Atrakcje w Nicei

Warte zobaczenia w Nicei i okolicach

Największe miasto portowe (340.000 mieszkańców) położone w urokliwym miejscu – pomiędzy górami, a morzem - miasto Baie des Anges położone jest w wyjątkowym miejscu, ponieważ otaczają je wzgórza, tworząc półkole. Już w IV wieku p.n.e. Grecy rozpoczęli tutaj handel i utworzyli akropol na skałach nad dzisiejszą promenadą. Dziś ten region stał się strefą rekreacyjną i jest uwielbiany przez turystów z różnych zakątków świata, ze względu na swój łagodny klimat, gdzie nawet w zimie temperatury są bardzo przyjemne. Południowa część, to idealne miejsce na udane wakacje we Francji.

 

Spokój i postęp

W Nicei bardzo dumnie obchodzi się karnawał. Jest to elegancka impreza bardzo blisko ludzi, a zarazem łączona jest ze świętowaniem Belle-Epoque-Grandezza, okresu spokoju i postępu w Europie, bezproblemowym życiem kulturalnym. Stare miasto w Nicei zachowało swój dawny, niepowtarzalny włoski styl. Możecie Państwo odkryć piąte co do wielkości miasto Francji rezerwując domy wakacyjne na Lazurowym Wybrzeżu lub apartamenty w głębi lądu.

Nicea

Stare miasto - Nicea

Zaraz za Etats-Unis (kontynuacja promenady angielskiej) w kierunku wzgórza, rozciąga się stare miasto w kształcie trójkąta. Liczne pasaże z arkadami prowadzą do eleganckich miejsc takich jak m.in. Cours Saleya, gdzie znajduje się wiele kawiarni, sklepów z pamiątkami oraz codziennymi targami, na których można zakupić świeże owoce i warzywa, a także różne rodzaje kwiatów. Idąc wzdłuż krętych uliczek można dojść do katedry Sainte-Réparate, która dominuje w urokliwym miejscu, jakim jest plac Rosetti. W jednym skoncentrowanym kwartale rzemieślniczym rozwija się dziś wiele sklepów z typowo nicejskimi specjałami. Na ulicy Rue Droite w pałacu Lascaris z XVII wieku powstało muzeum sztuki barokowej (antyczne meble, ceramika, dawna farmacja). Równie wartym odwiedzenia jest kościół św. Augustina (zbudowany w 1670 roku).

 

Colline du Château

Jako pierwsi zasiedlili to miejsce celto – ligurianie, po których z kolei ziemie przejęli Grecy z dzisiejszej Marsylii. W XII wieku książę Prowansji wybudował tu na wzgórzu swój zamek. Można stąd nacieszyć się widokiem na morze, promenadę angielską na zachodzie, porty z kolorowymi domkami na wschodzie. W drodze powrotnej można udać się nad wybrzeże schodami lub wyciągiem.

Nicea

Promenada des Arts

W północnej części starego miasta bulwar Jean-Jaurès łączy się z promenadą des Arts, gdzie przeważają budynki współczesnej architektury. Przy udziale Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstał tu jego budynek ośmioboczny, na kształt korony. Kolekcja muzeum to zbiór prac współczesnych artystów z Francji, a także z Ameryki. Z dachu budynki można zobaczyć całą panoramę Nicei.

 

Cimiez

Na wzgórzu Cimiez cesarz August XIV założył miasto Cemenelum, które było stolicą regionu alpejskiego do IV wieku. Po środku dzisiejszej dzielnicy mieszkalnej znajduje się rozległy park z ruin starożytnego miasta. W cieniu drzew oliwnych, za muzeum, można dotrzeć do dawnego klasztoru, gdzie do dziś mieszkają francuscy mnisi. Klasztorny kościół Notre-Dame-de-Cimiez posiada trzy piękne ołtarze znanego nicejskiego malarza z XV wieku (Louis Bréa).

Nicea

Corniches

Ok. 30 km od Nicei w stronę Menton znajdują się malownicze drogi Corniches. Miasta i wsie położone w tym obszarze zbudowane są na wielu poziomach, połączone schodami. Wysoko nad wybrzeżem ujrzeć można zapierający dech w piersiach widok. Spędzając urlop nad Morzem Śródziemnym dają sobie Państwo możliwość odwiedzenia tych spektakularnych miejsc. Domy i apartamenty wakacyjne NOVASOL znajdują się w dogodnej odległości od oferowanych atrakcji i zabytków regionu, więc warto już dziś pomyśleć o wypoczynku nad Lazurowym Wybrzeżem we Francji.