grecja

Epidaurus – drugi najbardziej znany zabytek

Niedaleko od Aten, w Epidaurus, znaleźć można dwa bardzo znane zabytki: znany amfiteatr i świątynię Asklepiosa. Bezpośrednio ponad Epidaurus rozciągają się góry Arahneo - Arachnaion, jak były one nazywane już w Agamemnonie przez Äschylosa. Tam położony na zielonym zboczu wzgórza, jest teatr Epidaurus. Ten najbardziej znany i najlepiej zachowany antyczny teatr zbudowany został w 3. w.p.Chr. z wapienia. Może on pomieścić 14.000 widzów, obok pięknego położenia znany jest z bardzo dobrej akustyki. Nawet na najwyższych stopniach, na wysokości 22 m, wyraźnie słychać każde wypowiadane na scenie słowo. W lecie odbywa się tu Festiwal Epidaurusa. Drugą atrakcją jest świątynia Asklepiosa, Boga sztuki lekarskiej. Od 6. w.p.Ch. świątynia służyła, jako szpital, w którym ludzie leczeni byli za pomocą oczyszczających rytuałów. Budynek jest bardzo dobrze zachowany, obecnie można zwiedzać wiele pomieszczeń kompleksu, np. sypialnie, pomieszczenia gościnne i wieżę Asklepiosa.

 

Olimp

Olimp to nie tylko pojedyńcza góra, jak często przypuszczamy. To najwyższa góra Grecji. Olimp znajduje się na Półwyspie Peloponez. Jego najwyższy szczyt to Mytikas o wysokości 2.917 m. Dostać się na niego można całkiem łatwo, ze szczytu Skala (2.866 m) należy wspinać się przez grań Kakoskala. Flora i Fauna tych gór jest szczególna a geologiczne formacje wprost bajeczne. Od roku 1938 Olimp znajduje się pod ochroną.

Grecja

Kanał Koryncki

To długi na sześć kilometrów morski szlak między Zatoką Koryncką a Zatoką Sarońską. Widok Kanału Korynckiego, zwłaszcza widziany z mostu ponad kanałem, robi niesamowite wrażenie. Patrzy się tutaj w głąb kanionu z gładkich, stromych skał, które schodzą na głębokość 76 m. rozmiary kanału są, jak dla dzisiejszych statków za małe. Niemniej jednak zachęcamy Was do odbycia rejsu statkiem wycieczkowym.

Grecja

Najsłynniejszy wrak w Grecji

W opuszczonej zatoczce na jońskiej wyspie Zakynthos znajduje się najsłynniejszy w Grecji wrak. Do zatoczki dostać można się wyłącznie drogą morską, ponieważ ściany skalne osiągają tu wysokość nawet 200 m. przed zatonięciem statek załadowany był kontrabandą. Podczas burzy statek zaczął się palić. Jego wrak do tej pory leży w zatoce.

 

Termy Embros na wyspie Kos

Niedaleko od miasta Kos oddalone są termy Embros, naturalne źródło o temperaturze ok. 80 stopni Celsjusza. Źródło wypływa w górach i wpływa do morza. W termach można się kąpać, z czego korzysta wielu odwiedzających. Źródła termalne pomagają w wyleczeniu chorób stawów i reumatyzmu.