Wakacje w Centralnej Chorwacji

Chorwacja Centralna

Jeśli szukacie nowego miejsca na wypoczynek i zwiedzanie, to region Centralnej Chorwacji może być strzałem w dziesiątkę. Jest to przepiękny region pełen gór, wzniesień, jezior, lasów oraz stuletnich winnic. Jeśli więc, interesuje Was wypoczynek na łonie dziewiczej natury, to wakacje w Chorwacji będą bardzo dobrą opcją. Centralna część tego popularnego kraju, z roku na rok odwiedzana jest przez coraz większe rzesze turystów. Warto więc wybrać się tam, póki region nie zostanie „zadeptany” przez wczasowiczów. Centralna Chorwacja pełna jest również zabytkowych miast, które zachowały swój historyczny charakter, a dodatkowo zostały w ostatnich latach, silnie wyposażone w infrastrukturę turystyczną. Ich elementem są domy wakacyjne NOVASOL, które rozsiane są po całym regionie. Nasze obiekty znajdziecie zarówno w miastach, jak i na łonie natury, gdzie codziennie z okna możecie podziwiać sielskie krajobrazy. Dodatkowym bodźcem zachęcającym do rezerwacji, może być fakt, iż większość kwater z oferty "domki i apartamenty Chorwacja" posiada basen lub np. jacuzzi na tarasie. Takie dodatki z pewnością uatrakcyjnią pobyt i pozwolą się zrelaksować podczas wczasów w Chorwacji.

  Wakacje w Centralnej Chorwacji

Wakacje w górach

W centralnej Chorwacji dominuje nizinny charakter, jednak przez cały obszar przebiegają specyficzne pasma niskich gór i wzniesień. Są to Panońskie góry wsypowe, jedna z głównych atrakcji regionu. Nazwa ich pochodzi stąd, że kiedyś w tym miejscu funkcjonowało Morze Panońskie, ale z biegiem wieków i zachodzących procesów geologicznych, całkowicie zniknęło. Dawne wyspy morskie, stały się szczytami gór o wysokościach pomiędzy 300 a 1700 m n.p.m. Dziś, są one atrakcją turystyczną, pełną szlaków i rozrywek oraz kolejek górskich. Urlop w Chorwacji Kontynentalnej to możliwość wędrowania pasmami Medvednicy, Ivanscicy, Kalnika i innych wzniesień. Co ciekawe, różne pasma potrafią prezentować odmienne krajobrazy. Część gór ma typowo skalisty charakter, a inne z kolei są porośnięte gęstymi lasami – daje więc to mnóstwo możliwości spędzania wolnego czasu podczas niezapomnianego urlopu.

  Wakacje w Centralnej Chorwacji

Wakacje na łonie natury

Jeśli lubicie piesze wędrówki po lasach i mokradłach, to centralna Chorwacja z pewnością przypadnie Wam do gustu. Rezerwując obiekt wakacyjny z katalogu "Chorwacja noclegi", macie szansę poznać przepiękną przyrodą wzdłuż Sawy, Drawy oraz Odry. Wzdłuż nich można podziwiać piękne kompleksy leśne takie jak Gaj Turpoljski czy Pola Odrzańskie. Tereny te zamieszkuje około 220 gatunków ptaków oraz liczne gatunki zwierząt, płazów i gadów. Przyroda w tym regionie jest pod ochroną, dzięki czemu można tu podziwiać rozległe obszary nietknięte przez człowieka.

Chorwacja Centralna ma jeszcze jeden atut. Są to gorące źródła oraz kompleksy uzdrowiskowe, zbudowane wokół nich. Szczególnie polecane lokalizacje to Krapinskie Toplice oraz Tuheljske Toplice, gdzie można zregenerować ciało i ducha.

  Wakacje w Centralnej Chorwacji

Wakacje w mieście

Chorwacja centralna to liczne miasta oraz miasteczka i wsie. W regionie dominuje rolnictwo, dzięki czemu silnie rozwinięta jest tu agroturystyka, a co za tym idzie, możliwość poznania folkloru oraz kuchni Chorwacji kontynentalnej. Wybierając kwaterę z oferty „Chorwacja apartamenty”, będziecie mieć możliwość odwiedzenia takich miast jak:

  • Karlovac – miasto z zamkiem Dubovac, akwarium „Aquatika” oraz muzeum poświęconym wojnie domowej w Jugosławii.

  • Varazdin – bogate w budowle średniowieczne i barokowe. Na Starym Mieście, centralne miejsce zajmuje charakterystyczny biały zamek z czerwonym dachem.

  • Samobor – miasteczko z ruinami XIII-wiecznego zamku oraz przepiękną, zabytkową starówką.

  • Zagrzeb – stolica kraju, pełna zabytków i atrakcji dla całej rodziny. Sprawdźcie także ofertę „Zagrzeb noclegi”.