Sprawdź co na Ciebie czeka w Jutlandii wschodniej

Wakacje w Danii, to świetna propozycja dla osób szukających czegość nowego. Reion, ten mało znany w Polsce, jest świetnie przygotowany i ma mnóstwo przygotowanych atrakcji dla turystów. W Jutlandii wschodniej znajdziecie mnóstwo ciekawych miast, z ich zabytkami i licznymi atrakcjami dla małych i dużych. Pomiędzy miejscowościami, znajduje sie niezliczona ilość plaż wszelkiego rodzaju, lasy, jeziora, romantyczne zatoczki i całe mnóstwo innych miejsc atrakcyjnych pod względem przyrodniczym i widokowym. Domy wakacyjne NOVASOL ulokowane są w różnych częściach Jutlandii, zarówno w większych osrodkach miejskich, jak i na uboczu wśród ciszy i zieleni. Nasze, całkowicie wyposażone apartamenty urlopowe, już czekają na Wasz przyjazd.

Jutlandia wschodnia

Ciekawe miasta i ich architektura

Podczas odwiedzin w Jutlandii wschodniej, warto udać się na wyprawę po jej miastach i miasteczkach. Odkryjecie w nich liczne muzea, w których poznać można historie tych ziem, a także poznacie miejscową architekturę i liczne atrakcje dla całej rodziny. Do najciekawszych miast należą:

  • Hobro - Urokliwe miasto o niskiej zabudowie, położone na końcu długiej zatoki Ajstrup. Miejscowość ma bardzo dobrze zachowaną, zabytkową starówkę, o czym przekonacie się podczas spacerów, pośród jej licznych, wąskich uliczek. Podczas odwiedzin, warto zwrócić uwagę na charakterystyczny biało-czerwony kościół z 1952 roku oraz muzeum historyczne, z bogatą ekspozycją pochodzącą z epoki wikingów. Rodziny z dziećmi na pewno frajdę znajdą w mini zoo, które mini jest tylko z nazwy. Znajdują się tu liczne gatunki zwierząt tj lamy, kury, owce, gronostaje czy papugi. Na wybiegi części zwierząt (np. małych kóz) można swobodnie wchodzić oraz skorzystać z dużego placu zabaw.
  • Randers - Miasto, które jest ważnym portem duński, mimo że leży nad rzeką. Jednak rzeka Gudena łączy się z fjordem Randers, dlatego została przystosowana do ruchu dużych statków – stąd miasto portowe. Podczas wakacji w Jutlandi wschodniej, warto zapoznać się z architekturą miasta, pochodzącą z różnych epok. Znajdziecie tu świetnie zachowane budynki ze średniowiecza, jak i z późniejszych epok. Podczas przechadzek po centrum warto zwrócić uwagę na kościół Św. Marcina z XV wieku, a taże zabytkową wieżę ciśnień, pochodzącą z początku XX wieku. W mieście znajdują się Muzeum sztuki, Muzeum Historii, a także Muzeum Elvisa Presleya,w budynku-kopii posiadłości z Memphis. Jednak największą atrakcją jest tropikalne zoo. To nowoczesny budynek, w którym pod trzema szklanymi kopułami znajdują się strefy flory i fauny z Azji, Ameryki Południowej oraz Afryki. Randers Tropical zoo jest świetną propozycją dla każdego.
  • Aarhus - Jedno z największych miast w Danii, a co za tym idzie pełne atrakcji i ciekawostek. W Aarhus znajdziecie liczne muzea: Muzeum Moesgard (muzeum poświęcone archeologii oraz etnografii), Kvindemuseet (poświęcone kobietom i ich wpływie na historię i kulturę), Muzeum okupacji (z wystawami poświęconymi czasom niemieckiej okupacji podczas II Wojny Światowej), Muzeum Straży pożarnej, Muzeum Historii Naturalnej, Steno Muzeum (połączone z planetarium). Znajduje się tu również ogromne Stare Miasto - skansen ukazujące rozwój Aarhus na przestrzeni wieków oraz Katedra Aarhus (z 1200 roku) – największa w Danii oraz Kościół Najświętszej Maryi Panny (z 1400 roku).

Jutlandia wschodnia

  • Vejle- Kolejne miasto, które położone jest w głębi fiordu, na jego końcu. Początki miasta siegają X wieku. Podobnie jak inne duńskie miasta, Vejle powstało na bazie zamku, który wcześniej stał w miejscu gdzie dziś jest centrum miasta. Od średniowecza Vejle było ważnym centrum kupieckim. Aktualnie nazywane jest „duńskim Manchesterem” ze względu na silnie rozbudowany przemysł tekstylny. Dzisiejsze Vejle jest bardzo zróżnicowane architektonicznie. Liczne zabytki i zabytkowe domy stoją tu obok nowoczesnych biurowców takich jak np. „Fala”. Fala to nowoczesne apartamenty w budynkach ze stali i szkła, postawionych w kształcie fali. W centrum miasta znajduje się zabytkowa starówka, która połączona jest z handlowymi uliczkami. Do najważniejszych zabytków należy gotycko-romański kościół St. Nicolai, który został wybudowany w XIII wieku. W środku obiektu znajduje się szklany sarkofag ze szczątkami kobiety sprzed V wieku p.n.e. Urlop w Jutlandii wschodniej, to również okazja odwiedzenia Muzeum Sztuki oraz Muzeum Historii Miasta.
  • Horsens - To miasto leżące na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego, co oznacza, że podczas zwiedzania miasta, zachwycicie sie wspaniałą architeturą i zabudową miasta. W Horsens znajduje sie również najszersza ulica w Danii oraz Muzeum Historyczne, Muzeum sztuki London oraz warty odwiedzenia- barokowy Pałac Lichtenbergów. W Horsens odbywają się liczne festiwale muzyczne i kulturalne tj. Średniowieczny festiwal (miasto staje się wielkim sredniowiecznym rykiem z całą masą atrakcji dla całych rodzin) czy Festiwal kryminału (poświęcony temu gatunkowi literackiemu), a także wiele innych – nie mniej ciekawych.

Wymienione zostały największe miasta regionu, ale zapewniamy Was, że wybierając produkt  "noclegi Dania", na pewno odkryjcie atrakcje i ciekawe miejsca, w innych miastach , miasteczkach, a nawet wsiach. Region ten jest bogaty w historię, która urzeknie niejedną osobę i zapewni udany wypoczynek oraz chęć powrotu.