Delektuj się smakiem wina w zaciszu własnego domu wakacyjnego

Wina z Francji należą od stuleci do światowej czołówki i nierzadko zapisały się w historii. Francja jak żaden inny kraj, gdzie uprawia się winorośl, zrozumiała jak połączyć wino z całym dorobkiem kulturowym i stworzyć z tego kulinrne dzieło sztuki. Do dnia dzisiejszego wina francuskie są wzorem do naśladowania dla właścicieli winnic na całym świecie. Zróżnicowany klimat, jak również różnorodne gleby sprawiają, że oferta win jest tutaj bardzo bogata, od lekkiego, białego wina z doliny Loary, aż po ciężkie czerwone wina z Midi. Od dłuższego czasu wina z Bordeaux i Burgundii należą do najlepszych na karcie win. Również Szampania zyskała sławę dzięki swoim winom musującym. Tutaj obowiązuje maksyma: często podrabiany, lecz niedoścignięty. Ten trunek jest dla znawców jedyny w swoim rodzaju. Tą wyjątkowość potwierdzają takie nazwy jak: Mouton-Rothschild , Krug lub Chambertin. Oprócz hitów exportowych, wina produkuje się w wielu regionach kraju i są znane tylko tam. W Nicei koniecznie powinno się spróbować białe wina Bellet lub wina musujące Limoux. Butelka dobrego wina gwarantuje w każdym razie miły wieczór w domu wakacyjnym we Francji i może być miłą pamiątką lub upominkiem z wakacji.

Winnice we Francji

Bogata historia

Najstarszymi winnicami może pochwalić się Prowansja, gdzie uprawa winorośli jest nieodzownym elementem życia od kiedy w 600 r. p. n. e. greccy handlarze pojawili się na ziemiach dzisiejszej Marsylii ze szczepkami tej rośliny. Dziś we Francji znajduje się ok. 750,000 hektarów upraw, co stanowi 8 % wszystkich upraw rolnych i produkowana jest tu ok. 1/5 wszystkich win na świecie. Najbardziej znane z wyszukanych smaków win są Bordeaux, Burgundia, Champagne (Szampania), Loary i Rodan (Rhone). Region Midi (Langwedocja, Roussillon) jest natomiast największy – stąd pochodzi ok. 40 % wszystkich win francuskiej produkcji. Tutaj można poznać kulturę produkcji i picia wina, więc zarezerwujcie już dziś obiekt na wakacje we Francji z NOVASOL!

Winnice we Francji

Skarbnica wiedzy o winach

Szampanem można nazwać jedynie wino musujące, produkowane zgodnie z dawną recepturą w regionie Szampanii (Champagne). W regionach winiarskich można wiele dowiedzieć się w Biurach Informacji Turystycznej, gdzie w danym miejscu organizowane są dla przyjezdnych wizytacje winnic. Podczas odwiedzin można przespacerować się po uprawach i oczywiście spróbować kilku gatunków win. Czy wzbudziliśmy Państwa zainteresowanie? Chcą się Państwo dowiedzieć więcej o wiodących w świecie produktach winiarskich? Nic prostszego - wystarczy już dziś zarezerwować klimatyczne i przytulne domy wakacyjne we Francji w jednym ze znanych regionów i poczuć atmosferę oraz pasję ludzi, którzy produkują ten znakomity trunek.

Winnice we Francji

Wina wysokiej jakości

Większość obszarów uprawiających winnice ma przyznaną co najmniej jedno oznaczenie, np. „Appellation d‘ Origine Protegée” (AOP) – co oznacza w wolnym tłumaczeniu sprawdzone miejsce uprawy. Kolejnym oznaczeniem jest „Institut National de l‘ Origine et de la Qualité” (INAO) przyznawany przez Instytut Jakości. Obecnie przyznanych jest ok. 400 odznaczeń, co daje ponad 50% całkowitej produkcji. AOP daje gwarancję pochodzenia oraz sposobu uprawy, a także odmiany i wielkości produkcji. Wina, które nie spełniają standardów AOP noszą oznaczenie VDQS (Vin Délimité de Qualité Supérieure), co oznacza, że trunek uzyskiwany jest niższym kosztem, przez co nie są produktem wysokiej klasy. Francuska filozofia uprawy winorośli różni się od wielu innych na świecie. Bardzo ważnym jest miejsce, w którym uprawa jest wykonywana, rodzaj gleby i nawodnienie – co ma wpływ na jakość uzyskanego później napoju. Ludzie bardzo cenią sobie te wartości i dokładają wszelkich starań, aby ich wino było jak najlepsze i cieszyło podniebienia klientów. Wynajmując domy i apartamenty NOVASOL wakacyjne dają sobie Państwo szansę na odwiedzenie i poznanie kulis powstawania jednego z najbardziej znanych i lubianych przez ludzi na całym świecie lekkiego napoju z zawartością alkoholu.

Winnice we Francji

Wiedziałeś, że...

  • ... ponad pół miliona ludzi we Francji uprawia winorośl do produkcji wina?
  • ... winorośl we Francji uprawia się na obszarze 5 milionów hektarów?
  • ... spożycie wina we Francji w roku 1954 osiągnęło ponad 140 litórw na mieszkańca ( dzisiaj to tylko 67 litrów)?
  • ... ustawy regulujące jakość produkcji wina we Francji należą do najsurowszych na świecie?
  • ... na 50% powierzchni uprawy rośnie winorośl z której produkuje się proste wina lecz bardzo dobre wina stołowe?

Winnice we Francji

Wakacje we Francji

Czeka tu na Państwa miła atmosfera, niezapomniane widoki, wiele wartych odwiedzenia znanych budowli starożytnych oraz bogactwo sztuki i kultury. Pozwólcie sobie na odrobinę wytchnienia, a zarazem luksusu spędzając urlop w kraju miłości i wyszukanych smaków. Zachęcamy do rezerwacji domów wakacyjnych we Francji, które są wymarzonym miejscem wypadowym do tych wszystkich dóbr oferowanych przez lokalnych przedsiębiorców. Obiekty można rezerwować nawet na 9 miesięcy przed planowaną datą wypoczynku, więc warto już dziś zaplanować podróż do Francji, aby sprawdzić i poczuć wszystkie zalety tego miejsca. Niech oczaruje Was piękno Francji.