Miejskie wakacje po chorwacku

Wakacje w Chorwacji to ciekawy pomysł na wakacje w mieście. Tropiciele zabytków oraz miłośnicy architektury, z pewnością w kontynentalnej części Chorwacji będą się czuć jak przysłowiowa ryba w wodzie. Amatorzy rozrywki oraz ciekawych miejsc, również będą usatysfakcjonowani, bowiem miasta tego regionu bardzo się rozwinęły w kierunku szeroko rozumianej rozrywki, w ciągu ostatnich kilku lat. Miejscowości kontynentalnej Chorwacji, są również organizatorami licznych koncertów, imprez kulturalnych czy festynów, gdzie można poznać miejscowe zwyczaje i kuchnię.

Jeśli więc macie w planach miejskie wakacje, to możecie je zaplanować z NOVASOL. Nasza oferta zatytułowana "Domy i apartamenty Chorwacja", to gwarancja udanego wypoczynku i świetnie spędzonego czasu. Nasze apartamenty wakacyjne, znajdziecie w ścisłych centrach miast, jak i w ich okolicach – jednak zawsze ze świetnym połączeniem drogowym. Dzięki temu, będziecie mogli zawsze szybko dostać się do serca miasta, pełnego zabytków i bogatej infrastruktury turystycznej.

Chorwacja kontynentalna

Zagrzeb

Stolica Chorwacji i zarazem największe jej miasto. Żaden urlop w Chorwacji nie może się odbyć bez wizyty w tym fantastycznym mieście. Tu każdy, nawet najbardziej wymagający turysta, będzie zadowolony. Najciekawszymi miejscami Zagrzebia są:

*Górne miasto – historyczna dzielnica, która sama w sobie jest zabytkiem. Podziwiać tu można Plac i kościół św. Marka, kościół św. Katarzyny, Kamienną Bramę z XIII wieku, wieżę Lotrscak oraz domy mieszczańskie.

*Katedra Wniebowzięcia NMP – najwyższa budowla sakralna w Chorwacji.

*Dzielnica Kaptol – z przepiękną barokową architekturą.

*Dolne Miasto – z wypełnionymi sklepami, restauracjami oraz pubami, ulicami, które powstały tu w XIX wieku

*Liczne muzea: archeologiczne, techniczne, historii miasta i wiele innych.

*Miejskie zoo w zabytkowym parku Maksimir.

Wakacje w Chorwacji kontynentalnej to również możliwość uczestniczenia w licznych wydarzeniach kulturalnych, które mają tu swoje miejsce, jak np. INmusic festiwal, Jazz Festival czy Zagrebfest i wiele innych. Zagrzeb jest również areną zmagań sportowych, w tym piłkarskich. Tutejsze derby miasta pomiędzy Dynamem a NK Zagrzeb, należą do jednych z najstarszych w Europie. Urlop w Zagrzebiu to również możliwość wypoczynku na plaży nad jeziorem Jarun lub wyprawa w góry Medvednica, u których stóp Zagrzeb jest położony.

 

Osijek

Czwarte co do wielkości miasto Chorwacji, jest stolicą Slawonii. Historia Osijek sięga czasów rzymskich, a dziś jest jednym z głównych przedstawicieli architektury barokowej. Zatem wakacje w Chorwacji to świetna okazja na poznanie barokowego budownictwa, które zachowało się tu w niezmienionej formie od XVIII wieku. Najwięcej zabytków znajdziecie na starówce Tvrda (twierdza). Centrum to otoczone jest obronnym murem, a podziwiać tu można domy kupieckie, kościoły oraz niesamowity ratusz miejski. Do atrakcji należy również promenada prowadząca wzdłuż rzeki Drava oraz wiszący most, przeznaczony tylko dla pieszych. W mieście znajdują się także dwa rozległe, zabytkowe parki: Tomislav oraz Króla Petera Kresimira IV oraz miejskie zoo.

Chorwacja kontynentalna

Varazdin

Varazdin to kolejna perełka architektury. Położone na północy kraju miasto, przyciąga świetnie zachowanym kompleksem miejskim z budownictwem z różnych epok. Wynajmując produkt "Chorwacja noclegi" macie okazję poznać:

  • Stare miasto – będące jednocześnie fortecą średniowieczną. Oprócz zabudowy typowo obronnej, podziwiać tu można także architekturę gotycką. Na starówce siedzibę ma Muzeum Miejskie.
  • Ratusz miejski oraz katedra miejska – są przedstawicielami barokowego budownictwa.
  • Galerię Starych Mistrzów – mieści się w Pałacu Sermage, który prezentuje styl rokoko.

W okresie wakacyjnym odbywają się tu dwa ciekaw wydarzenia kulturalne: dni baroku oraz Spancirfest, który poświęcony jest miejskim teatrom.

 

Karlovac

Karlovac nazywane jest przez Chorwatów – miastem parków. W mieście znajdziecie liczne park, pełne drzew i krzewów, które zachęcają do spacerów lub rodzinnego pikniku. Nad miastem góruje zamek Dubovac, który powstał w XIII wieku. W okolicy Karlovac, podziwiać można jeszcze jedną twierdzę, a mianowicie zamek Ozalj, który zbudowany został na klifie i jest jedną z najpopularniejszych budowli w Chorwacji. W Karlovac, warto udać się na spacer uliczkami biegnącymi wokół starówki. W czasie zwiedzania miasta, warto wstąpić do Muzeum Wojskowego oraz Muzeum Miejskiego. W Karlovac można też przeżyć ekstremalne chwile. Rzeka Kupa, która przepływa przez miasto, świetnie nadaje się na spływy kajakowe i raftingowe. Warto skorzystać z oferty miejscowych ośrodków, a wakacje w Chorwacji kontynentalnej, z pewnością będą niezapomniane.

Chorwacja kontynentalna

Tyle i jeszcze więcej

Powyżej wymieniliśmy największe miasta regionu Chorwacji kontynentalnej. Jednak ta część kraju, pełna jest miast i miasteczek, które również mogą pochwalić się piękna zabudową i licznymi zabytkami oraz ciekawymi miejscami. Nawet jeśli planujecie wakacje w określonym mieście, czy na łonie natury, to warto wybrać się do sąsiadujących z waszą destynacją miejscowości i poznać ich historię oraz zabytki i folklor. Na pewno nie będzie to czas zmarnowany.