Wakacje z dojazdem własnym w Chorwacji

Domy wakacyjne w Chorwacji

Urlop w domu wakacyjnym przeznaczony jest zwłaszcza dla klientów indywidualnych. Do prawie wszystkich obiektów z oferty "domy wakacyjne i apartamenty Chorwacja" dojechać można własnym samochodem. Jest to bardzo praktyczne, gdyż do samochodu możecie zapakować wszystkie potrzebne rzeczy oraz dzięki temu będziecie mobilni na miejscu. Jest to też najbardziej praktyczny środek komunikacji, jeżeli na urlop wybieracie się z psem do Chorwacji.

Chorwacja

DLA KIEROWCÓW

Zależy nam, abyście bezpiecznie dotarli do celu podróży, z tego powodu podajemy poniżej najważniejsze przepisy drogowe. Przed podróżą zachęcamy także do śledzenia bieżących informacji na stronie internetowej HAK – Chorwackiego Związku Motorowego . Znajdziecie tu m.in. informacje o aktualnych i planowanych utrudnieniach na drogach w Chorwacji. Z pewnością pomoże to zaplanować bezpieczną i bezstresową podróż do Chorwacji.

 

DLA KIEROWCÓW - Prawo jazdy

W Chorwacji można posługiwać się polskim prawem jazdy (kierujący powinien posiadać dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód ubezpieczenia OC). Nie jest wymagane posiadanie „zielonej karty”. Ze względu na czasochłonne procedury odszkodowawcze zaleca się wykupienie polisy autocasco (AC).

Chorwacja

DLA KIEROWCÓW - Przepisy drogowe w Chorwacji

Sieć płatnych autostrad jest mocno rozbudowana. Przepisy ruchu drogowego są restrykcyjne, a kary dotkliwe, w niektórych przypadkach nawet do 2000 Euro. Bezwzględnie należy przestrzegać:

 • ograniczeń prędkości: na autostradach do 130 km/godz., na drogach szybkiego ruchu do 110 km/ godz., na pozostałych drogach do 90 km/ godz., na obszarach zabudowanych do 50 km/ godz.;
 • obowiązku używania świateł mijania przez całą dobę;
 • zasad parkowania (pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach są w krótkim czasie odholowywane na parkingi policyjne, a kierowcy karani wysokimi mandatami).
 • obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa na wszystkich zajętych siedzeniach w pojeździe;
 • zakazu korzystania z telefonu komórkowego (dozwolony zestaw hands-free);

Uwaga! Dozwolony poziom zawartości alkoholu w organizmie kierującego wynosi 0,5 promila (dla kierowców zawodowych w trakcie wykonywania pracy - 0,0 promila). Jednak spowodowanie wypadku przez kierowcę, w którego organizmie wykryto alkohol w ilościach nawet śladowych, zawsze jest traktowane jako czyn popełniony pod wpływem alkoholu i karane szczególnie dotkliwie.

Chorwacja

DLA KIEROWCÓW - Opłaty drogowe

Opłata za przejazd pobierana jest na wszystkich autostradach oraz na drodze szybkiego ruchu Rijeka-Kupjak. Winiety można zakupić praktycznie na każdej stacji benzynowej, a w szczególności na tych najbliżej granicy. Winiety na autostrady w wielu krajach można też kupić online. Często również przejazd przez tunele jest dodatkowo płatny. Dotyczy to m.in. Ucka-Tunel, Sv. Rok-Tunel oraz mostu prowadzącego na Wyspę Krk. W związku z tym warto mieć w samochodzie zestaw drobnych monet, najlepiej w walucie EUR – dzięki temu będziecie przygotowanie na dokonanie opłat drogowych zarówno w samej Chorwacji, jak i na trasie z Polski – w Słowenii, Austrii, czy Włoszech.

 

DLA KIEROWCÓW - Stacje benzynowe

Otwarte są codziennie w godz.: 7 - 17 lub do 18; w sezonie wakacyjnym do godz. 22; niektóre stacje benzynowe w dużych miastach oraz położone wzdłuż tras turystycznych otwarte są przez całą dobę; wszystkie stacje benzynowe sprzedają: Eurosuper 95, Super 98, Normal i Euro Diesel, w dużych miastach także gaz.

Chorwacja

DLA KIEROWCÓW - Ogólne obowiązki w razie wypadku

W razie wystąpienia wypadku drogowego należy przede wszystkim niezwłocznie zadzwonić na policję (tel. 192). Należy zabezpieczyć miejsce wypadku (postawić trójkąt ostrzegawczy) i przedsięwziąć kroki, aby nie dopuścić do nowego niebezpieczeństwa. Prosimy czekać na policję. Wszystkie informacje o wyjaśnienie wypadku, o chorwackich towarzystwach ubezpieczeniowych oraz warsztatach samochodowych uzyskać można od policjantów. W przypadku uszkodzenia pojazdu prosimy żądać od policji wystawienia zaświadczenia o uszkodzeniu pojazdu, bez którego nie będziecie mogli opuścić kraju.

 

PRZEPISY WJAZDOWE I CELNE

Unia Europejska i inne umowy międzynarodowe z państwami nienależącymi do UE otworzyły wiele granic dla podróżujących za granicę na wakacje. Prawie nie ma już kontroli granicznych przy wjeździe do krajów. Turystom wyjeżdżającym do domów wakacyjnych w Chorwacji zaleca się jednakże zapoznać się z przepisami wjazdowymi i celnymi tego kraju. Najbardziej aktualne przepisy wjazdowe i celne można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych .

Chorwacja

PRZEPISY WJAZDOWE I CELNE – Do Chorwacji dowód czy paszport?

Prawo chorwackie zezwala na wjazd na terytorium Republiki Chorwackiej na podstawie paszportu lub (dotyczy obywateli krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego) innego dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo podróżnego, tj. dowodu osobistego. Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Chorwacji i przebywać w niej bez wizy do 90 dni, liczonych w okresie pół roku. Okres ważności paszportu musi być przynajmniej o 3 miesiące dłuższy niż dozwolony czas pobytu. Dla dzieci zalecane są dokumenty ze zdjęciem, potwierdzające ich tożsamość, np. dowód osobisty lub paszport. Uwaga: Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby małoletnie podróżujące bez opieki rodziców (opiekuna prawnego) powinny mieć ich pisemną, potwierdzoną notarialnie zgodę przetłumaczoną przez tłumacza przysięgłego na język chorwacki lub angielski, zawierającą dane osobowe i termin pobytu dziecka w Chorwacji (nie dotyczy uczestników wycieczek wpisanych na listę). Wwóz broni myśliwskiej i sportowej podlega obowiązkowi zgłoszenia (zostaje to zapisane w dokumencie podróży).

Chorwacja

PRZEPISY WJAZDOWE I CELNE – Ilość towarów i waluty

Cudzoziemcy mogą wwozić do Chorwacji bez opłat celnych przedmioty niezbędne na czas podróży bądź wypoczynku turystycznego, a także inne rzeczy nie mające przeznaczenia handlowego. Zwolniony z cła jest wwóz: do 200 szt. papierosów, do 1 l napojów alkoholowych wysokoprocentowych lub 2 l napojów o zawartości alkoholu do 22%, 1 kg kawy lub herbaty na osobę. Okresowo na granicy mogą obowiązywać zaostrzone przepisy sanitarne dot. wwozu i przewozu mięsa. Sprzęt techniczny przeznaczony do użytku zawodowego (kamera, odbiornik TV, antena satelitarna itp.) powinien być zgłoszony przy wjeździe. Łodzie, jachty, skutery wodne do użytku własnego można wwozić za okazaniem dowodu własności. Jedna osoba może wwieźć i wywieźć walutę chorwacką do wysokości 15 000 HRK, wwóz walut obcych bez zgłoszenia – do 40.000 HRK. Podatek VAT (PDV) za zakupione towary o wartości na jednym rachunku powyżej 500 HRK zwracany jest na podstawie formularza PDV-P (Poreski ček) przy wyjeździe z kraju. Nie podlega zwrotowi podatek VAT za zakupione paliwo.

Chorwacja

PRZEPISY WJAZDOWE I CELNE – Ubezpieczenie zdrowotne

Możecie bez obaw rezerwować noclegi, Chorwacja bowiem należy do Unii Europejskiej, co już jest świadectwem opieki zdrowotnej na konkretnym poziomie. Osoby wyjeżdżające turystycznie do Chorwacji, powinny zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego , wydawaną na wniosek ubezpieczonego, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dowodem, że dana osoba jest uprawniona do świadczeń zdrowotnych w ramach systemu zabezpieczenia społecznego w swoim kraju, a w przypadku Karty, stanowi ona także dowód zgody ubezpieczyciela na pokrycie kosztów niezbędnego z przyczyn medycznych leczenia, w trakcie pobytu za granicą. Zaleca się wykupienie polisy ubezpieczenia podróżnego, umożliwiającej pokrycie zarówno kosztów bardziej zaawansowanego leczenia, jak i powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego.

 

FAKTY O CHORWACJI

Zanim wybierzemy się na indywidualny wypoczynek do Chorwacji, warto zapoznać się nie tylko z atrakcjami turystycznymi w Chorwacji, ale też z najważniejszymi faktami o kraju. Przygotowaliśmy dla was zestawienie najistotniejszych informacji.

Chorwacja

FAKTY O CHORWACJI - Ważne numery

 • Biuro Serwisowe NOVASOL: Tel: (00385) 52 77 02 00
 • Numer alarmowy NOVASOL: (0045) 97 97 57 57 (czynny codziennie w godz.: 09-19, Sb w godz.: 14-20)
 • Straż pożarna: 193
 • Policja: 192
 • Służby Ratunkowe: 194
 • Pogotowie techniczne drogowe: 1987
 • Ambasada RP Polskiej: ul. Krlezin Gvozd 3, 10000 Zagreb, tel. (0-03851) 489-94-44

Chorwacja

FAKTY O CHORWACJI - Informacje o kraju

 • Wielkość kraju: powierzchnia lądu stałego wynosi 56.542 km²,
 • Liczba mieszkańców: ok. 4,5 miliona. Struktura narodowościowa: w przeważającej liczbie mieszkańcami są Chorwaci. W mniejszości narodowej są: Serbowie, Słoweńcy, Węgrzy, Bośniacy, Włosi, Czesi i inni.
 • Powierzchnia wód terytorialnych: 31.067 km².
 • Język urzędowy: chorwacki
 • Numer kierunkowy: Do Chorwacji: 00385, Do Polski: 0048
 • Waluta: Kuna (HRK) = 100 Lipa. W użyciu są monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 lip oraz 1, 2 i 5 kun oraz banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 kun. Waluty obce wymienić można w bankach, kantorach, urzędach pocztowych oraz w większości biur podróży, Czeki Europejskie zrealizować można w bankach. W Chorwacji mogą pojawić się trudności z wymianą złotych polskich (PLN).
 • Opłata klimatyczna: zawarta w cenie najmu. Tak jak większość opłat za usługi właściciela – dzięki ofercie All Inclusive w Chorwacji.
 • Prąd: 220V, 50 Hz
 • Godziny otwarcia sklepów/ banków: godziny otwarcia nie są prawnie uregulowane. W sezonie głównym sklepy otwarte są najczęściej w godz. 7 - 21. Poza sezonem głównym sklepy otwarte są krócej. Banki otwarte są w dni robocze w godz. 7 - 19, w soboty do godz. 13. W dużych miastach, banki mające dyżur otwarte są także w niedziele.
 • Klimat: W Chorwacji występują dwie strefy klimatyczne: w głębi kraju przeważa klimat umiarkowany kontynentalny, częściowo także klimat górski, podczas gdy na wybrzeżu panuje przeważnie klimat śródziemnomorski z wieloma słonecznymi dniami; suche i gorące lato, łagodna i wilgotna zima; średnia temperatura w głębi kraju: w styczniu 0° - 2° C, w sierpniu 19° - 23° C; średnia temperatura na wybrzeżu: w styczniu 6° - 11° C, w sierpniu 21° - 27° C; średnia temperatura wody wynosi w zimie 12° C, a w lecie 25°C. Klimat tu występujący wręcz błaga o spędzenie aktywnych wakacji w Chorwacji. Możecie tu uprawiać wiele fascynujących dyscyplin, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych atletów.

Chorwacja

FAKTY O CHORWACJI – Dni świąteczne

 • 1. stycznia - Nowy Rok,
 • 6. stycznia - Święto Trzech Króli,
 • marzec/ kwiecień - niedziela/ poniedziałek Wielkanocny,
 • 1. maja - Święto Pracy,
 • czerwiec- Boże Ciało,
 • 22. czerwca - Dzień Walki z Faszyzmem,
 • 25. czerwca - Święto Narodowe Chorwacji,
 • 5. sierpnia - Dzień Zwycięstwa i Dziękczynienia,
 • 15. sierpnia - Wniebowzięcie NMP,
 • 8. października - Dzień Niepodległości,
 • 1. listopada - Wszystkich Świętych,
 • 25. i 26. grudnia - Boże Narodzenie