Wakacje w Chorwacji śladem filmów

Chorwacja w kadrze filmowym

Iiiii…cięcie! Chorwację odnaleźć można w wielu międzynarodowych filmach. Odwiedźcie zatem podczas swojej podróży, miejsca kręcenia sławnych filmów. Kwatery na wakacje w Chorwacji dadzą Wam swobodę i nizależność, a tym samym możliwość zwiedzenia miejsc, znanych Wam z filmowych kadrów.

Chorwacja

Gra o Tron

Kto jeszcze tego nie wie, rozpozna najpóźniej po jednym spojrzeniu imponujące średniowieczne mury Dubrownika (zerknijcie do oferty "Dubrownik noclegi"), że rozgrywało się tu kiedyś coś wielkiego. Miasto nie tylko należy w realnym świecie do Listy Kulturowego Dziedzictwa UNESCO, ale również w fikcyjnym, fantastycznym uniwersum Gry o Tron odgrywa rolę stolicy Siedmiu Królestw. Jeżeli jeszcze nie zgadliście, mowa tu o mieście zwanym w serii Królewską Przystanią (King’s Landing). Również Dom Nieśmiertelnych znajduje się właśnie tutaj – w rzeczywistości nazywa się on Fortecą Minčeta. Jest to najwyższy punkt murów miejskich i symbol wolności dla miasta Dubrownik. Już poza starówką Dubrownika na stromej rafie dramatycznie leży Czerwona Twierdza (Red Keep), lub, jak naprawdę się nazywa, Twierdza Lovijenac. Nawet jeżeli nie jesteście fanami Gry o Tron, wizyta w Dubrowniku wywrze na Was niezapomniane wrażenie. Samo przejście murami miejskimi, grubymi na sześć metrów, pozwala wyobrazić sobie dawne niebezpieczeństwa, jakie przedstawiały sobą ataki barbarzyńców. Rada: Na stronie internetowej http://www.kingslandingdubrovnik.com/ możecie obejrzeć klipy ze scen kręconych w mieście.

Chorwacja

Star Wars VIII

W żadnym wypadku nie należy również nie docenić futurystycznego talentu Dubrownika. Dobrze zachowane, historyczne przedmieście ze swoimi okazałymi i wytwornymi budynkami służyło w marcu 2016 roku za plan filmowy Star Wars VIII. Na tą okoliczność część z jasnych fasad budynków na Starym Mieście została wyposażona w elementy science-fiction, które miały nadać całości kosmiczny charakter: Na łukach i fasadach zamontowano eleganckie elementy bram i wzory, w uliczkach i zaułkach zainstalowane zostały futurystyczne instalacje świetlne, mające służyć za oświetlenie uliczne, aby rozjaśnić panoramę miasta będącą tłem dzikich pogoni. Nie szczędzono starań, a kręcenie w Dubrowniku Star Wars VIII stało się dotychczas najdroższym przedsięwzięciem filmowym, które miało miejsce w Chorwacji. Jako fani sagi Star Wars powinniście podczas odwiedzić ulicę Stradun, klasztor Dominikanów i Pałac Rektorski. Będziecie wtedy w stanie bez problemu rozpoznać kulisy ósmej odsłony sagi, która weszła do kin w grudniu 2017 r. Rezerwujcie więc ofertę "Chorwacja apartamenty i domy wakacyjne" i w drogę!

Chorwacja

Winnetou

Od czasu nowej ekranizacji Winnetou, jeżeli nie już wcześniej, Old Shatterhand - Grzmocąca Ręka i Winnetou ponownie goszczą w świadomości widzów. Powieści autorstwa Karla Maya opowiadające o Indianach, amerykańskich kolonistach i kowbojach wcale nie były jednak swojego czasu – a także i dziś – ekranizowane na dzikim zachodzie, a w Europie. Przeważająca większość scen ze wszystkich jedenastu filmów o Winnetou, które powstały w latach 1962-1968, kręconą była właśnie wśród chorwackiej przyrody. Także w nowej ekranizacji fakt ten nie zmienił się, ponieważ od lat 60. ukształtowanie krajobrazu nie uległo zmianie.

Nawet jeżeli nie widzieliście filmu o Winnetou, poniższe wskazówki zaprowadzą Was w miejsca, które zapierają dech w piersiach. Wystarczy tylko zarezerwować obiekt z oferty "Chorwacja noclegi".

Skalisty bezkres Parku Narodowego Paklenica służył za miejsce takich scen jak strzelanina, gdy Winnetou ściga zbiegłych bandytów, a ulubienica widzów, Nszo-czi zostaje zastrzelona.

Najpiękniejszymi miejscami kręcenia filmu są bez wątpienia te pokazujące jeziora z przejrzystą wodą i malownicze wodospady. Odwiedźcie Park Narodowy Krka i jego siedem wodospadów. Nie zapomnijcie swoich strojów kąpielowych, jako że u stóp wodospadu Skradinski Buk możecie wziąć kąpiel w miejscu, gdzie kąpali się również Apacze, a Old Shatterhand wędkował razem z Nszo-czi.

Jeziora w Parku Narodowym Plitvice są w również powiązane z Winnetou, jako że filmy „Skarb w Srebrnym Jeziorze”, „Winnetou II” oraz „Winnetou III” były kręcone właśnie tutaj.

(Nie tylko) dla fanów Karla Maya mamy jeszcze jedną poradę: Szmaragdowa rzeka Zrmanja, która płynie przez głęboki, piaszczysty wąwóz, oferuje z płaskowyżu Zrmanja przejmującą panoramę. Płaskowyż ten był m.in. miejscem kręcenia scen w okolicy pueblo (wioski) Apaczów, rzeka zaś nosi w filmie miano Rio Peco.