Atrakcje Zelandii

Odkrywanie Zelandii

Rezerwacja obiektu z oferty "noclegi Dania",dają wam możliwość poznania ciekawej historii oraz miejsc tego kraju. Najlepszą lokalizacją do tego będzie Zelandia – największa duńska wyspa. Niesamowita linia brzegowa, liczne lasy oraz miasta, w tym stolica – Kopenhaga. I to właśnie od niej powinniście zacząć wycieczkę po historii i architekturze.

Zelandia

Kopenhaga

Dzięki długiej i burzliwej historii, Kopenhaga jest miastem, którego nie da się zwiedzić dobrze podczas weekendowego wypadu. Warto zarezerwować sobie kilka dni na spacery urokliwymi uliczkami, pełnymi zabytków i monumentalnych budowli. Spędzając urlop w Kopenhadze, warto zwrócić uwagę na:

  • liczne kościoły, ze szczególnym uwzględnieniem Katedry Marii Panny (luterański kościół z 1209 roku), charakterystycznego Kościoła zamkowego w Christianborguoraz Kościoła św. Mikołaja z długą, strzelistą wieżą
  • Pałac Amalienborg – siedziba króla Danii, która składa się z czterech pałaców i ogromnego dziedzińca. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się tu tradycyjna, codzienna zmiana warty honorowej. Podczas wędrówki po salach pałacowych, koniecznie odwiedźcie muzeum poświęcone obecnie panującej dynastii glucksburskiej.
  • Zamek Królewski Christianborg, który obecnie jest siedzibą parlamentu. Twierdza znajduje się na wyspie Slotsholmen, a dostać się na nią można jednym z dziewięciu, zabytkowych mostów. Wokół zamku znajduje się mnóstwo muzeów (m.in. Królewskich Stajen i Powozów), zbrojownia i budynek giełdy duńskiej.
  • liczne muzea, zarówno te z ogromna ekspozycją, jak i małe kameralne. Z każdego z nich, wyniesiecie cenne lekcje historii, a także dobry humor.

Pośród ulic i uliczek, znajdziecie całe mnóstwo oryginalnych fontann oraz rzeźb i pomników. Obowiązkowo należy uwiecznić na zdjęciu słynny pomnik Małej Syrenki, która jest symbolem miasta.

 

Atrakcje dla całej rodziny

Wiosną i latem mniejsze sklepy spożywcze są otwarte w prawie wszystkich regionach z domami wakacyjnymi, ale poza sezonem i na większe zakupy w północnozachodniej Zelandii należy jechać do Nykøbing Sj., Asnæs Holbæk i Kalundborg. W zachodniej Zelandii na większe zakupy najlepiej wybrać się do Kalundborg, Korsør i Slagelse. W Nykøbing Sjælland można zrobić zakupy na deptaku, a w Asnæs jest zadaszone centrum handlowe, w którym znajduje się przeszło 35 sklepów.

Zelandia

Wyspa pełna atrakcji

Wymieniliśmy dopiero jedno miasto, a przecież na wyspie pełno jest rozlicznych atrakcji.

  • RoskildeNiecałe 40 minut od stolicy, położona jest miejscowość Roskilde. Miasto położone jest nad malowniczym fiordem Roskilde, a znaleźć w nim można Muzeum Łodzi Wikingów oraz Katedrę gotycką z XI wieku. Roskilde słynie przede wszystkim z jednego z największych w Europie festiwalu muzycznego, który odbywa się na przełomie czerwca i lipca. Co roku tysiące melomanów przybywa tu, aby na dziewięciu scenach posłuchać wykonawców różnych gatunków muzyki. Obowiązkowy punkt każdego fana muzyki.
  • Hillerod W północnej części wyspy, położone jest miasto Hillerod, nad malowniczym jeziorem Slotsso. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy, na których wznosi się Zamek Frederiksborg – renesansowa siedziba królów. Aktualnie, znajduje się tu Muzeum Narodowo-Historyczne, z bardzo bogatą ekspozycją na temat historii królów i królestwa. W mieście warto również odwiedzić Muzeum Pieniądza.
  • Helsingor Na północ od Hillerod, znajdziecie kolejna perełkę – miasto Helsingor. Helsingor, połączony jest promowo z bliźniaczym, szwedzkim miastem – Helsingborg. (rejs trwa ok. 20 minut). W samym Helsingorze, fani Szekspira z pewnością udadzą się do Zamku Kronborg. Potężna twierdza bowiem, była miejscem wydarzeń opisanych w Hamlecie. Warto zwiedzić także, Katedrę Św. Olafa i Klasztor Karmelitów. Miasto Helsingor, w centrum zachwyca średniowieczną, dobrze zachowaną zabudową z licznymi tawernami i sklepikami rękodzielniczymi.
  • NaestvedW południowej części Zelandii, warto zatrzymać się w Naestved, który jest elementem Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Nad miasteczkiem góruje Bazylika Św. Piotra, a piękna starówka zachęca do spacerów. Również piękną starówką może poszczycić się miasto Koge, w którym można pospacerować ulicami wśród szesnastowiecznych domów. wakacy››

Domy wakacyjne z naszej oferty, umiejscowione są zarówno w wymienionych miastach, jak i w spokojniejszych lokalizacjach. Nasze obiekty, mogą być świetną bazą wypadową po okolicznych miejscowościach, których opisać nie sposób, choćby z takiego powodu, że trzeba byłoby wymieniać każdy po kolei. Zelandia sprawi, że każdy miłośnik historii i kultury w Danii będzie usatysfakcjonowany, a kto wie, może sami odkryjecie atrakcyjne miejsca, których nie sposób znaleźć w przewodnikach.

Zelandia

Aktywny wypoczynek

Jednak, spędzając wakacje w Danii, nie każdy zainteresowany jest tylko zwiedzaniem. Miejscowi doskonale o tym wiedzą, dlatego też wyspa zapewnia pełno atrakcji dla aktywnych wczasowiczów. Na wybrzeżach Zelandii, znajdują się w pełni przygotowane plaże, zarówno piaszczyste jak i kamieniste. W centrum wsypy, znajduje się mnóstwo jezior, przy których również można plażować, jak i uprawiać sporty wodne czy wędkarstwo. Cała wyspa poprzecinana jest licznymi szlakami turystycznymi. Biegną one zarówno przez centrum wyspy – poprzez lasy, wzdłuż jezior i miast, a także wzdłuż wybrzeża, które składa się z licznych cypli, lagun i zatoczek. Wyspa jest również doskonałym miejscem dla rowerzystów i amatorów jazdy konnej. Z kolei miłośnicy rejsów, mogą przebierać z tysięcy ofert wycieczek morskich wzdłuż wyspy.

Krótko mówiąc – wakacje dla każdego.