Atrakcje w Jutlandii Północnej

Dla każdego coś atrakcyjnego

Wakacje w Danii to doskonała okazja na zapoznanie się z tutejszymi atrakcjami oraz bogatą historią. Na całym półwyspie znajdziecie mnóstwo zabytkowych i atrakcyjnych turystycznie miejscowości i urokliwych miasteczek. Region ten mało jest nam znany, a to wielka szkoda. Sami się przekonacie, że wakacje w północnej Jutlandii mogą być bardzo ciekawe i dostarczyć niezapomnianych wrażeń.

Jutlandia

Aalborg

Aalborg to największe miasto w północnej Jutlandii. Miejscowość jest położona nad malowniczym, i wąskim fiordzie Limfjord. Jest ważnym ośrodkiem historycznym i zabytkowym. Wizytując Aalborg, warto odwiedzić zamek Aalborghus z XVI wieku. Jego cechą charakterystyczną jest niejednorodna budowa i liczne dobudowy mieszkalne. Każdy władca duński zostawił tutaj swoją część budynku, co daje niesamowite wrażenie. W centrum warto zwrócić uwagę na liczne renesansowe kamienice, które w doskonałym stanie przetrwały do dziś. Interesujące jest również Muzeum Marynistyczne, w którym znajduje się w pełni funkcjonalny okręt podwodny Springeren oraz torpedowiec Sobjornen. Dla najmłodszych, ciekawą atrakcją będzie zoo, w którym jest prawie 1200 gatunków zwierząt. Starsza młodzież, z pewnością wybierze się na ulicę Jomfru Ane Gade. Jest to trakt, na którym znajdują się tylko bary, restauracje i tawerny. To właśnie tutaj odbywa się nocne życie miasta.

 

Wyspa Laeso

Bardzo ciekawy punkt wycieczkowy w północnej Danii to wyspa Laeso. Już sam rejs na tą wyspę dostarczy wrażeń. Wyspa jest niewielka i bardzo urokliwa. Znajdują się na niej typowe białe domy z dachami pokrytymi wodorostami. Drugą atrakcją turystyczną jest skansen, gdzie warzona jest sól. W XIV wieku wyspa była dużym centrum wydobycia soli, a dziś jest to największa atrakcja turystyczna wyspy.

Na wyspę wypływa się z portu Frederikshavn, w którym również warto spędzić kilka chwil. Warto udać się do kompleksu Bangsbo. W skład wchodzi muzeum regionalne, ogród botaniczny, fort i działo obronne z II wojny światowej i liczne zabytkowe budynki z XVI wieku. Przy ogrodzie znajduje się też park z swobodnie żyjącymi zwierzętami.

 

Hirsthals

Spędzając wakacje w północnej Danii, warto udać się do Hirtshals. Duże wrażenie robi port promowy i jachtowy. Najciekawsza atrakcja rodzinna, która sprawi mnóstwo frajdy dzieciom, to Oceanarium Morza Północnego. Znajduje się tu 13 dużych zbiorników oraz fokarium. W mieście warto odwiedzić muzeum ze schronami z II wś oraz rezerwat orłów, w których ochronę Duńczycy są bardzo zaangażowani. Z Hirtshals można udać się lokalną kolejką (kolejna atrakcja dla dzieci) do stolicy gminy – Hjorring. W mieście o bardzo bogatej historii, podziwiać można trzy kościoły z 1250 roku. Cechą charakterystyczną są tutaj rzeźby. Jest ich około 160, co stanowi największą ilość rzeźb na mieszkańca w Danii.

Wymienione zostały największe miejscowości regionu, co nie oznacza, że setki innych miasteczek i wsi nie mają nic do zaoferowania. Każde miasto ma swoją historię i swoje zabytki, na których wymienienie nie starczyłoby tekstu. Wybierając domy i mieszkania wakacyjne NOVASOL, będziecie sami mieć okazję na zapoznanie się z regionem. Podczas jednej wizyty nie da się zwiedzić całego regionu, jest on zbyt rozległy i urokliwy. Niemniej jednak pobyt na pewno będzie udany, chociażby ze względu na ciszę, spokój i nieśpieszny tryb życia mieszkańców. To idealne miejsce na „podładowanie baterii”. Miejsca docelowe - miasta i zabytki Jutlandii Północnej skłonią Was do niejednego powrotu w te malownicze rejony.

Jutlandia

Wakacje wśród natury

Oprócz miast i ich architektury, Jutlandia Północna ma do zaoferowania aktywny wypoczynek wśród przyrody. Liczne cieśniny i fiordy, wprost zachęcają do rejsów po zatoczkach i pośród tysięcy małych wysepek. W rejsy można wybrać się zorganizowaną grupą, można też wynająć małą łódź a nawet kajak. Piękne widoki na pewno na długo pozostaną w Waszej pamięci. Część lądowa z kolei jest doskonale przygotowana do pieszych wędrówek oraz rowerowych wycieczek. Dania słynie ze świetnie wyposażonych szlaków, które prowadzą przez niesamowite miejsca i miasteczka.

Odrębnym punktem jest ochrona przyrody. Rezerwując domy wakacyjne w Danii, znajdziecie dwie ciekawe lokalizacje związane z przyrodą i jej ochroną.

Wyspa Morso – duża wyspa położona w głębi lądu, w cieśnienie Limfjord. Oprócz wspaniałych widoków, ma do zaoferowania Jesperhus, czyli największy ogród botaniczny w północnej Europie. Ten rozłożony na 7 hektarach ogród podzielony jest na trzy części:

  • botaniczną – z roślinnością niespotykaną w tej części świata m.in. kaktusami. Część z roślin tworzy żywe pomniki znanych osób i miejsc.
  • zoologiczną – kompleks gigantycznych szklarni z tropikalną roślinnością i zwierzętami. Dodatkową atrakcją jest duże terrarium z krokodylami i innymi gadami.
  • rozrywkową – najmłodsi z pewnością polubią tą część najbardziej, ponieważ znajduje się tu duże wesołe miasteczko i stajnia z kucykami.

Park narodowy Thy – jest młodym parkiem (otwarty w 2007 roku) i mało o nim informacji można znaleźć w Internecie. Tym bardziej powinien być to dla Was punkt wycieczkowy podczas urlopu.

W rezerwacie tym, pośród lasów i wydmowych terenów, znajduje się 30 punktów do zwiedzenia. Są to zarówno miejsca stworzone przez naturę jak i ruiny bardzo zabytkowych budowli. Na miejscu można zobaczyć różne formy przyrodnicze tj. mokradła, bagna, wydmy, lasy i naturalne wzniesienia. W parku żyje mnóstwo gatunków ptaków i zwierząt, dlatego też nie należy opuszczać wytyczonych szlaków. Sieć tras jest bardzo rozbudowana. Znajdują się tu ścieżki piesze, tylko dla rowerów, a także konne.