Aktywne wakacje w Chorwacji

Pozostań aktywny podczas urlopu w Chorwacji

Jeżeli należycie do ludzi aktywnych, wakacje w Chorwacji to z pewnością coś, co Was nie rozczaruje. Jedyne w swoim rodzaju warunki naturalne zachęcają do pieszych wędrówek i wycieczek rowerowych. Jedno z wielu w Chorwacji miast portowych, Zadar, charakteryzuje się wieloma kontrastami i atrakcyjnymi pod względem turystycznym krajobrazami - znajduje się tutaj jezioro „Vransko Jezero”, największe w kraju jezioro naturalne tym regionie. Możecie także zwiedzić przynajmniej 5 parków narodowych lub parków natury. Istria natomiast wręcz nafaszerowana jest ofertami dla uprawiających sport. Możecie tu spróbować 30 różnych dyscyplin, zarówno na wodzie, lądzie, jak i w powietrzu. Rowerzyści mają możliwość skorzystania z 60 różnych ścieżek ciągnących się wzdłuż wybrzeża Istrii i w głębi lądu. Szczególnie ambitnym sportowcom polecamy wybrać się do Południowej Dalmacji. Miejscowość Ston na półwyspie Peljesac jest gospodarzem znanego na całym świecie „Ston Wall Marathon”. Jeśli więc chcecie aktywnie spędzić czas, to wybierzcie nasz produkt "domy i apartamenty Chorwacja", a na pewno nie będziecie zawiedzeni.

Chorwacja

Zgłębiamy głębiny – NURKOWANIE W CHORWACJI

Chorwacja ze względu na swoje wody jest jedną z lubianych i coraz bardziej docenianych wśród nurków destynacji. Aby móc nurkować w Chorwacji potrzebne jest nam aktualne zezwolenie, wydawane przez Chorwacki Związek Nurkowy. Kosztuje ono ok. 100 HRK i jest do nabycia w uprawnionych punktach nurkowych - po okazaniu międzynarodowego certyfikatu nurkowego. Zezwolenie takie jest ważne przez rok od daty wydania. Zasadniczo wszelkie nurkowania w Chorwacji mogą być wykonywane jedynie pod opieką działającej w Chorwacji autoryzowanej Bazy Nurkowej. Indywidualne nurkowanie na wodach Chorwacji jest jednak możliwe po opłaceniu odpowiedniego zezwolenia. Na terenie Chorwacji znajduje się wiele baz i centrów nurkowych - praktycznie wzdłuż całego wybrzeża. Z reguły bazy i centra dysponują sprężarkownią, butlami nurkowymi, dobrze wyposażoną łodzią (z której może odbywać się nurkowanie), kadrą instruktorską i są dogodnie położone, aby maksymalnie ułatwić nurkowanie. Kliknijcie, by zapoznać się z bardziej szczegółowymi informacjami o nurkowaniu w Chorwacji (w języku angielskim). Lokalni instruktorzy znają najlepsze miejsca i z chęcią zabierają tam doświadczonych nurków jak i przeprowadzają szkolenia i kursy dla początkujących amatorów tego sportu. Nurkowanie w Chorwacji może dostarczyć niesamowitych wrażeń - od oglądania fascynujących okazów ze świata fauny i flory po zatopione wraki po podwodne formacje skalne i system jaskiń (np. wyspa Premuda zatoka Široka). Na wszystkich amatorów nurkowania czekają nasze domki letniskowe i apartamenty. Chorwacja to między innymi:

Wraki, jak na przykład:

  • Nurkowanie Na kotwicach - między Półwyspem Peljesac a wyspą Korčula - pod wodą, na głębokości 25-40 m, można oglądać pięknie zachowane ołowiane i kamienne kotwice statków - pozostałość po mającej tu miejsce w XIII wielkiej bitwie morskiej, podczas której zatopiono ponad 60 łodzi, a dowódca Marco Polo został wzięty do niewoli.
  • Nurkowanie na skałach - niedaleko Orebic - kompleksy skalne między Półwyspem Peljesac a wyspą Korčula zaczynają się już na głębokości 5 m i dlatego nadają się na podmorskie wyprawy zarówno dla początkujących jak zaawansowanych nurków. Skały obrośnięte są czerwonymi i zielonymi algami, licznymi gąbkami, mchem oraz koralami dzięki czemu stanowią widokowy podwodny raj, który doskonale uzupełnia piaszczyste dno usiane muszelkami.
  • Nurkowanie w jaskiniach - np. na wyspie Pag, Metajna - znajdują się tu liczne, piękne jaskinie, między innymi duża jaskinia, do której trzy wejścia znajdują się na głębokości około 3 – 5 m. Znajduje się tu także tzw. podwodna góra, wyłaniająca się z głębokości 60 m i sięga do 6 m pod powierzchnią wody. Od jej strony północnej dno dość łagodnie opada do poziomu około 30 m, natomiast od strony południowej jest stroma ściana, porośnięta gąbkami i koralami.
  • Wysepka Triget - to doskonałe miejsce i dla początkujących i doświadczonych nurków, idealne także na drugie nurkowanie w ciągu dnia. Triget jest wapienną, wznoszącą się ponad powierzchnię wody górą, oddaloną od brzegu o ok. 100 metrów. Dzięki takiemu położeniu jej podwodna fauna i flora jest bardzo ciekawa i charakteryzuje się dwoma różnymi strefami. Pierwsza strefa-łąka znajduje się od strony lądu, druga strefa-pionowa ściana jest od strony morza i spada do maksymalnie 40 m. Ściana bogata w porosty, gąbki, ośmiornice, różne gatunki ryb. Wyspę można opłynąć pod wodą dookoła i znajduje się w pobliżu wyspy Pag.

Chorwacja

Tam, gdzie wieją wiatry - WINDSURFING I KITESURFING W CHORWACJI

Wybierając wakacje w Chorwacji, będziecie mieli okazję na wypróbowanie swoich sł w sportach wodnych. Amatorzy wszelkich form surfingu odnajdą w Chorwacji swój raj. Piękna pogoda, sprzyjające wiatry zadowolą z pewnością każdego wielbiciela tego typu aktywności. Warto wybrać się (a może wziąć udział?) w odbywających się latem w Dubrowniku Chorwackich mistrzostwach w surfingu „Surfing Freestyle”. Podpowiadamy, które miejsca wybrać, jeżeli macie ochotę podczas wakacji zaszaleć na desce, czy na „kajcie”

  • Savudrija (Umag)
  • Premantura (Medulin)
  • Zatoka Preluk (Opatija)
  • Punat (wyspa Krk)
  • Baska (wyspa Krk)
  • Plaże Girandella i Ravni (Rabac)
  • Jadrija (Sibenik)
  • Viganj (Peljesac)

Chcąc poczuć dreszcze ponad chmurami można spróbować swoich sił w lataniu przy użyciu paralotni i lotni klasycznej - tylko na samej Istrii jest zamontowanych 5 szyn startowych.

Chorwacja

Wiatru w żaglach nie brakuje – ŻEGLARSTWO W CHORWACJI

W Chorwacji żeglarstwo uprawiać jest stosunkowo łatwo, a to dzięki wspaniałej infrastrukturze - w całym kraju jest 41 marin, które dysponują łącznie 11 000 miejsc na wodzie i blisko 4500 na lądzie. Także wybierając się na wakacje w Medulin lub np. rezerwując apartamenty z oferty "Makarska noclegi", będziecie mieli szansę przeżyć niesamowite przygody podczas rejsów. Przystanie, należące w części do Adriatic Croatia International, dysponują naprawdę nowoczesnym serwisem i wyposażeniem (wyposażone są w różnego rodzaju dźwigi, żurawie, mają własne stacje paliw oraz nierzadko pełne zaplecze gastronomiczne). Przy większych marinach znajdują się także prywatne warsztaty zajmujące się obsługą jachtów. Aby móc żeglować po wodach Chorwacji należy zgłosić to w kapitanacie portu i wnieść opłatę rejestracyjną uzależnioną od wielkości naszej łodzi/ jachtu. Koniecznie trzeba pamiętać o zakazie pływania w odległości do 50 m od zagospodarowanych plaż i 150 m od kąpielisk naturalnych. Informacji na temat warunków pogodowych, pomocy itp. można zasięgnąć w kapitanacie portu oraz przez radio.

Chorwacja

Wakacje na łódce – WĘDKARSTWO I ŁODZIE W CHORWACJI

Podczas pobytu nad chorwackim wybrzeżem z sukcesem zarzucicie wędkę lub zażyjecie odświeżającej kąpieli prosto z łodzi. Turyści w Chorwacji mogą wędkować raczej bez większych problemów. Do wędkowania na morzu potrzebujemy specjalnego pozwolenia wydawanego przez kapitanaty portów. Taka licencja pozwala na wędkowanie z brzegu oraz z łodzi. W okresie 15 VI-5 IX zabronione jest łowienie ryb w odległości bliższej niż 100 m od zagospodarowanych plaż. Zabronione jest także wędkowanie i łowienie ryb: zarobkowe, przy ujściach rzek, w Zatoce Klimno (Krk). Aby móc zaplanować połów większych sztuk, wędkarze powinni zdobyć specjalne upoważnienie zwane Big Game Fishing, uprawniające jednak do złowienia jednej ryby dziennie. Inne zezwolenia natomiast umożliwiają połowy na wodach śródlądowych. Turyści mogą łowić między innymi:

  • w rzece Cabranka od źródeł do ujścia,
  • rzece Kupa od źródeł do Severinu,
  • rzece Dobra od źródeł do Gomirje
  • rzece Rjecina od źródeł do ujścia
  • w jeziorach: Omladinsko, Bajer, Lepenica, Valić, Tribalj.

Szczegółowe regulaminy połowów są dostępne w wybranych punktach Informacji Tursytycznej. Do Chorwacji możesz też zabrać własną łódź. Domy wakacyjne z miejscem do cumowania łodzi z pewnością będą sprzyjać udanym połowom.

 

Domy wakacyjne z własnym miejscem do cumowania łodzi

Dla zapalonych wilków morskich przygotowaliśmy ofertę domów wakacyjnych z prywatnym miejscem do cumowania łodzi. Własną lub wynajętą na miejscu łodzią możecie wyruszyć w otwarte morze wprost sprzed własnego domu lub apartamentu wakacyjnego. Dwie trzecie miejsc do cumowania łodzi oferujemy gratis, w pozostałych przypadkach należy wnieść opłatę dodatkową, zazwyczaj w wysokości 5 EUR za dzień. Takie prywatne miejsce do cumowania łodzi znajdziecie tuż przy wynajętej kwaterze z oferty "Chorwacja apartamenty i domy wakacyjne".

Jak oznaczone są domy wakacyjne z miejscem do cumowania łodzi?

Ten niebieski symbol wskazuje, że dostępne miejsce do cumowania łodzi przy obiekcie wakacyjnym jest do waszej dyspozycji za darmo.

W przypadku domów i apartamentów wakacyjnych oznaczonych czerwonym symbolem, za miejsce do cumowania łodzi należy uiścić dodatkową opłatę w wysokości 5-15 EUR za dzień.

W Chorwacji należy posiadać odpowiednie uprawnienie do prowadzenia łodzi, które jest niezależne od mocy silnika. Dlatego należy zabrać ze sobą swoje polskie dokumenty potwierdzające posiadane uprawnienia lub posiadać chorwacki patent nadbrzeżny, który jednak obowiązuje jedynie na terenie Chorwacji.

Dla małych łodzi obowiązuje chorwackie potwierdzenie kwalifikacji kategorii A, które uprawnia do prowadzenia łodzi odpowiadających następującym kryteriom:

  • do 7 m długości
  • moc silnika do 15 KM
  • do 6 mil morskich od brzegu

Dla większych łodzi/jachtów obowiązują uprawnienia kategorii B. Wymagają one także kwalifikacji z zakresu porozumiewania się za pomocą UKF. Posiadanie urządzenia UKF na łodzi jest wymagane.

Jeżeli nie są Państwo jeszcze dumnymi posiadaczami uprawnień do prowadzenia łodzi, mogą Państwo takowe zdobyć na miejscu. W wielu miejscowościach w Chorwacji, w luźnej wakacyjnej atmosferze organizowane są odpowiednie kursy. Opłata za kurs na kategorię A to ok. 50 EUR, natomiast na kategorię B ok. 117 EUR.

Chorwacja

Dla wilków… lądowych – CHORWACJA NA ROWERZE

W Chorwacji wakacje na 2 kółkach są bardzo popularne. Wielu turystów wozi własne rowery, jednakże większość miejscowości turystycznych dysponuje wypożyczalniami rowerów. Ceny wynajęcia rowerów bywają różne i zależą od wielu czynników. Planując wyprawy rowerowe, warto skupić się na tych odcinkach wybrzeża, na których istnieją ścieżki rowerowe. Podróż bowiem wąskim, nierzadko ruchliwymi i stromymi ulicami może być dość ryzykowna. Do spędzenia wakacji na rowerze polecamy szczególnie noclegi na Istrii – na samym półwyspie znajduje się ok. 2600 km oznaczonych tras rowerowych!