Wakacje w Chorwacji - atrakcje

Kwatery w Chorwacji blisko turystycznych atrakcji

Podczas rodzinnego urlopu każdy chciałby dobrze się bawić i coś przeżyć. W regionach wybieranych na wakacje w Chorwacji, gdzie NOVASOL ma swoje obiekty, jest mnóstwo atrakcji, zabytków, a także imprez kulturowych. Zebraliśmy najważniejsze z nich, abyście mogli od początku dobrze zaplanować swój urlop.

Atrakcje na wakacje w Chorwacji

 

Idąc śladami historii – zabytki w Chorwacji

Morze Adriatyckie to kolebka starej cywilizacji, której materialne świadectwa powoli wyłaniają się na światło dzienne z głębi adriatyckich jaskiń i lazurowego morza. Początki kultury Chorwacji można znaleźć już w epoce kamiennej (np. znaleziska w jaskiniach na wyspie Hvar, na wyspie Palagruza itd.). Opisując kulturę Chorwacji należy zauważyć, że ślady swojej kultury pozostawili po sobie wszyscy - Rzymianie, Turcy i Habsburgowie. Odwiedzający mogą podziwiać dziedzictwo kultury od antyku do klasycyzmu, od baroku do renesansu. Wliczają się w to romantyczne wioski rybackie i miasta handlowe, z których wiele znajduje się dzisiaj na liście UNESCO. Wybierzcie się na przechadzkę wąskimi uliczkami malowniczych miasteczek, gdzie czas się praktycznie zatrzymał. Wynajmując produkt "apartamenty Chorwacja" historia kraju, staje przed Wami otworem.

UNESCO - dziedzictwo kultury świata i natury

 • Szczególnie dobrze zachowane stare miasto w Dubrowniku
 • Bazylika Eufrazjusza w Porec
 • Pałac Dioklecjana w Dubrowniku (zerknijcie do katalogu "Dubrownik noclegi")
 • Katedra Św. Jakova w Sibenik
 • Zabytkowe miasto Trogir
 • Park Narodowy Jezior Plitwickich

 

Poznając lokalną kulturę – wydarzenia i festiwale w Chorwacji

Wybierając ofertę "Chorwacja apartamenty i domy", kraj ten zaskoczy Was różnorodnością i mnogością ciekawych atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych. Polecamy na przykład „Międzynarodowy Festiwal Dziecięcy” w Sibeniku lub „Międzynarodową Rewię Teatru Lalek” w mieście Rijeka. Co roku doświadczyć możecie także cudownego karnawału. Na wyspie Losinj będziecie mieć możliwość wzięcia udziału w trwającej przez cały rok wystawie „Zapachy i Smaki”. We wrześniu możecie spodziewać się aromatycznych Dni Figowych, podczas gdy listopad będzie stał pod znakiem wyśmienitej oliwy. W mieście Sinj zobaczycie na własne oczy walki rycerskie „Sinjska Alka”, których tradycja sięga setek lat.

Dźwięki chorwackiej muzyki

Wybierając noclegi w Chorwacji, będziecie mieli szansę poznać najstarsze tradycje muzyczne, które sięgają aż do słowiańskich wędrowców. Od 10. stulecia rozwijała się tu głównie muzyka sakralna, ponieważ lokalne klasztory, mimo najazdów osmańskich, ocalały przed zniszczeniem. Różnorodność i mnogość festiwali i wydarzeń odbywających się w Chorwacji jest dowodem na to, że kraj ten kocha muzykę. Najbardziej znanymi i przyciągającymi tłumy wydarzeniem są np. coroczny festiwal muzyczny w Splicie odbywający się w czerwcu, a także letni festiwal a capella Klapa w Omis, w którym uczestniczyć możecie wynajmując kwaterę w Dalmacji środkowej. Warte odwiedzenia są również wieczorki barokowe w Varaždin, podczas których prezentowane są utwory muzyczne barokowych kompozytorów, odgrywane na autentycznych instrumentach z tamtej epoki.

Kalendarium najważniejszych wydarzeń w Chorwacji

 • LUTY: Podczas urlopu w zatoce Kwarnerskiej warto wziąć udział w Karnawale w mieście Opatija lub Rijeka. Panujący tu kolorowy zgiełk to symbol humoru, śmiechu i fantastycznej zabawy.
 • CZERWIEC/LIPIEC: Podczas międzynarodowego festiwalu dziecięcego w Sibeniku, najmłodsi będą mieli okazję popuścić wodze fantazji i wyobraźni.
 • CZERWIEC: Wielu młodych ludzi decyduje się na przybycie w czerwcu do Chorwacji, aby wziąć udział w festiwalu „Ultra Europe“ w Splicie.
 • LIPIEC/SIERPIEŃ: Arena w Puli zaprasza na liczne, różnorodne koncerty, warto też wybrać się na festiwal muzyczny Świętego Donata w Zadarze. Wiele do zobaczenia będzie na Tańcu Mieczy na Korculi, natomiast wiele do usłyszenia podczas Festiwalu Klapa, czyli festiwalu a capella w Omis. Do tego należy jeszcze dodać „kulturalne lato” w Makarska (a przy okazji, Sprawdźcie także ofertę "Makarska noclegi"
 • WRZESIEŃ/PAŹDZIERNIK: Już w klimatach jesiennych – pasująca „Marunada“, festiwal kasztanów w Lovran, a także festiwal trufli na Istrii. Warto także wziąć udział w wieczorkach barokowych w miejscowości Varazdin.

 

Podążając za smakami – chorwacka kuchnia

Będąc na wakacjach w Chorwacji należy koniecznie skosztować tutejszej znakomitej kuchni - jest ona aromatyczna i pełna zdrowych składników: od tych wyłowionych prosto z morza poprzez soczyste, dojrzałe w ciepłym słońcu warzywa po znakomite oliwy z oliwek. Z lokalnych smakołyków i wyrobów warto spróbować:

 • owczy ser (paski sir) z wyspy Pag,
 • suszoną, a następnie wędzoną szynkę (prsut)
 • dalmatyński gulasz z kopytkami (pašticada).

Jednym z najpopularniejszych mocnych trunków bez wątpienia jest rakija, której zawartość alkoholu waha się od 40 do 60%. Niewiele słabszy (33-40%) jest likier maraschino, wyrabiany w Dalmacji. W Chorwacji można skosztować także doskonałych win, np. w okolicy Primosten, w którym oferujemy produkt "Primosten noclegi".

Chorwacka kuchnia podczas wakacji

Zagłębiając się w lekturę – chorwacka literatura

Kto z nas nie marzy o zagłębieniu się w ciekawą lekturą, wygrzewając się na plaży lub zerkając od czasu do czasu znad książki na dzieci pluskające się w prywatnym basenie… Ten wakacyjny relaks z książką warto połączyć z odkrywaniem lokalnej literatury. Dzięki temu możecie znaleźć się w tej samej lub chociaż podobnej atmosferze do tej opisywanej w książce. Chrystianizacja Chorwacji miała miejsce w dziewiątym wieku. Dzięki zezwoleniu na przeprowadzanie obrządków religijnych w rodzimym języku, szybko rozwinął się język pisany, a tym samym własna literatura chorwacka. Najstarszym znanym dokumentem w języku chorwackim jest akt darowizny datowany na rok 1100, tzw. Tablica z Baška. Jako że z reguły literatura w tamtych czasach miała charakter głównie sakralny, w formie wierszy pisane był prośby i modlitwy. W epoce renesansu największy wpływ na literaturę chorwacką miały, oddzielone jedynie Adriatykiem, Włochy - na wakacje także idealne. Za przykład może tu posłużyć chorwacki poeta Šiško Menèetiæ, którego główną inspiracją były dzieła późnośredniowiecznego włoskiego poety Francisco Petrarki. W wieku XVII głównym nurtem w poezji był patriotyzm, wynikało to przede wszystkim z uwarunkowań politycznych: Chorwacją zawładnęły walki pomiędzy najeżdżającym z południa Imperium Osmańskim a monarchią Habsburgów, pod której panowanie znajdował się wówczas kraj. Jednym z najbardziej znanych pisarzy z bliższych nam czasów jest zmarły w 1975 Ivo Andriæ, wyróżniony w 1961 Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury.

Pomniki… przyrody

Chorwacja znana jest ze swojej wyjątkowej i niesamowicie pięknej przyrody. Spędzając wakacje w Chorwacji warto więc wybrać się do chociaż jednego z 19 parków narodowych i przyrody by osobiście dać się oczarować tutejszym skarbom natury i spędzić aktywny urlop w Chorwacji:

 • Parki Narodowe: Jeziora Plitvickie, Paklencia, Risnjak, Mljet, Kornaty, Krka, Północny Velebit, Brijuni
 • Parki przyrody: Kopacki, Papuk, Lonjsko polje, Medvednica, Zumberak-Samoborsko gorje, Ucka, Velebit, Vransko jezero, Telascica, Biokovo, Lastovo
Przyroda Chorwacji

 

Atrakcje atrakcyjne cenowo

Dzięki współpracy zawartej między NOVASOL a lokalnymi atrakcjami na Istrii, mamy możliwość zaoferowania Wam szeregu zniżek, dzięki którym Wasz urlop na Istrii będzie jeszcze ciekawszy, nie uderzając przy tym zbyt mocno po kieszeni. Sprawdźcie sami, jakie w tym roku mamy dla was zniżki na atrakcje na Istrii i już teraz zaplanujcie najbliższe wakacje w Chorwacji.